Polskie Radio Dzieciom

Co oznacza tytuł audycji "Co w smoku piszczy"?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 15:16
Pewnego dnia przed snem Smok Adaś zaczął się zastanawiać, czy tak jak głosi tytuł audycji, rzeczywiście wydaje on odgłosy piszczenia. Zapytał o to swojego towarzysza Wojtka, który poinformował go, że nazwa ta pochodzi od jednego z powiedzeń. Jakiego?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Tytuł programu pochodzi od powiedzenia "wiedzieć, co w trawie piszczy". Potocznie sformułowanie to oznacza rozumienie czegoś. Używa się go, gdy ktoś pragnie powiedzieć, że orientuje się w danej sytuacji i wie co się dzieje. Inne synonimy to np. "być dobrym w te klocki" lub "mieć coś w małym palcu". Zarówno Leszek, jak i słuchacze znają już Smoka Adasia i uczą się jego zachowań, dzięki czemu wiedzą "Co w smoku piszczy". 

Posłuchaj
59:30 2021_08_25 11_00_12_RadioDzieciom_Co_w_smoku_piszczy.mp3 Świat wg Adasia, czyli co w smoku piszczy 25 sierpnia godz. 11:00

Wiedząc już, co było inspiracją do nadania takiego tytułu audycji, Leszek i Smok Adaś postanowili sprawdzić, co rzeczywiście piszczy w trawie. Z tego powodu poszli na polanę, gdzie mogli bliżej przyjrzeć się jej roślinom i mieszkańcom. Pierwsze co zobaczyli to trawę, czyli roślinę, która na całym świecie liczy ok 11,000 gatunków, z czego w Polsce 150. Oprócz niej rosną także kwiaty, np. rumianki i mniszek pospolity, którego owoce są potocznie nazywane dmuchawcami. W przypadku zwierząt, na polanie można spotkać myszy, krety, koniki polne, pająki, a także komary czy biedronki. Czasami, jeśli w jej pobliżu znajduje się staw, pojawić się mogą także kaczki. 

Audycja: Świat według Adasia czyli co w smoku piszczy?
Prowadził: Wojciech Słupiński
Data emisji: 25.08.2021.
Godzina emisji: 11.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Co wydobywa się w kamieniołomach?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 21:22
Po obejrzeniu filmu o jaskiniowcach, Smok Adaś postanowił dowiedzieć się na więcej na temat pracy w kamieniołomach oraz minerałach, które można tam znaleźć. W zdobywaniu nowej wiedzy towarzyszy mu jego towarzysz i przewodnik w poznawaniu świata, Wojtek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobrze zaplanować rok szkolny. Tak! Ale jak?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 12:53
Rozpoczęcie roku szkolnego to dobra okazja do tego, aby zaplanować kolejne 10 miesięcy. Nie tylko pod kątem planu lekcji czy zajęć dodatkowych, ale też w odniesieniu do pasji i rzeczy, które dzieci chciałyby osiągnąć i na których im zależy. Jako że taki kalendarz obejmuje wszystkich członków rodziny, o wspólnym planowaniu opowiedziała w "Strefie Rodzica" Anna Zawadzka, autorka książek dla dzieci na temat organizowania czasu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zacznij rok szkolny z Polskim Radiem Dzieciom!

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 16:53
Polskie Radio Dzieciom od ponad 6 lat bawi i uczy dzieci oraz wspiera rodziców, opiekunów i nauczycieli. 1 września dziennikarze stacji zapraszają  do wspólnego rozpoczęcia roku szkolnego. Na antenie można było usłyszeć m. in. o pierwszym dniu szkoły i o tym, jak wygląda początek roku szkolnego w różnych zakątkach świata. Rozmawialiśmy także o tym, jak zachęcić dziecko do czytania.
rozwiń zwiń