Polskie Radio Dzieciom

Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci ALFABET. 1-4 czerwca w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 11:49
Korowodem Bajki w Dniu Dziecka rozpocznie się Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci ALFABET. Jego druga edycja zbudowana jest wokół literki B – odnosi się do twórczości Jana Brzechwy oraz zjawiska buntu. Wydarzenie odbędzie się od 1 do 4 czerwca w Ogrodzie Saskim. W tym roku w programie pojawią się działania związane z twórczością i biografią Jana Brzechwy. Inspiracją są jego wiersze, głównie te opowiadające o zwierzętach, proza reprezentowana przede wszystkim przez postać Pana Kleksa, a także te książki, które mówią o buncie i o jego znaczeniu w naszym życiu.
Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci ALFABET. 1-4 czerwca w Lublinie
Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci ALFABET. 1-4 czerwca w LublinieFoto: mat. pras.

– Festiwal to święto wszystkich dzieci i okazja do podążania kolejnymi literami alfabetu, które ułatwiają promowanie czytelnictwa poprzez kontakt z twórczością konkretnych autorów oraz pracę nad emocjami i wynikającymi z nich postawami. Wydarzenie w sposób holistyczny i bliskościowy promuje czytelnictwo poprzez spotkania, warsztaty, instalacje, teatr, ruch, muzykę, film, wyspy kreatywne oraz łączy specjalistów różnych dziedzin – osoby zajmujące się literaturą, językiem, sztuką, bajkoterapią, arteterapią i psychologią. Podobnie jak rok temu, za sprawą korowodu zabierzemy dzieci w podróż do świata bajek, pokazując dodatkowo, że zasługują one na wspaniałe wydarzenia, które jednocześnie wpierają je w poczuciu sprawności, autonomii, budowaniu relacji i uznaniu ich kompetencji – mówi Alina Januszczyk, autorka i koordynatorka Festiwalu Alfabet z Ośrodka "Brama Grodzka Teatr NN" – Dom Słów oraz Fundacji Beetle.

Korowód Bajki w sobotę (1 czerwca) przejdzie z Placu Litewskiego do Ogrodu Saskiego. Uczestniczki i uczestnicy wcielą się w postaci znane z twórczości Brzechwy – można przebrać się za Pana Kleksa, postać z Bajdocji, czy mieszkańca Bergamutów – kota w butach czy słonia z trąbami dwiema.

– Festiwal skupia się na społeczno-emocjonalnym rozwoju najmłodszych mieszkanek i mieszkańców poprzez literaturę, dając im także radość i doświadczenie wspólnego tworzenia. To moment, w którym dzieci stają się organizatorami i prowadzącymi, dzieląc się swoimi pasjami, a dorośli stają się realizatorami dziecięcych marzeń i przewodnikami po świecie literatury. Kilkudniowe wydarzenie, skierowane do wszystkich dzieci i ich rodzin, stanowi okazję do odkrywania przez nich literackich inspiracji, budowania czytelniczych relacji oraz zwracania uwagi na ważne dla rozwoju tematy. Serdecznie zapraszam, tym bardziej, że Festiwal odbędzie się w pięknej zielonej scenerii Ogrodu Saskiego – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji. 

Festiwal będzie też okazją do spotkań z autorami i autorkami książek. W tym roku do świata literatury zapraszają m.in.: Małgorzata Strzałkowska, Joanna Rusinek, Elżbieta Wasiuczyńska, Zofia Stanecka, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Agnieszka Frączek, Małgorzata Swędrowska, Marianna Sztyma, Sylwia Chutnik, Krzysztof Łapiński, Marcin Kostrzyński, Marcin Szczygielski, Wojciech Widłak, Teatr Atofri oraz Teatr Sztuka Ciała. 

Oprócz spotkań literackich czy koncertów dużo miejsca i uwagi poświęcone będzie na różnego typu warsztaty. Część z nich przeznaczona będzie dla całych rodzin, np. "O, co czuję? - Rodzinny warsztat z kotem pełnym emocji", "Po co nam granice? Skóra. Ruchowy warsztat rodzinny z czucia głębokiego" czy "Elementarz w podskokach - rodzinny warsztat czytania wrażeniowego", inne do dzieci i samych dorosłych, np. "Jak rozmawiać trzeba z… - spotkanie dla dorosłych o granicach dziecka i rodzica".

Niezwykła jest ta część Festiwalu, w której przygotowanie zaangażowały się dzieci. Na koncert "Witajcie w Naszej Bajce" zaprasza dziecięcy zespół Sówka Band, jedenastoletnia Weronika z mamą Katarzyną przygotowała warsztat recytatorski "Złote Myśli". Z Kolei Dzieci z Drużyny Książki i Anna Żak proponują by spróbować jak wygląda ruch w rytmie Kleksa i Szancera na spotkaniu Esy Floresy.  

W programie nie zabraknie okazji do poznania i zakupienia książek autorów zaproszonych na tę edycję Festiwalu (Księgarnia Kulturalna), czasu na relaks i leniuchowanie z książkami i opowieściami audio (Czytelnia pod chmurką). Wrażeń dostarczą też niezwykłe instalacje literackie. Na uczestników czekają wystawy, m.in. Mikromuzeum Brzechwy, Zwierszyki Brzechwy,  ZOO - na bazie książki "Zoo" Jarosława Mikołajewskiego i Elżbiety Wasiuczyńskiej czy Zbuntowane - na bazie herstorycznego komiksu "Karolina i Klara. Medalion czasu".

Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci ALFABET.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

"Tymek, Czarny Kot i tajemnica krzywej wieży"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 06:58
W Ząbkowicach Śląskich, mieście Krzywej Wieży i Frankensteina, fruwają dziwne stwory. Prastare bramy wyrastają spod ziemi. Tymek i przyjaciele, przeszukując stare księgozbiory, czują się śledzeni. Żeby pokonać zło, magiczni detektywi przenoszą się o pięćset lat, łączą siły z wszystkimi kocimi rodami i zawierają przymierze. Klimatyczna Kawiarnia pod Krzywą Wieżą staje się dla nich bazą. Przyjaźń i poznanie tajemniczej historii miasta, jak nigdy dotąd, staną się najważniejszymi elementami zagadki. Patronat medialny nad książką "Tymek, Czarny Kot i tajemnica krzywej wieży" objęło jest Polskie Radio Dzieciom. W wybranych audycjach stacji istnieje szansa na zdobycie egzemplarza zaś od 13 do 17 maja o 20:00 będziemy prezentować wybrane fragmenty audiobooka!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wyobraźnia wpływa na rzeczywistość? W "Kulturalnej Strefie" o najciekawszych panelach Rabka Festival

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 09:04
- Będziemy mówić dzieciom, że warto marzyć oraz podpowiadać jak te marzenia spełniać. A robić to będą sprawdzeni eksperci - powiedziała gość "Kulturalnej Strefy" Iwona Haberny przybliżając słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom 11. edycję Rabka Festival zbudowanego wokół hasła "Marzenia zmieniają świat".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Łąka. Fakty, wierszyki i inne wybryki" - zielnik czy leksykon?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 19:52
"Łąka. Fakty, wierszyki i inne wybryki" to pięknie ilustrowany – trochę zielnik, a trochę leksykon – dla dzikich dzieci, które chcą wiedzieć więcej! Małgorzata Strzałkowska ponownie zachwyci Was w książce, w której nie zabraknie ani wybornych wierszy, ani fachowych informacji, ani… krasnoludków! Autorka już jutro 22 maja w Polskim Radiu Dzieciom o 8.30. Zapraszamy!
rozwiń zwiń