Polskie Radio Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom na wakacyjnych spotkaniach z językiem polskim [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 17:50
Polskie Radio Dzieciom już od pierwszej edycji patronuje wydarzeniu "Jemy borówki na polu, czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim". Dziennikarze, którzy zawitali do Rabki Zdroju, w swobodnej, wakacyjnej atmosferze rozmawiają o specyfice, różnorodności i możliwościach związanych z językiem, którym na co dzień się posługujemy.
Jemy borówki na polu.. w Rabce Zdroju 30-31 lipca 2021
"Jemy borówki na polu.." w Rabce Zdroju 30-31 lipca 2021Foto: Maciej Wacławik

"Jemy Borówki Na Polu" to trzecia edycja projektu, którego celem jest oparta na zabawie, niestandardowa popularyzacja wiedzy o języku polskim: jego regionalnych odmianach, zasadach etykiety językowej, o tym, jak zmienia się znaczenie słów i w jaki sposób posługiwać się językiem, by nasze codzienne życie było łatwiejsze. Zaproszeni na wydarzenie eksperci i artyści podzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami poprzez gry, zabawy językowe, formy teatralne, konkursy i pasjonujące dyskusje. Polskie Radio Dzieciom nie tylko jest patronem medialnym wydarzenia. Dziennikarze anteny porozmawiają także z zaproszonymi gośćmi i zgromadzoną publicznością, na żywo relacjonując to, co dzieje się na miejscu. A wszystko po to, by już najmłodszych słuchaczy rozkochać w języku polskim.

borowki_1200.jpg
"Literackie borówki". Rozmowa o programie tegorocznego wydarzenia

Echa rabczańskich wydarzeń wybrzmiały w audycji "Poranek". Usłyszeliśmy je również w "Popołudniku".  30 lipca w "Poranku" usłyszeć można było spotkanie z Agnieszką Frączek nawiązujące do otwierającego tegoroczną edycję wydarzenia "O pleceniu andronów (z łyka) i innych zabawach językowych w twórczości Jana Brzechwy". 

Posłuchaj
119:03 30.07. Poranek z Rabki.mp3 "Poranek" z Rabki Zdroju/Polskie Radio Dzieciom_30.07.2021.

Z kolei w "Popołudniku" pierwsze festiwalowe rozmowy z uczestnikami spotkań - zgromadzoną publicznością i zapowiedź tego, co jeszcze czeka na przybyłych uczestników. 

Posłuchaj
08:46 30.07. Popołudnik z Rabki.mp3 "Popołudnik" z Rabki Zdroju/Polskie Radio Dzieciom_30.07.2021.

Obszerne materiały w postaci zarejestrowanych rozmów pojawią się także na antenie w kolejnym tygodniu, a dokładniej w niedzielę 8 sierpnia. W "Kulturotece" o godz. 17.00 Michał Rusinek, autor książki "Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości", przedstawi arcyciekawe historie nazw miejscowości i zachęci młodych detektywów do własnych poszukiwań. Z kolei w "Kulturalnej Strefie" o godz. 21.00 spotkanie z Arturem Czesakiem. 

Zobacz fotorelację z pierwszego spotkania z językiem polskim w Rabce Zdroju

**

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Czy na pewno rozumiemy nasze dzieci? O "Smakach Dzieciństwa" opowiada Mirosława Kątna

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 07:56
Wspólne rodzinne wyjazdy, mnóstwo przygód, pozytywne zdarzenia, które kształtują nas na całe życie...nie każdy z nas miał takie dzieciństwo. O tych innych - trudnych - barwach i smakach dzieciństwa, Mirosława Kątna - psycholog, współtwórczyni Komitetu Ochrony Praw Dziecka, a także  pełnomocnik rządu do spraw dzieci w Kancelarii Premiera RP - opowiada w swojej książce "Smaki dzieciństwa". Książka jest zapisem dramatycznych historii które dotykają młodych ludzi, krzywdzonych, zranionych lub unieszczęśliwionych przez rówieśników i dorosłych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak oglądać dzieła sztuki z dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 15:01
Latem mamy więcej czasu na odpoczynek i podróżowanie. To oznacza, że możem udać się np. do muzeów i galerii sztuki zarówno własnym mieście, jak i poza nim. Jednakże taka wycieczka nie musi przybrać jedynie formę edukacyjną. Może być ona interesująca dla każdego członka rodziny, bez względu na wiek, m.in. dzięki kreatywnym warsztatom muzealnym przeznaczonym dla osób młodszych. Co jeszcze możemy zrobić, aby wystawy dzieł sztuki były ciekawe i przyjemne dla każdego? W "Strefie Rodzica" porozmawialiśmy o tym z Grzegorzem Wojturskim i Sławomirem Ortylem z Działu Edukacji Muzealnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Agnieszką Basak-Wysotą z Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu oraz Aleksandrą Anzel - edukatorką artystyczną z Galerii Sztuki Współczesnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Literackie borówki". Rozmowa z Agatą Hącią w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 08:00
Już w najbliższy piątek, po raz trzeci zajadać się będziemy pysznymi, "literackimi borówkami". W swobodnej, wakacyjnej atmosferze zaproszeni do Rabki - Zdroju eksperci i artyści poprzez: gry, zabawy językowe, formy teatralne i konkursy, będą próbowali rozkochać nas w języku polskim. Wśród nich dobrze znana słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom Agata Hącia. Jakimi pomysłami zaskoczy nas w tym roku na wydarzeniu "Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim"? O tym i o innych smaczkach tegorocznego spotkania, usłyszeć można w audycji "Kulturoteka". 
rozwiń zwiń