Polskie Radio Dzieciom

Kto napisał książkę "Charlie i fabryka czekolady"?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 18:06
Wydarzenia z życia nierzadko stanowią inspirację dla autorów książek, które z czasem mogą przerodzić się w ekranizacje filmowe. Wykorzystywanie swoich emocji i doświadczeń w dziełach literackich może być dla wielu pisarzy sposobem na poradzenie sobie z nimi. Podobnie było w przypadku Roald Dahla, który w swoich książkach uwzględniał przygody dzieci osamotnionych. To dlatego, ponieważ jak można było usłyszeć w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem, sam stracił rodziców w młodym wieku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/wavebreakmedia

Roald Dahl urodził się w 1916 roku w Walii i pochodził ze średniozamożnej, norweskiej rodziny. Jako młody chłopiec dość szybko i w krótkim odstępie czasu stracił zarówno siostrę, jak i ojca. Okres dzieciństwa to także czas, kiedy Roald dużo się wygłupiał i psocił. Jako że nie przepadał ze pewną panią w sklepie, postanowił wsadzić do jej słoików z cukierkami myszy. W skutek tego został przeniesiony do nowej szkoły, gdzie także mieszkał. Gdy w wieku 13 lat zmarła jego mama, ponownie zmienił miejsce edukacji. 

Posłuchaj
59:45 2021_05_21 17_59_58_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 21 maja godz. 18:00

Oprócz takich dzieł jak "Matylda”, "Fantastyczny pan Lis”, czy "Bardzo Fajny Gigant”, Roald Dahl napisał także książkę "Charlie i fabryka czekolady”, którą stworzył inspirując się swoim życiem. Otóż jak się okazało, jego szkoła współpracowała z prawdziwą wytwórnią słodkości, a zadaniem uczniów było ocenianie nowych smaków czekolad. Co więcej, pisarz bardzo nie lubił niesprawiedliwości, dlatego też we wspomnianej książce dzieci, których zachowanie było negatywne, poniosły tego konsekwencje.

Gdy podczas II wojny światowej wyjechał do Stanów Zjednoczonych, zaczął pracować w brytyjskiej ambasadzie. Po pewnym czasie rozpoczął współpracę z firmą Disney, która również wydała jego pierwszą książkę "Gremliny”, co stanowiło początek jego kariery jako pisarza. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Data emisji: 21.05.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Zwierzęce gwiazdy filmów i książek

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 13:00
Czy wiecie, że pierwszym filmem, w którym bohaterem było zwierzę był „King Kong” z 1933 roku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Astrid Lindgren

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016 13:00
„Szukam natchnienia w dziecku, które jest we mnie, w radościach mojego własnego dzieciństwa” – mówiła słynna szwedzka pisarka Astrid Lindgren.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sen o Wenecji". Swoją premierę ma książka o bogactwie podwodnego świata

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 18:23
Pewnego mglistego zimowego poranka Marek oraz jego koleżanki i koledzy idą do szkoły. Marek mieszka w Wenecji, mieście niezwykłym, które zostało zbudowane na wyspach, a Adriatyk nieustająco obmywa je falami.
rozwiń zwiń