X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak uwolnić się od smartfonów? Czy jest to obecnie możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 10:00
Niektórym zapewne trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez smartfona. Świat online stanowi nieodłączny element XXI wieku i ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym społeczeństwie. Niewątpliwie cyfryzacja w wielu aspektach życia jest przydatna, niemniej jednak posiada ona także stronę niekorzystną, z którą staramy sobie poradzić i bronić przed nią najmłodszych. O tym, dlaczego jest to trudne opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom prof. dr Jakub Andrzejczak, z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Veja

Cyfryzacja stale ulega zmianom, przez co rodzicom coraz trudniej jest być na bieżąco z nowinkami ze świata internetu. Ponadto, zdarza się, że są oni nieświadomi z jaką łatwością młode osoby mogą dotrzeć do pewnych treści. Wynika to m.in. z dziecięcej ciekawości, intensywnej obecności w cyfrowym świecie oraz nieumiejętności oceny zagrożenia w sposób racjonalny. – Ja myślę, że w tej chwili największą krzywdę, jaką bardzo często wyrządzamy naszym dzieciom to jest umożliwianie im docierania do treści, do których oni rozwojowo nie są przygotowani – zauważył gość audycji, Jakub Andrzejczak. 

Posłuchaj
114:04 23.04. Strefa rodzica smartfony.mp3 Jak uwolnić się od smartfonów? Czy jest to obecnie możliwe? (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_23.04.2021.

Co więcej, rozwój technologii sprawił, że przekroczyła one granice ludzkiego umysłu. Nasza aktywność w cyfrowej rzeczywistości jest ukierunkowywana różnego typu algorytmami, które na podstawie naszych działań w sieci sugerują np. kolejne filmy, strony lub profile do przejrzenia. Z tego powodu nawet twórcy pewnych przestrzeni w internecie, m.in. platform społecznościowych, tracą nierzadko nad nimi kontrolę. 

kamera nagranie vloger influencer 1200.jpg
Kariera dziecka w mediach społecznościowych. Co warto wiedzieć?

Obecnie w walce z uzależnieniem od smartfonów często stosuje się interwencję, zapominając o tym, jak ważna jest profilaktyka. Z pewnością wymagane do tego są rozwiązania prawne, lecz póki nie będą one dostatecznie rozwinięte i wdrożone, należy skupić się na tym, co możemy zrobić w danej chwili. Jak jednak zaznaczył prof. dr Jakub Andrzejczak – Kształtowanie pozytywnego, zdrowego, racjonalnego i celowego, bo to jest dla mnie kluczowe, korzystania z urządzeń cyfrowych musi rozpoczynać się od najmłodszych lat.

Dzisiejsza młodzież i dzieci żyją w dwóch światach, realnym i cyfrowym. Z uwagi na fakt, że internet tak naprawdę nie ma końca, łatwo jest się uzależnić od smartfonów, gdyż stale dostarczają użytkownikom pewnych emocji, rozrywki i zaspokajają ciekawość. W związku z tym, rodzice powinni wykazać większe zainteresowanie przestrzenią cyfrową, w której funkcjonują ich dzieci. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks  
Gość: prof. dr Jakub Andrzejczak/Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Data emisji: 23.04.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica podcasty_1200.jpg
Nowy cykl podcastów "Strefa rodzica" na podcasty.polskieradio.pl

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Współuzależnienia - jak objawiają się u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 16:00
Uzależnienie, jak wiadomo dotyka nie tylko osoby uzależnionej, ale również całego jej otoczenia. Jedną z poważnych jego konsekwencji jest współuzależnienie występujące u bliskich uzależnionego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego relacja mamy i taty ważniejsza od dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 12:00
Kiedy pojawiają się dzieci stają się oczkiem w głowie swoich rodziców. Warto jednak, aby po jakimś czasie zwrócić uwagę na hierarchię wartości w rodzinie, aby nie umknęło nam coś istotnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego klaps nie jest środkiem wychowawczym

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 09:00
Najczęstsze przypadki bicia zdarzają się w sytuacji nieposłuszeństwa dzieci. Dorośli bywają bezradni i nie radzą sobie z własną złością. Wielu dorosłym brak świadomości z czego wynika bicie, niektórzy w dobrej wierze wymierzają w ten sposób kary. Tak głęboko tkwi w nas przekaz od pokoleń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozkochać dzieci w czytaniu książek?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 12:04
Dzieła literackie są istotne, ponieważ wzbogacają nasze słownictwo oraz pielęgnują język, który w obecnych czasach jest zaniedbywany z powodu używania wielu skrótów w procesie wyrażania swoich myśli. Z racji tego, że książka ma bardzo bardzo dużą konkurencję w postaci smartfonu i innych multimediów, zachęcenie ich do czytania bywa dla rodziców i opiekunów sporym wyzwaniem. Są jednak sposoby na to, aby je książką zainteresować. Jakie? O tym w "Strefie Rodzica" w rozmowie z Małgorzatą Swędrowską, ekspertką z wieloletnim doświadczeniem w popularyzacji czytelnictwa oraz autorką książki "777 pomysłów na zabawę z książką".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak nauczyć dzieci obowiązkowości? Rozmowa z psychoterapeutką

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 13:03
Prawdopodobnie dla rodzica najbardziej wymagającymi momentami w ciągu dnia są poranki i wieczory. W krótkim czasie trzeba wykonać wiele rzeczy, takich jak przygotowanie się do pracy oraz dziecka do przedszkola, zrobienie śniadania i ubrania malucha do wyjścia. Chociaż chcielibyśmy w tym momencie zatrzymać czas, wydawać się może, że w takich momentach płynie on jeszcze szybciej. Co zrobić, aby nauczyć dzieci obowiązkowości i sprawić, by chwile te nie były tak stresujące.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy bodźcem do trudnych rozmów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 18:00
Edukacja filmowa stanowi doskonałe narzędzie wspierające proces edukacji i wychowania dzieci. Słowa i dźwięki przekazywane w produkcjach audiowizualnych mogą być dla dorosłych inspiracją do poruszenia pewnych zagadnień z dziećmi i młodzieżą, którym z kolei film pomaga lepiej zrozumieć rzeczywistość.
rozwiń zwiń