X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Poczucie satysfakcji zamiast nagród. Jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 15:36
Nauka konwencjonalna jest praktykowana od pokoleń, w związku z czym jej metody są dobrze znane. Niektórzy jednak dostrzegają w tej edukacji niedoskonałości, jak np. traktowanie wszystkich dzieci w ten sam sposób lub stwarzanie niewystarczającej przestrzeni do poznawania świata. Efektem tego jest poszukiwanie nowych narzędzi, które mogą wspomóc rozwój osób młodszych. Z tego powodu coraz większą popularność zdobywa idea szkoły Montessori, o której w Strefie Rodzica opowiedziała Magdalena Szcześniewska, trenerka wspominanej metody uczenia i wychowania.
Dzięki ustawie żłobki przestały być zakładami opieki zdrowotnej, nadzór nad nimi przejęło MRPiPS
Dzięki ustawie żłobki przestały być zakładami opieki zdrowotnej, nadzór nad nimi przejęło MRPiPSFoto: Glow Images/East News

- Pedagogika Montessori pokazuje zupełnie inny punkt widzenia. Pokazuje dziecko, jako przyszłego dorosłego, który tak naprawdę ma swój indywidualny czas na to, aby móc rozwijać swoje kompetencje – zaznaczyła Magdalena Szcześniewska. Celem tej szkoły jest nauczenie najmłodszych samodzielności oraz radzenia sobie w adekwatnych do ich wieku sytuacjach konfliktowych. Nauka ta stawia na pielęgnowanie u dzieci ciekawości świata i umożliwianie im rozwijania swoich zainteresowań. Dużą rolę w tej edukacji odgrywa także zaufanie do dziecka oraz podążanie za nim, a także dawanie przestrzeni do samorozwoju. Dlatego też dotyczy ona nie tylko dzieci, ale również ich rodziców. 

Posłuchaj
51:14 20.05. Strefa montessori.mp3 Jak rezygnacja z systemu nagród i kar wpłynie na wychowanie i naukę dziecka? (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_20.05.2021.

 

Jedną z koncepcji Montessori jest brak przyznawania nagród i kar. Nie są one konieczne, ponieważ szkoła ta stara się pokazać, że od motywacji zewnętrznej, czyli robienia czegoś dla osiągnięcia celu, ważniejsze jest to, aby prowadzić działania dla własnej satysfakcji i radości. Tak więc w nauce tej nie znajdziemy nagród w formie naklejek, a pochwały słowne zastępowane są często np. pytaniami o to, jak dziecku podoba się jego własna praca. Dodatkowo, obecność współzawodnictwa zastępowana jest ideą współpracy oraz podejmowania wspólnych decyzji. Dzięki temu, że grupy liczą uczniów w różnym wieku, dzieci starsze uczą się pomocy osobom młodszym, które z kolei mogą czerpać od nich wzorce. W przypadku konfliktów między dziećmi, uwagę zwraca się na to, by mogły one porozmawiać ze sobą w obecności nauczyciela, a następnie razem znaleźć wyjście z danej sytuacji.

Chociaż trenerów metody Montessori jest wciąż mało, nauki te można wcielać także w środowisku domowym. Przykładem może być umożliwienie dziecku zrobienia własnej kanapki i danie mu szansy na dokonanie wyboru lub pozwolenie na posprzątanie po posiłku. Pokaże im to m.in., że każda czynność ponosi za sobą konsekwencje. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość:  Magdalena Szcześniewska
Data emisji: 20.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Jak nauczyć dzieci obowiązkowości? Rozmowa z psychoterapeutką

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 13:03
Prawdopodobnie dla rodzica najbardziej wymagającymi momentami w ciągu dnia są poranki i wieczory. W krótkim czasie trzeba wykonać wiele rzeczy, takich jak przygotowanie się do pracy oraz dziecka do przedszkola, zrobienie śniadania i ubrania malucha do wyjścia. Chociaż chcielibyśmy w tym momencie zatrzymać czas, wydawać się może, że w takich momentach płynie on jeszcze szybciej. Co zrobić, aby nauczyć dzieci obowiązkowości i sprawić, by chwile te nie były tak stresujące.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy bodźcem do trudnych rozmów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 18:00
Edukacja filmowa stanowi doskonałe narzędzie wspierające proces edukacji i wychowania dzieci. Słowa i dźwięki przekazywane w produkcjach audiowizualnych mogą być dla dorosłych inspiracją do poruszenia pewnych zagadnień z dziećmi i młodzieżą, którym z kolei film pomaga lepiej zrozumieć rzeczywistość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak uwolnić się od smartfonów? Czy jest to obecnie możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 10:00
Niektórym zapewne trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez smartfona. Świat online stanowi nieodłączny element XXI wieku i ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym społeczeństwie. Niewątpliwie cyfryzacja w wielu aspektach życia jest przydatna, niemniej jednak posiada ona także stronę niekorzystną, z którą staramy sobie poradzić i bronić przed nią najmłodszych. O tym, dlaczego jest to trudne opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom prof. dr Jakub Andrzejczak, z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspólny front między rodzicami. Jak go osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 15:02
Od pokoleń panuje przekonanie, że posiadanie wspólnej wizji rodzicielstwa jest fundamentalnym elementem, który ułatwia wychowywanie dzieci i zmniejsza liczbę konfliktów w rodzinie. Jak się jednak okazuje, tworzenie na siłę wspólnego frontu między rodzicami niekoniecznie jest najlepszym sposobem na dobre relacje rodziców z dziećmi. O tym, z czego to wynika opowiedziały w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Monika Stutz Kowalska, prowadząca projekt "Stacja Relacja" oraz Julia Galia, trenerka FamilyLab.
rozwiń zwiń