Polskie Radio Dzieciom

XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w czerwcu w Zamościu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 23:07
28 marca w Zamościu odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca XXII edycję Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry – Zamość 2023". Wydarzenie jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały premierę w roku poprzedzającym daną edycję. W dniach 16-19 czerwca, już po raz trzeci Zamość będzie gospodarzem jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju. 
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o XXII Festiwalu Dwa Teatry: będzie to wielkie święto wielbicieli teatru radiowego i telewizyjnego
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o XXII Festiwalu "Dwa Teatry": będzie to wielkie święto wielbicieli teatru radiowego i telewizyjnegoFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry” odbędzie się po raz trzeci w Zamościu. W dniach 16-19 czerwca będzie tam można spotkać wybitnych twórców, artystów i aktorów. Podczas Festiwalu pokazom towarzyszyć będą wydarzenia związane z obchodzonymi rocznicami, a także pokazy specjalne. Polskie Radio nawiąże do rocznicy akcji wysiedleńczej i zaprosi na prezentację słuchowisk poświęconych tematyce Dzieci Zamojszczyzny. Nie zabraknie także prezentacji słuchowisk z udziałem Laureatów Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry” - Zofii Kucówny i Krzysztofa Wakulińskiego.

W konkursie na najlepsze słuchowisko mogą brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. Produkcje radiowe i telewizyjne oceniane są przez dwa niezależne zespoły jurorów. Nadsyłane zgłoszenia rozpatrywane są w dwóch kategoriach: słuchowisko dla dorosłych oraz  słuchowisko dla dzieci i młodzieży.

W tym roku w radiowym Jury zasiadać będą: Wiktoria Gorodeckaja, profesor Jarosław Gajewski, Andrzej Mastalerz, Piotr Moss i profesor Marek Kochan.

Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Aleksandra Fredry, a jego utwory czytane będą podczas czterodniowej imprezy. Festiwalowa publiczność będzie mogła między innymi posłuchać dwóch jednoaktówek Fredry – „Świeczka zgasła” i „Nikt mnie nie zna”. Polskie Radio Dzieciom zaprezentuje słuchowiska, które zostały zrealizowane specjalnie dla tej anteny. Natomiast w przestrzeni publicznej na Rynku Wodnym zostaną przedstawione fragmenty utworów tego wybitnego  twórcy bajek i wierszy. Ponadto publiczny nadawca zaprosi na dwie wystawy - prac konkursowych dzieci, z ilustracjami bajek Fredry i archiwalnych zdjęć ze słuchowisk zrealizowanych w Teatrze Polskiego Radia.

Konferencja zapowiadająca XXII edycję Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Zamość 2023”  odbyła się w budynku Ratusza Miejskiego w Zamościu. Wzięli w niej udział wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa, prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, Prezes Zarządu Polskiego Radia – Agnieszka Kamińska i Prezes Zarządu Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz, Dyrektor TVP Kultura Kalina Cyz i Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. 

- Chciałabym podziękować za życzliwość, z którą Polskie Radio i Telewizja Polska stykają się tu w Zamościu. Bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy wspólnie to święto celebrować i dawać radość obcowania z teatrem wyobraźni. Zapraszamy wszystkich miłośników teatru – zarówno tego telewizyjnego, jak i radiowego – mówiła Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia. 

Konferencja prasowa XXII Festiwalu "Dwa Teatry" Konferencja prasowa XXII Festiwalu "Dwa Teatry"

Dyrektor Teatru Polskiego Radia, Janusz Kukuła podczas konferencji nawiązywał do znaczenia teatru w życiu człowieka – Teatr Polskiego Radia i Teatr Telewizji Polskiej  jest w jakimś sensie powrotem do krainy marzeń, do której wszyscy tęsknimy. Dziękujemy za ogromne wsparcie zarówno władzom Zamościa jak i mieszkańcom - kiedy tu jesteśmy czujemy ogromne wsparcie i to, że  jesteśmy potrzebni na co dzień, nie tylko od święta.

Oprócz festiwalowych prezentacji, wydarzeniu towarzyszyć będą koncerty, wystawy, warsztaty reporterskie,  a także wieczory literackie.  

***

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce, emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada cztery ogólnopolskie Programy – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio24.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

Zobacz także
Czytaj także

XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" - Zamość 2021

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 15:30
Zakończył się XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" - Zamość 2021. W tym roku, w przeciwieństwie do lat poprzednich, Festiwal "Dwa Teatry" zagościł w Zamościu. Grand Prix otrzymało słuchowisko "Wyszedł z domu" Tadeusza Różewicza w reżyserii Szymona Kuśmidera oraz spektakl "Dzień gniewu" Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna podróż przy dźwiękach słuchowisk i bajek muzycznych dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 18:00
Słuchowiska i bajki muzyczne to takie formy, które doskonale rozwijają wyobraźnię. Jedynym elementem, który angażuje nas podczas ich słuchania jest dźwięk, jednak to wyobraźnia pozwala nam na zobaczenie niepowtarzalnych obrazów, które tworzymy w głowie na podstawie zasłyszanych dźwięków. Aby znaleźć się w takiej bajce, wystarczy zamknąć oczy! Nie udałoby się to bez dźwięku, więc można powiedzieć, że słuchowiska i bajki muzyczne to doskonały sposób na rozwijanie wyobraźni, co jest szczególnie istotne u najmłodszych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mój świat". Znamy laureatów konkursu na słuchowisko dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 08:12
"Co trzeba zabrać na wędrówkę" Małgorzaty Czerwień, "Alicja w Krainie umysłu" Kamili Biernackiej i "Ciemności nie trzeba się bać" Anny Furmanowicz to scenariusze słuchowisk nagrodzone w konkursie "Mój świat" ogłoszonym przez Polskie Radio Dzieciom, Teatr Polskiego Radia oraz Stowarzyszenie Autorów ZAIKS. - Edukowanie najmłodszych to zadanie bardzo odpowiedzialne - mówi Katarzyna Pietrzak z Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń