Polskie Radio Dzieciom

Trwa 10. Festiwal Literatury dla Dzieci. Niech żyje literatura!

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 16:35
Niech żyje literatura! – to hasło przewodnie Festiwalu Literatury dla Dzieci, który odbędzie się w tym roku w Gdańsku (2-8 października) i Krakowie (15-19 listopada). W programie spotkania i warsztaty z najlepszymi polskimi twórcami książek dla dzieci i młodzieży - i wiele więcej! To jubileuszowa, 10. edycja pionierskiego, jednego z pierwszych w Polsce wydarzeń, które w centrum uwagi postawiło potrzeby najmłodszych czytelników i czytelniczek. Patronat medialny objęło Polskie Radio Dzieciom. 
10. Festiwal Literatury dla Dzieci. Niech żyje literatura
10. Festiwal Literatury dla Dzieci. Niech żyje literatura! Foto: mat. pras.

Po 10 latach wracamy do korzeni! Chwileczkę – jak to wracamy? Przecież my ciągle jesteśmy przy nich. Bo te korzenie to oczywiście literatura! A co to jest literatura? Proste: okładki, pomiędzy nimi strony z ilustracjami i tekstem, a jak się to wszystko razem złoży to z tego wychodzi opowieść. Ale literatura zaczyna się wtedy, kiedy do tej opowieści dorzucimy nas z głową na poduszce, z czytającym głosem mam, tatków, ciotek i wujków, sióstr i bratków… Literatura zaczyna się wtedy, kiedy natchnieni książką przedzieramy się przez lasy, chaszcze, łąki, tropiąc dzikie stwory, które spotkaliśmy na kartach książki. Literatura zaczyna się wtedy, kiedy spotykamy się razem, żeby porozmawiać o tym co przeczytaliśmy. I dlatego z okazji dziesięciolecia wznosimy okrzyk: niech żyje literatura! Który to okrzyk jest nie tylko podzięką za książki i opowieści, ale też zachwytem nad tym, że wszystko ciągle jest możliwe – wystarczy tylko kapinkę poczytać.

10. Festiwal Literatury dla Dzieci to już tradycyjnie program wypełniony wydarzeniami i wrażeniami, na które zapraszamy zarówno rodziny z najmłodszym pokoleniem czytelników, młodzież, ale także nauczycieli, edukatorów, bibliotekarzy i wszystkich zainteresowanych współczesną literaturą dziecięcą. 

Na pierwszą odsłonę Festiwalu w Gdańsku zaplanowaliśmy mnóstwo spotkań z pisarzami i ilustratorami. W programie znalazły się m.in. inauguracyjne wielkoformatowe morskie warsztaty, stand-up dla najmłodszych, spektakl teatralny, gra miejska, dwie wystawy oraz uwielbiane przez wszystkich czytanki po zachodzie słońca (po raz pierwszy w wydaniu komiksowym!). 

Wśród gości festiwalu spotkamy m.in.: Piotra Karskiego, Joannę Rusinek, Agatę Romaniuk, Berenikę Kołomycką, , Sarę Ohlsson i Przemka Liputa. Zaplanowaliśmy również pasmo spotkań z autorami i autorkami nominowanymi do Nagrody Literacka Podróż Hestii. Na nowej scenie Instytutu Kultury Miejskiej pojawią się: Zygmunt Miłoszewski, Ilona Wiśniewska, Marcin Szczygielski, Aleksandra Herzyk oraz Andrzej Marek Grabowski.

Gdańska edycja Festiwalu jest jedną z dwóch, jakie zaplanowaliśmy na ten rok. Czytelników i czytelniczki z południa Polski zaprosimy w listopadzie do Krakowa, gdzie finałowi festiwalu towarzyszyć będzie po raz kolejny Gala Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dziecięcej roku. 

Zapraszamy!

Organizatorzy – Fundacja Burza Mózgów

***

10. Festiwal Literatury dla Dzieci

Gdańsk, 2-8 października 2023 | Kraków, 15-19 listopada 2023 

Szczegółowy program i zapisy: https://fldd.pl/gdansk-program-i-zapisy/ 

Festiwal dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Miasta Gdańsk oraz Województwa Pomorskiego.

[Informacja prasowa] 

Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym Festiwal Literatury dla Dzieci.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

 

Zobacz także
Czytaj także

Trwa Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 10:00
20. czerwca rozpoczęło się we Wrocławiu prawdziwe święto książki dziecięcej! Książki, która jest czytana dla przyjemności i z zainteresowaniem, odpowiada na potrzeby młodego człowieka zarówno w treści jak i formie. Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki - czas start! Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Z krainy złotych pól" - bajki opowiedziane przez bajarzy i opracowane przez pisarzy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 15:56
W ramach serii wydawniczej "Z krainy złotych pól" ukazują się i będą się ukazywać kolejne bajki dla dzieci. Cykl obejmuje wiele tematów. - Każdy tom poświęcony będzie innemu województwu, stąd też tomów będzie szesnaście. Na razie mamy dwa, pracujemy nad trzecim - zdradził gość Kulturalnej Strefy - Stwierdziliśmy, że ciekawym rozwiązaniem jest angażowanie autorów opracowań literackich oraz ilustratorów związanych z danym regionem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki. Lublin 21-24 września

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 10:33
Książki to początek pasji, nie tylko przymus lekturowy i obowiązek szkolny! Z takim hasłem zbliża się do Lublina 5. edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki. Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń