Polskie Radio Dzieciom

11 kwietnia Dzień Radia. Specjalne audycje w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 22:50
11 kwietnia ogłoszony jest Dniem Radia. Tego dnia w Polskim Radiu Dzieciom nie mogło zabraknąć audycji pełnych ciekawostek na temat tego wynalazku. Jak działa radio, kto tworzy audycje i nagrania reporterskie, jakie były początki radia i jak wyglądały pierwsze odbiorniki? O tym wszystkim w Dniu Radia na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom z okazji jego święta! 
Polskiego Radia Dzieciom słuchać można przez odbiorniki cyfrowe DAB+, Internet oraz aplikację na smartfony
Polskiego Radia Dzieciom słuchać można przez odbiorniki cyfrowe DAB+, Internet oraz aplikację na smartfonyFoto: Schutterstock

Już od rana w "Poranku" PRD (7:00 – 10:00) Martyna i Smok Adaś otworzyli Szkołę Radiowych Talentów. Kto jakie funkcje pełni w radiu? Kim jest wydawca, realizator, reporter i dziennikarz? Co interesuje naszych słuchaczy, jakie audycje oni chcieliby prowadzić? W Poranku zamieniliśmy się miejscami. Słuchacze przeprowadzali wywiady z Martyną i Smokiem, relacjonowali ważne wydarzenia, prezentowali pogodę, ulubioną potrawę i wydarzenia kulturalne.

15:00-17:00 "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" (prowadził Zbyszek Kozłowski)- czym jest radio i jaka jest rola radia w życiu naszych słuchaczy? Kiedy powstało radio i jak wyglądały pierwsze odbiorniki? Czym jest radio cyfrowe?

Do tego:

W związku z Dniem Radia 11 kwietnia odbyła się druga część warsztatów dziennikarskich dla przedszkolaków z Placówki ambasadorskiej Polskiego Radia Dzieciom (Niepubliczne Przedszkole Artystyczne nr 113 w Warszawie AKADEMIA SZTUK DZIECIĘCYCH). Podczas warsztatów dzieci poznały tajniki pracy dziennikarskiej, dowiedziały się jak działa sprzęt używany podczas nagrań oraz odkryły zakamarki redakcji Polskiego Radia Dzieciom.

Podczas pierwszych warsztatów, które odbyły się 9 lutego 2022 roku, z okazji Światowego Dnia Radia, przedszkolaki, dzięki zdjęciom, poznały wygląd studia Polskiego Radia Dzieciom, dowiedziały się jak nazywają się ludzie pracujący w radiu, nagrały wspaniały materiał o swoich ulubionych daniach oraz wysłuchały bajki emitowanej na antenie Polskiego Radia Dzieciom.

Również podczas kwietniowego spotkania nie zabrakło dobrej zabawy przeplatanej radiowymi ciekawostkami.

Również tego dnia na antenie:

"Leszek i Miś Michaś" (11:00-12:00) - Shrek i Fiona, Bella i Bestia, Arielka i książę Eryk, czyli o różnych znanych duetach z bajek.

"Strefa rodzica" 21:00-23:00 - Jak gry cyfrowe wpływają na edukację dzieci? Często demonizujemy gry, a one bardzo rozwijają w dzieciach kompetencje potrzebne w edukacji. Jakie dokładnie kompetencje mogą rozwijać i jak mądrze kontrolować dzieci w temacie gier i ekranów.
Goście: Zyta Czechowska i Mikołaj Marcela, autorzy książki "Jak nie zgubić dziecka w sieci?".

23:00-1:00 "Co nam w duszy gra?" - W audycji pojawią się Siostry Melosik: Dagmara i Martyna, obecnie chyba najsłynniejsze bliźniaczki w muzycznym polskim show businessie. Opowiedzą o różnicach i wspólnych cechach, o swoich muzycznych początkach, szczegółach pracy nad debiutanckim albumem a także o najbliższych planach. W audycji oczywiście m.in. muzyka z płyty "Znam na pamięć dalszy ciąg".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Przedszkole - ważny przystanek w życiu dziecka. Rozmowa z terapeutką

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 12:24
Chociaż nie ma obowiązku przedszkolnego, miejsce to jest dla malucha pierwszym przystankiem w drodze do wkraczania i poznawania świata. Co więcej, w trakcie pierwszych lat życia następuje znaczący rozwój dzieci w wielu aspektach. Kształtują się wtedy m.in. możliwości intelektualne człowieka, wrodzone predyspozycje oraz zdolność uczenia się. W związku z tym, obecność dzieci w przedszkolu wpływa na ich dojrzewanie, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Dorota Lubas, terapeutka i pedagog.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak mądrze połączyć naukę z zabawą?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 15:08
Czasami zamiast się uczyć, wolelibyśmy spędzić ten czas na zabawie. Jest to naturalne, zwłaszcza dla dzieci, którym zdarza się bawić na lekcjach lub być rozkojarzonym. Dla dorosłych może stanowić to kłopot, jednak, jak się okazało w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem", czas spędzony na bawieniu się, a nawet nauka poprzez zabawę ma swoje zalety, o czym mówił filozof, Wiktor Piotrowski.
rozwiń zwiń