Polskie Radio Dzieciom

Jak uwolnić się od smartfonów? Czy jest to obecnie możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 10:00
Niektórym zapewne trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez smartfona. Świat online stanowi nieodłączny element XXI wieku i ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym społeczeństwie. Niewątpliwie cyfryzacja w wielu aspektach życia jest przydatna, niemniej jednak posiada ona także stronę niekorzystną, z którą staramy sobie poradzić i bronić przed nią najmłodszych. O tym, dlaczego jest to trudne opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom prof. dr Jakub Andrzejczak, z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Veja

Cyfryzacja stale ulega zmianom, przez co rodzicom coraz trudniej jest być na bieżąco z nowinkami ze świata internetu. Ponadto, zdarza się, że są oni nieświadomi z jaką łatwością młode osoby mogą dotrzeć do pewnych treści. Wynika to m.in. z dziecięcej ciekawości, intensywnej obecności w cyfrowym świecie oraz nieumiejętności oceny zagrożenia w sposób racjonalny. – Ja myślę, że w tej chwili największą krzywdę, jaką bardzo często wyrządzamy naszym dzieciom to jest umożliwianie im docierania do treści, do których oni rozwojowo nie są przygotowani – zauważył gość audycji, Jakub Andrzejczak. 

Posłuchaj
114:04 23.04. Strefa rodzica smartfony.mp3 Jak uwolnić się od smartfonów? Czy jest to obecnie możliwe? (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_23.04.2021.

Co więcej, rozwój technologii sprawił, że przekroczyła one granice ludzkiego umysłu. Nasza aktywność w cyfrowej rzeczywistości jest ukierunkowywana różnego typu algorytmami, które na podstawie naszych działań w sieci sugerują np. kolejne filmy, strony lub profile do przejrzenia. Z tego powodu nawet twórcy pewnych przestrzeni w internecie, m.in. platform społecznościowych, tracą nierzadko nad nimi kontrolę. 

kamera nagranie vloger influencer 1200.jpg
Kariera dziecka w mediach społecznościowych. Co warto wiedzieć?

Obecnie w walce z uzależnieniem od smartfonów często stosuje się interwencję, zapominając o tym, jak ważna jest profilaktyka. Z pewnością wymagane do tego są rozwiązania prawne, lecz póki nie będą one dostatecznie rozwinięte i wdrożone, należy skupić się na tym, co możemy zrobić w danej chwili. Jak jednak zaznaczył prof. dr Jakub Andrzejczak – Kształtowanie pozytywnego, zdrowego, racjonalnego i celowego, bo to jest dla mnie kluczowe, korzystania z urządzeń cyfrowych musi rozpoczynać się od najmłodszych lat.

Dzisiejsza młodzież i dzieci żyją w dwóch światach, realnym i cyfrowym. Z uwagi na fakt, że internet tak naprawdę nie ma końca, łatwo jest się uzależnić od smartfonów, gdyż stale dostarczają użytkownikom pewnych emocji, rozrywki i zaspokajają ciekawość. W związku z tym, rodzice powinni wykazać większe zainteresowanie przestrzenią cyfrową, w której funkcjonują ich dzieci. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks  
Gość: prof. dr Jakub Andrzejczak/Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Data emisji: 23.04.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica podcasty_1200.jpg
Nowy cykl podcastów "Strefa rodzica" na podcasty.polskieradio.pl

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Współuzależnienia - jak objawiają się u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 16:00
Uzależnienie, jak wiadomo dotyka nie tylko osoby uzależnionej, ale również całego jej otoczenia. Jedną z poważnych jego konsekwencji jest współuzależnienie występujące u bliskich uzależnionego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego relacja mamy i taty ważniejsza od dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 12:00
Kiedy pojawiają się dzieci stają się oczkiem w głowie swoich rodziców. Warto jednak, aby po jakimś czasie zwrócić uwagę na hierarchię wartości w rodzinie, aby nie umknęło nam coś istotnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego klaps nie jest środkiem wychowawczym

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 09:00
Najczęstsze przypadki bicia zdarzają się w sytuacji nieposłuszeństwa dzieci. Dorośli bywają bezradni i nie radzą sobie z własną złością. Wielu dorosłym brak świadomości z czego wynika bicie, niektórzy w dobrej wierze wymierzają w ten sposób kary. Tak głęboko tkwi w nas przekaz od pokoleń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozkochać dzieci w czytaniu książek?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 12:04
Dzieła literackie są istotne, ponieważ wzbogacają nasze słownictwo oraz pielęgnują język, który w obecnych czasach jest zaniedbywany z powodu używania wielu skrótów w procesie wyrażania swoich myśli. Z racji tego, że książka ma bardzo bardzo dużą konkurencję w postaci smartfonu i innych multimediów, zachęcenie ich do czytania bywa dla rodziców i opiekunów sporym wyzwaniem. Są jednak sposoby na to, aby je książką zainteresować. Jakie? O tym w "Strefie Rodzica" w rozmowie z Małgorzatą Swędrowską, ekspertką z wieloletnim doświadczeniem w popularyzacji czytelnictwa oraz autorką książki "777 pomysłów na zabawę z książką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nauczyć dzieci obowiązkowości? Rozmowa z psychoterapeutką

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 13:03
Prawdopodobnie dla rodzica najbardziej wymagającymi momentami w ciągu dnia są poranki i wieczory. W krótkim czasie trzeba wykonać wiele rzeczy, takich jak przygotowanie się do pracy oraz dziecka do przedszkola, zrobienie śniadania i ubrania malucha do wyjścia. Chociaż chcielibyśmy w tym momencie zatrzymać czas, wydawać się może, że w takich momentach płynie on jeszcze szybciej. Co zrobić, aby nauczyć dzieci obowiązkowości i sprawić, by chwile te nie były tak stresujące.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmy bodźcem do trudnych rozmów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 18:00
Edukacja filmowa stanowi doskonałe narzędzie wspierające proces edukacji i wychowania dzieci. Słowa i dźwięki przekazywane w produkcjach audiowizualnych mogą być dla dorosłych inspiracją do poruszenia pewnych zagadnień z dziećmi i młodzieżą, którym z kolei film pomaga lepiej zrozumieć rzeczywistość.
rozwiń zwiń