Polskie Radio Dzieciom

Znamy kulinarnych detektywów! Przedświąteczna zabawa pełna smaków w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2023 07:45
Już po raz drugi Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do wzięcia udziału w zabawie kulinarnej dla całych rodzin. W okresie przedświątecznym od 11 do 22 grudnia, na antenie Polskiego Radia Dzieciom oraz w mediach społecznościowych stacji, można było sprawdzić się w roli detektywa. Pięć pierwszych osób, które najszybciej odgadły nazwę tajemniczej potrawy, otrzyma rodzinne upominki. W drugim tygodniu zabawy kulinarnej przygotowaliśmy przysmak, który jest słowiańskim ciastem obrzędowym. Kto został kulinarnym detektywem?
Zabawa kulinarna Polskiego Radia Dzieciom trwa Słuchaj nas o 7.45. Jaka to potrawa?
Zabawa kulinarna Polskiego Radia Dzieciom trwa! Słuchaj nas o 7.45. Jaka to potrawa?Foto: PR

"Ryba z makiem, czyli święta ze smakiem" - kulinarna zabawa w Polskim Radiu Dzieciom to projekt dla całych rodzin. Stacja zachęcała, aby słuchacze wykorzystali super-moce całej rodziny! Spryt, spostrzegawczość i wysmakowana intuicja okazały się być klucz do odgadnięcia nazwy tajemniczych potraw!

Pięciu laureatów, którzy jako pierwsi odgadli nazwę tajemniczej potrawy w pierwszym i drugim tygodniu kulinarnej zabawy Polskiego Radia Dzieciom, otrzyma radiowe upominki! Najszybciej prawidłowej odpowiedzi udzielili słuchacze m.in. z Suwałk, Jerzykowa, Skoczkowa, Krosna i Warszawy. Gratulujemy!

***

Od poniedziałku do czwartku w „Poranku” Polskiego Radia Dzieciom o 7.45 łączyliśmy składniki potrawy w świąteczne smaki. Podpowiedzi podawane były się również na Facebooku PR Dzieciom. Czas na odgadnięcie zagadki minął w czwartek o godzinie 18.00.

Oto prawidłowa odpowiedź na drugą zagadkę kulinarną:


W drugim, ostatnim tygodniu zabawy kulinarnej "Ryba z makiem, czyli święta ze smakiem" w Polskim Radiu Dzieciom przygotowaliśmy kolejną tajemniczą potrawę. Ten przysmak jest słowiańskim ciastem obrzędowym. Zanim pojawił się nasz słynny piernik, pojawiło się nasze tajemnicze ciasto. Do jej wykonania potrzebny był mikser oraz następujące składniki: 500 g mąki pszennej, 3/4 szklanki drobnego cukru do wypieków, 200 g masła, 2 łyżki płynnego miodu. 2 duże jajka, 1 łyżeczka sody oczyszczonej. Co należało z nimi zrobić? O tym Tosia i jej asystentka Martyna w załączonym nagraniu. Zapraszamy!  

Posłuchaj
07:40 [i] 1812 - ŚWIĘTA ZE SMAKIEM.mp3 Potrawa tygodnia 2. Odsłona 1

Posłuchaj
03:55 [i] 1912 - ŚWIĘTA ZE SMAKIEM.mp3 Potrawa tygodnia 2. Odsłona 2

Posłuchaj
06:33 [i] 2012 - ŚWIĘTA ZE SMAKIEM.mp3 Potrawa tygodnia 2. Odsłona 3

Posłuchaj
07:08 [i] 2112 - ŚWIĘTA ZE SMAKIEM.mp3 Potrawa tygodnia 2. Odsłona 4

 

Oto prawidłowa odpowiedź na pierwszą zagadkę kulinarną:

 

Posłuchaj
05:41 [i] 1112 - ŚWIĘTA ZE SMAKIEM.mp3 Potrawa tygodnia. Odsłona 1

Posłuchaj
06:15 [i] 1212 - ŚWIĘTA ZE SMAKIEM.mp3 Potrawa tygodnia. Odsłona 2

  

Posłuchaj
04:01 [i] 1312 - ŚWIĘTA ZE SMAKIEM.mp3 Potrawa tygodnia. Odsłona 3

Posłuchaj
06:15 [i] 1412 - ŚWIĘTA ZE SMAKIEM.mp3 Potrawa tygodnia. Odsłona 4


Nasza kulinarna przygoda będzie trwała dłużej. Podczas świąt znani i lubiani przywołają smaki dzieciństwa i udzielą wskazówek jak przyrządzić świąteczną potrawę. O swoich inspiracjach opowiedzą Karol Okrasa - polski kucharz, autor i prezenter telewizyjnych programów o tematyce kulinarnej; Agnieszka Kręglicka – restauratorka oraz kucharz i dziennikarz kulinarny - Grzegorz Łapanowski.
Na praktyczne rady mogą też liczyć najmłodsi słuchacze. W cyklu audycji "Kulinarki - czyli co każdy kucharz wiedzieć powinien" (8.30-8.35), znajdzie się mi.in. słowniczek terminów, miary i wagi oraz gadżety przydatne w kuchni.

Więcej na www.zesmakiem.polskieradio.pl

Zostań kulinarnym detektywem! Będzie pysznie!

Czytaj także:

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Dziękujemy za tak liczne pytania do świętego Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 11:00
Do redakcji Polskiego Radia Dzieciom spłynęło mnóstwo pytań skierowanych do świętego Mikołaja. Jakie temperatury panują obecnie w Laponii, a konkretnie w wiosce św. Mikołaja? Z jaką maksymalną prędkością mogą się przemieszczać sanie Mikołaja? To tylko niektóre z pytań zadanych przez dzieci. Wszystkie wiadomości zostaną przekazane Mikołajowi, który odpowiadać na nie będzie podczas wyjątkowego spotkania dziś 6 grudnia o godz. 19.30 na Facebooku i na stronie internetowej Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie ze św. Mikołajem w Polskim Radiu Dzieciom [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 17:00
Polskie Radio Dzieciom zaprosiło najmłodszych słuchaczy na wyjątkowe spotkanie ze świętym Mikołajem. Dziś o godz. 19.30 Mikołaj odpowiadał na pytania zadane przez dzieci. Jakie temperatury panują obecnie w Laponii w wiosce św. Mikołaja, z jaką maksymalną prędkością mogą się przemieszczać jego sanie? To tylko niektóre z pytań zadanych przez dzieci. Wszystkie wiadomości zostały przekazane Mikołajowi, a Mikołaj sprostał zadaniu i udzielił wyczerpujących odpowiedzi. To wyjątkowe spotkanie można teraz oglądać w formie wideo. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem o Świętym Mikołaju. Podpowiada psycholog dziecięcy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 09:00
Czy warto pozbawiać dzieci wiary w Świętego Mikołaja? Może wystarczy nie podtrzymywać iluzji pozwalając dzieciom samym oswoić się z myślą, że jest to jedynie świąteczna przypowieść? Czy może się zdarzyć, że dziecko uświadomione przez rówieśników przeżyję wstrząs po którym straci zaufanie do najbliższych? Zapraszamy do lektury i wysłuchania rozmowy z psychologiem dziecięcym, który w audycji Polskiego Radia Dzieciom podpowiada kiedy zacząć i jak rozmawiać z dzieckiem o tajemnicy istnienia Świętego Mikołaja.
rozwiń zwiń