Polskie Radio Dzieciom

Dzień Nauczyciela w Polskim Radiu Dzieciom!

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 16:00
W Dzień Edukacji Narodowej (14 października) na antenie Polskiego Radia Dzieciom przez cały dzień można słuchać rozmów z nauczycielami szkolnymi i przedszkolnymi. Usłyszymy m. in. o tym, czym się interesują, czy praca, którą wykonują sprawia im satysfakcję i czy uczniowie wciąż ich zaskakują. Polskie Radio Dzieciom zaprasza na audycje specjalne i składa życzenia wszystkim Nauczycielom!
Dzień Nauczyciela w Polskim Radiu Dzieciom
Dzień Nauczyciela w Polskim Radiu DzieciomFoto: PR

Dziennikarze całodobowej i cyfrowej stacji dla dzieci i rodziców, przygotowali kilka propozycji wspólnego fetowania nadchodzącego, wyjątkowego święta. Radiowy Dzień Nauczyciela pełen będzie atrakcji, które pozwolą przybliżyć postać nauczycieli spotykanych w szkołach czy przedszkolach.

Tematy czwartkowych programów bezpośrednio nawiązują do obchodzonego święta. 14 października w "Poranku w Polskim Radiu Dzieciom" (godz. 7.00-10.00) - rozmowa o różnych perspektywach bycia nauczycielem - nauczyciel przedszkolny, szklony oraz akademicki. Czym się różnią, z jakimi przeciwnościami się zmagają, co najbardziej lubią w swojej pracy. ​

14 października w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" (godz.18:00-19:00) usłyszeliśmy o tym, jak to jest być nauczycielem z powołania, jak tworzy się relacje z uczniami, jak być dla ucznia mentorem. Poza tym o strachu przed nauczycielem i oswajaniu postaci nauczyciela wobec dzieci, zwłaszcza tych, które dopiero zaczęły szkołę. Gościem audycji będzie dr Jan Amos Jelinek - doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki zajmujący się problematyką uczenia się przy komputerze oraz zagadnieniami z zakresu edukacji matematycznej, przyrodniczej i technicznej na etapie edukacji przedszkolnej i szkolnej.

Z kolei prowadząca czwartkową "Strefę rodzica" (godz. 21.00-22.00) Katarzyna Hagmajer – Kwiatek skupi się tego dnia na sytuacji nauczyciela w naszym kraju.  Punktem wyjścia do rozmowy będzie książka Jarka Szulskiego "Nauczyciel z Polski" - pełen humoru poradnik z wypróbowanymi sposobami na pracę z młodzieżą, zawierający także diagnozę zawodu nauczyciela. Rozmowę uzupełnią wypowiedzi nauczycieli, z większym i mniejszym stażem, z różnych szkół i od różnych przedmiotów, którzy podzielą się swoimi refleksjami i marzeniami związanymi ze szkołą.

Polskie Radio Dzieciom zaprasza także rodziców i nauczycieli do słuchania podcastów poświęconych zagadnieniom prawa oświatowego oraz praw obowiązujących w placówkach oświatowych. Podcasty o ochronie danych osobowych w jednostkach oświaty oraz o prawie autorskim w szkole dostępne tutaj

Grafika do pobrania

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl 

***

Przypominamy, że Polskie Radio Dzieciom to całodobowe  radio dla dzieci i dla rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

"Strefa rodzica". Jak wykształcić kadrę nauczycielską gotową do zmian?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 13:42
W ciągu ostatnich dwudziestu lat proces kształcenia nauczycieli nie został poddany wielu zmianom. Z jednej strony świadczy to o poszanowaniu tradycji, lecz z drugiej oznacza, że osoby w tym zawodzie nie zawsze są w stanie sprostać wymaganiom wynikającym z pojawienia się nowych narzędzi i metod nauczania.  W związku z tym nawet najlepsza placówka edukacyjna nie osiągnie całkowitego sukcesu, jeśli nauczyciele nie zostaną odpowiednio przygotowani do swojej roli. O tym na co zwrócić uwagę podczas kształcenia kadry opowiedzieli w "Strefie Rodzica" Marzena Martyniak, założycielka Instytutu Rozwoju Emocji oraz współwłaścicielka przedszkola, a także prof. nadzw. dr hab. Mirosław Grewiński, rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nauczyciele postrzegają swoją pracę?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 09:45
Szkoła to miejsce, gdzie dzieci i młodzież pielęgnują ciekawość świata oraz zdobywają wiele umiejętności, np. krytycznego myślenia czy budowania relacji. Pragniemy, aby zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z chęcią do niej przychodzili i spędzali w niej czas. Czy tak się jednak dzieje? Problematykę zawodu nauczyciela prezentuje dokument "Między pasją a zawodem. Raport o statusie nauczycielek i nauczycieli w Polsce 2021", który został przygotowany przez gościa "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Łucję Kornaszewską z Fundacji Orange.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak szkoły dbają o wychowanie fizyczne dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 14:25
Okres pandemii, w którym możliwości uprawiania aktywności fizycznej były ograniczone, pokazał bardzo wyraźnie, jak ważny jest sport dla naszego organizmu i zdrowia. Jednym z miejsc, które chcą wyrobić u dzieci nawyk ruchu i pomagają znaleźć w sobie sportową pasje są szkoły. O lekcjach wf-u, programie "Aktywny powrót do szkoły" oraz zajęciach w sportowych ośrodkach edukacyjnych opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji "Strefa Rodzica", Bartosz Molik, rektor AWF-u, Mateusz Gębarowski, dyrektor sportowy Uczniowskiego Klubu Sportowego oraz trenerzy i dyrektorka Justyna Post z CLXIV Liceum Mistrzostwa Sportowego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Projektowanie współczesnych szkół. Budynek szkolny i jego otoczenie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 14:45
Wygląd budynku może zachęcać lub zniechęcać ludzi do tego, by w nim przebywać. To samo dotyczy szkół, dlatego też projekty nowych placówek zakładają stworzenie tzw. krajobrazów edukacyjnych, w których nacisk kładzie się na estetykę, przestrzeń, funkcjonalność oraz aspekt ekologiczny. Jak zatem powinno prezentować się otoczenie i nowe budynki oświatowe w których uczą się dzieci? W "Strefie Rodzica" w PR Dzieciom, rozmawialiśmy o tym ze specjalistkami z zakresu architektury, dr inż. arch. Małgorzatą Balcer-Zgrają, dr Moniką Wróbel i Natalią Paszkowską, a także wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Arturem Lorkowskim.
rozwiń zwiń