Polskie Radio Dzieciom

Światowa prapremiera sztuki "Orecchio, brat Pinokia" Merlina Vervaeta w Teatrze Guliwer

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 17:00
W niedzielę 25 marca w Teatrze Guliwer odbyła się prapremiera sztuki "Orecchio, brat Pinokia" belgijskiego dramatopisarza Merlina Vervaeta w tłumaczeniu Jana Nowaka, którą wyreżyseruje Ada Tabisz. Spektakl dla widzów od lat 5 to opowieść, w której na pierwszy plan wysuwa się nieznany przez nikogo brat Pinokia – Orecchio.
Światowa prapremiera sztuki Orecchio, brat Pinokia Merlina Vervaeta w Teatrze Guliwer
Światowa prapremiera sztuki "Orecchio, brat Pinokia" Merlina Vervaeta w Teatrze GuliwerFoto: Bartek Warzecha

Jak to jest mieć brata tak słynnego, że sam Disney kręci o nim filmy? Jak to jest zawsze być tym drugim, w niczym nieprzypominającym cech tego pierwszego i zawsze lepszego? "Orecchio, brat Pinokia" to historia o wyjątkowości każdego z nas.

 - W swojej pracy z reguły lubię pisać o ludziach, którzy są trochę niewidzialni, zapomniani. Staram się znaleźć odrobinę poezji w ich charakterystyce, w ich duszy. Każdy ma prawo do swojej historii i w każdej historii jest piękno – mówi autor tekstu Merlin Vervaet.

Ada Tabisz – reżyserka spektaklu przedstawia nam opowieść o dylematach związanych z własną tożsamością i nie zawsze łatwą relacją z rodzeństwem.

 - "Orecchio, brat Pionkia" to opowieść o chłopcu, który uwielbia patrzeć w niebo i prognozować pogodę. I jest w tym bardzo dobry. Cóż z tego, skoro jego starszym bratem jest słynny Pinokio. Nic dziwnego, że zupełnie w siebie nie wierzy i skrzętnie ukrywa swój talent przed rodziną i przyjaciółmi. Na szczęście ten jeden, jedyny raz udało się go przekonać, aby wreszcie stanął przed publicznością i opowiedział swoją historię. Na scenie odwiedzimy go w małym miasteczku na końcu świata, poznamy jego nieco dziwacznych mieszkańców i posłuchamy opowieści o błękitnym królestwie, w którym rządzi tajemniczy Król Słońce – mówi Ada Tabisz.

Do realizacji spektaklu Ada Tabisz zaprosiła znakomitych twórców i twórczynie. Nad scenografią czuwa Aleksandra Starzyńska, a reżyserią świateł zajmie się Alicja Pietrucka. Za choreografię w spektaklu odpowiada Paulina Jaksim, autorką multimediów jest Emilia Gumańska (Bizmut Films), muzykę skomponował Dominik Skwarek, a asystentem reżyserki jest Paweł Jaroszewicz.

Zdjęcie ze sceny spektaklu "Orecchio, brat Pinokia" w Teatrze Guliwer Zdjęcie ze sceny spektaklu "Orecchio, brat Pinokia" w Teatrze Guliwer

Na scenie zobaczymy Izabellę Kurażyńską, Elżbietę Pejko, Pawła Jaroszewicza, Damiana Kamińskiego, Tomasza Kowola, Jacka Ponińskiego, Krzysztofa Prygiela i Adama Wnuczko z zespołu aktorskiego Guliwera oraz gościnnie Jakuba Szlachetkę w tytułowej roli Orecchia.

Dzień po premierze spektaklu w Tearze Guliwer studio Polskiego Radia Dzieciom odwiedzili twórcy spektaklu: reżyserka Ada Tobisz i odtwórca głównej roli - Jakub Szlachetka.

Posłuchaj
60:36 2023_03_26 17_00_04_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Rozmowa z twórcami spektaklu "Orecchio, brat Pinokia"_Kulturoteka 26 marca godz. 17:00

Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym premierę spektaklu "Orecchio, brat Pinokia".

Więcej zdjęć ze spektaklu zobaczyć można w SM Polskiego Radia Dzieciom:


Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

 


Zobacz także
Czytaj także

"Wyspa Książek - kierunek Północ" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 10:00
Czytacie książki? A może ich nie czytacie? Miejska Biblioteka Publiczna  im. T. Różewicza we Wrocławiu zaprosiła tych co czytają i tych do czytania nieprzekonanych, do projektu "Wyspa Książka - kierunek Północ". W 2019 roku z miejskich bibliotek korzystało 135 tysięcy mieszkańców Wrocławia, ale zazwyczaj są to ci, którzy z bibliotek już korzystają. Więc  pomysłodawcy projektu chcą zaprosić do wspólnego działania instytucje kultury, lokalnych liderów, organizacje i szkoły. Przewidziano także warsztaty kulinarne i gry podwórkowe - wszystko po to, żeby  pozyskać nowych czytelników zaprzyjaźnionych z książkami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"O kurza twarz". Książka Justyny Bednarek na poprawę humoru

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 09:00
Kurza seria to historie przesympatycznej rodziny Ogórków i czterech kur. W drugim tomie pod tytułem "O kurza twarz" możemy jeszcze lepiej poznać rodzinę Ogórków, dowiadując się chociażby, że tacie Ogórkowi humor poprawia cynamon. Autorka książki "O kurza twarz" zdradziła w "Kulturotece" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, co poprawia humor jej samej, a także powiedziała, bez czego nie rusza się w podróż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Migane Wiersze – Ballady i Romanse"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 11:56
"Migane Wiersze – Ballady i Romanse"  to 3. edycja projektu "Migane Wiersze" realizowanego od 2020 r. Mamy Rok Polskiego Romantyzmu. W dwusetną rocznicę wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza sięgniemy więc po dzieła wieszcza! Trzecia odsłona projektu Migane Wiersze już niedługo! W tej edycji czytają dla nas Danuta Stenka oraz Piotr Fronczewski. Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym projektu "Migane Wiersze – Ballady i Romanse".
rozwiń zwiń