X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Co oznacza tytuł audycji "Co w smoku piszczy"?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 15:16
Pewnego dnia przed snem Smok Adaś zaczął się zastanawiać, czy tak jak głosi tytuł audycji, rzeczywiście wydaje on odgłosy piszczenia. Zapytał o to swojego towarzysza Wojtka, który poinformował go, że nazwa ta pochodzi od jednego z powiedzeń. Jakiego?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Tytuł programu pochodzi od powiedzenia "wiedzieć, co w trawie piszczy". Potocznie sformułowanie to oznacza rozumienie czegoś. Używa się go, gdy ktoś pragnie powiedzieć, że orientuje się w danej sytuacji i wie co się dzieje. Inne synonimy to np. "być dobrym w te klocki" lub "mieć coś w małym palcu". Zarówno Leszek, jak i słuchacze znają już Smoka Adasia i uczą się jego zachowań, dzięki czemu wiedzą "Co w smoku piszczy". 

Posłuchaj
59:30 2021_08_25 11_00_12_RadioDzieciom_Co_w_smoku_piszczy.mp3 Świat wg Adasia, czyli co w smoku piszczy 25 sierpnia godz. 11:00

Wiedząc już, co było inspiracją do nadania takiego tytułu audycji, Leszek i Smok Adaś postanowili sprawdzić, co rzeczywiście piszczy w trawie. Z tego powodu poszli na polanę, gdzie mogli bliżej przyjrzeć się jej roślinom i mieszkańcom. Pierwsze co zobaczyli to trawę, czyli roślinę, która na całym świecie liczy ok 11,000 gatunków, z czego w Polsce 150. Oprócz niej rosną także kwiaty, np. rumianki i mniszek pospolity, którego owoce są potocznie nazywane dmuchawcami. W przypadku zwierząt, na polanie można spotkać myszy, krety, koniki polne, pająki, a także komary czy biedronki. Czasami, jeśli w jej pobliżu znajduje się staw, pojawić się mogą także kaczki. 

Audycja: Świat według Adasia czyli co w smoku piszczy?
Prowadził: Wojciech Słupiński
Data emisji: 25.08.2021.
Godzina emisji: 11.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Co wydobywa się w kamieniołomach?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 21:22
Po obejrzeniu filmu o jaskiniowcach, Smok Adaś postanowił dowiedzieć się na więcej na temat pracy w kamieniołomach oraz minerałach, które można tam znaleźć. W zdobywaniu nowej wiedzy towarzyszy mu jego towarzysz i przewodnik w poznawaniu świata, Wojtek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobrze zaplanować rok szkolny. Tak! Ale jak?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 12:53
Rozpoczęcie roku szkolnego to dobra okazja do tego, aby zaplanować kolejne 10 miesięcy. Nie tylko pod kątem planu lekcji czy zajęć dodatkowych, ale też w odniesieniu do pasji i rzeczy, które dzieci chciałyby osiągnąć i na których im zależy. Jako że taki kalendarz obejmuje wszystkich członków rodziny, o wspólnym planowaniu opowiedziała w "Strefie Rodzica" Anna Zawadzka, autorka książek dla dzieci na temat organizowania czasu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zacznij rok szkolny z Polskim Radiem Dzieciom!

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 16:53
Polskie Radio Dzieciom od ponad 6 lat bawi i uczy dzieci oraz wspiera rodziców, opiekunów i nauczycieli. 1 września dziennikarze stacji zapraszają  do wspólnego rozpoczęcia roku szkolnego. Na antenie można było usłyszeć m. in. o pierwszym dniu szkoły i o tym, jak wygląda początek roku szkolnego w różnych zakątkach świata. Rozmawialiśmy także o tym, jak zachęcić dziecko do czytania.
rozwiń zwiń