Polskie Radio Dzieciom

Smacznie i zdrowo - dieta nie tylko dla alergika

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 17:35
Jak sposób odżywania się i codzienne nawyki mogą stać się stylem życia i pomóc w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia? Jak zdobywać wiedzę o zdrowym życiu nie będąc specjalistą w tej dziedzinie?

Odżywianie jest kluczowe w przypadku każdej jednostki chorobowej, a jeśli mówimy o alergii u dzieci, to jest to absolutna podstawa – podkreśliła Iwona Zasuwa – Do pewnego momentu organizm dziecięcy dopiero kształtuje sprawność układu pokarmowego. Trwa to kilka lat, zanim dziecko wykształci silny układ pokarmowy i nie będzie żadnych sensacji żołądkowych.

Lekarze alergolodzy proponują prowadzenie domowych statystyk i sprawdzanie, jak dziecko reaguje na podawane pokarmy. Nie warto patrzeć na jedzenie wyłącznie z perspektywy mikro- i makroskładnikowej. W przypadku alergii ważne jest unikanie produktów przetworzonych z bardzo rozbudowanym składem. Pojawia się myślenie jednoskładnikowe, które wcale nie musi być uciążliwe. 

Jedzenie nie może nas męczyć, nie może być tak, że mi to nie smakuje, nie może być tak, że ja daję swojemu dziecku coś, co dla mnie jest niedobre. I tak to się zaczęło – mówiła o początkach Smakoterapii Iwona Zasuwa.

Dzieci z alergiami chorują częściej, o czym autorka bloga Smakoterapia przekonała się będąc mamą alergika. Jak przyznała, efekty po wprowadzeniu zmian w jadłospisie dziecka pojawiły się bardzo szybko. – Zrozumiałam, że w żywieniu jest naprawdę wielka moc – podkreśliła.  

Posłuchaj
59:28 2023_03_09 21_00_12_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Smacznie i zdrowo - dieta nie tylko dla alergika_Strefa Rodzica 9 marca 2023

 

Choć obecnie dostęp do żywności ekologicznej jest większy niż jeszcze kilkanaście lat temu, wciąż funkcjonuje przekonanie, że to, co zdrowe nie jest smaczne i na odwrót. – Postanowiłam zaprzeczyć tej tezie i kiedy organizuję warsztaty kulinarne, w których dużą część stanowi wspólne gotowanie, to fascynujące jest obserwowanie tego, jak ludzie, którzy wyobrażali sobie, że my będziemy jak króliki jeść tylko zieleninę, będą same sałatki, nagle okazuje się, że mamy niezwykłe słodkości, tiramisu, praliny czekoladowe, że mamy pyszne zupy, fantastyczne jednogarnkowe dania zapiekane i że z roślin można zrobić naprawdę wiele – dodała Iwona Zasuwa.

Więcej o Smakoterapii, smacznych i zdrowych przepisach oraz żywieniu alergików w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania! 

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: Iwona Zasuwa – muzyk i pedagog, pasjonatka gotowania, autorka warsztatów i książek kulinarnych oraz bloga Smakoterapia

Data emisji: 09.03.2023
Godzina emisji: 21:00

Czytaj dalej:
Sezon alergiczny. Kiedy się zacznie?
Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Rozmowa z dietetyczką

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Zobacz także
Czytaj także

Wegetarianizm i inne diety eliminacyjne u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 22:17
Dieta wegetariańska, szczególnie w okresie ciąży powinna być dobrze zbilansowana i urozmaicona. Ograniczenie danej grupy produktów wymaga uzupełnienia z innego źródła. Do suplementów, które przyjmujemy w trakcie ciąży, w przypadku diety wegetariańskiej należy włączyć witaminę B12. Bardziej zaawansowaną dietą pod względem restrykcji od diety wegetariańskiej jest dieta wegańska. Nie są to jednak jedyne diety eliminacyjne. Więcej o nich powiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dietetyczka, Małgorzata Krukowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sezon alergiczny. Kiedy się zacznie?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 11:08
Im cieplej na zewnątrz, tym szybciej rośliny wiatropylne, w tym przypadku drzewa, które zaczynają pylenie najwcześniej, wypuszczą swoje pyłki, co może być problematyczne dla dużej części społeczeństwa. Około 40 proc. Polaków to alergicy, którzy mają dodatnie testy. Jedna trzecia mieszkańców Polski to alergicy objawowi. To właśnie oni, zamiast cieszyć się wiosną, będą zmagać się z przykrymi objawami alergii. Więcej w treści artykułu i w załączonej audycji. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Rozmowa z dietetyczką

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 13:20
Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Z pewnością niejeden rodzic chociaż raz zadał sobie to pytanie. Na pewnym etapie rozwojowym jego dziecko, które dotychczas jadło wszystko, co mu rodzic podsunął, zaczyna być coraz bardziej wybredne. Relację z jedzeniem człowiek ma od zawsze. Na przestrzeni wieków jedzenie spełniało różne funkcje. Gdy ludzie zaczęli łączyć się w grupy, wspólnie polowali, przechowywali jedzenie i dzielili się nim. Pojawiła się obróbka pożywienia i poszerzanie wiedzy na temat tego, co można jeść, a czego nie. A później i czym jest jedzenie z perspektywy dziecka? O tym poniżej. Zapraszamy!
rozwiń zwiń