!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Muzeum Powstania Warszawskiego. Historia Polski oczami dziecka

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 14:32
Znajomość polskiej historii to ważny element tożsamości każdego obywatela. Na jej naukę nigdy nie jest za wcześnie, jednakże trzeba pamiętać, aby metody nauczania były odpowiednio dostosowane do wieku dziecka. Jest to ważne przede wszystkim, gdy mówi się o drastycznych wydarzeniach, takich jak np. II wojna światowa. Właśnie dlatego, Muzeum Powstania Warszawskiego dostosowało swoją ekspozycje w taki sposób, aby skorzystały z niej również dzieci, o czym powiedział Karol Mazur - kierownik Działu Edukacji.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: Z archiwum prywatnego rodziny Pinkwartów

Z myślą o najmłodszych w muzeum powstała Sala Małego Powstańca, w której historia powstania opowiedziana jest oczami dzieci. Aby nie wywoływać niepożądanych emocji, wystrój tego pokoju różni się od innych pomieszczeń, m.in. nie ma tam drastycznych efektów dźwiękowych. Są tam natomiast przedmioty wzorowane na ówczesne zabawki. 

Posłuchaj
61:12 2021_03_20 21_00_38_RadioDzieciom_Dziecko_w_drodze.mp3 Dziecko w drodze 20 marca godz. 21:00

W sytuacji, gdy rodzice postanowią samemu zwiedzić muzeum, dzieci mogą pozostać w wyżej wspomnianej sali pod opieką edukatorów. Opowiedzą im oni m.in. o tym, jak wyglądało życie i edukacja dzieci w tamtych czasach. Dodatkowo, jak mówi Karol Mazur - U nas, te elementy najbardziej drastyczne mamy poukrywane na ekspozycji -. Dzięki temu możemy mieć pewność, że dzieci nie zobaczą nic, czego nie powinny. 

Muzeum Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego

Dzieci można nauczyć historii nie tylko dzięki książkom lub opowiadaniom. Istnieją miejsca, takie jak Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie młodsze osoby będą mogły zobaczyć na własne oczy to, co wydarzyło się w przeszłości, a sposób przekazania wiedzy będzie dostosowany do ich dojrzałości. 

Muzeum Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego

Audycja: Dziecko w drodze
Prowadzą: Magda i Sergiusz Pinkwart
Gość: Karol Mazur - kierownik Działu Edukacji/MPW
Data emisji: 20.03.2021. 

Audycja "Dziecko w drodze"  w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 21.00.

"Dziecko w drodze" - barwny i bardzo praktyczny poradnik globtroterów, którzy podróżują z małym dzieckiem. Audycja składa się z trzech części. W pierwszej prowadzący opowiadają o miejscu, w którym byli i o przygodach, które im się przytrafiły. W drugiej, pojawia się gość - zazwyczaj jest to ekspert z danego kierunku lub kraju. Z trzeciej część audycji dowiecie się, jak i za ile można pojechać w dane miejsce, co koniecznie trzeba pokazać swoim Pociechom, co zjeść, jakie pamiątki kupić, i czego się wystrzegać. Zapraszają Magda i Sergiusz Pinkwart.

***

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

Jedziemy w Pieniny!

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 14:00
To jedno z najmniejszych pasm górskich w Polsce, jednak nie pozbawione osobliwego uroku i hipnotyzujących krajobrazów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na narty w Świętokrzyskie

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2017 21:00
W najbliższym programie „Dziecko w drodze”, ocenimy atrakcje zimowe Gór Świętokrzyskich i opowiemy, jak bawią się tam dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzinne wycieczki do muzeów

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 23:37
Z podróży do odległych krajów przenosimy się do rodzinnych muzeów. Nasi nieustraszeni globtoterzy, autorzy audycji "Dziecko w drodze" Magdalena i Sergiusz Pinkwartowie przekonują w każdym wydaniu audycji, że na dziecku świat się nie kończy. Przeciwnie! Zamiast siedzieć w domu, warto zacząć go zwiedzać wspólnie i pokazywać go jednocześnie małemu podróżnikowi. Może się okazać, że dzięki temu zyskamy fantastycznego towarzysza naszych wypraw. Tym wyprawa zakończyła się w Muzeum Narodowym W Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkrywamy uroki Kielc i ich okolic

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 14:15
Jak dobrze znamy Polskę? Trudno odpowiedzieć na to pytanie zważywszy na to, że nasz kraj bezustannie się zmienia, a miejscowości są stale urozmaicane przez różne atrakcje turystyczne. Właśnie dlatego postaramy się przybliżyć słuchaczom audycji "Dziecko w drodze" miasto Kielce oraz jego okolice, a pomogą nam w tym: Magdalena Kowalczyk z Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, Katarzyna Witkowska z Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich oraz Daniel Kozioł z Ośrodka Narciarskiego Sabat Krajno.
rozwiń zwiń