!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Mazury - cud natury!

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 13:00
Legenda głosi , kiedy Bóg przyglądał się stworzonemu przez siebie światu, zauważył głęboką dziurę. Aby jej się pozbyć, postanowił zasypać ją różnymi kamieniami i górskimi skałami, co doprowadziło do powstania wzgórz. Oprócz tego przeniósł także piasek oraz wodę wokół której zasadził las. W ten sposób powstały Mazury, polska krainy jezior, o której w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" opowiedziała Anna Pięcińska.
Giżycko, zdj. ilustracyjne
Giżycko, zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Jan Lipiński

Według geologów Mazury powstały za sprawą lodowca, który przyczynił się także do stworzenia długich i wąskich jezior rynnowych, np. Nidzkie oraz rozległych i płytszych jezior wytopiskowych, np. Śniardwy. Mazury to także obszar dużej liczby parków krajobrazowych i rezerwatów, a także siedlisko rzadkich ptaków oraz bocianów.

Cały szlak jezior mazurskich liczy ponad 120km. Aby jednak statki mogły nim swobodnie przepływać, człowiek musiał stworzyć specjalne windy, czyli budowle hydrotechniczne. Otwierające się wrota konstrukcji podnoszą poziom wody między jednym jeziorem, a drugim, co z kolei umożliwia przepłynięcie jachtów i kajaków. 

Posłuchaj
59:26 2021_09_16 18_00_06_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 16 września godz. 18:00

Będąc w Mikołajkach zobaczyć można przytwierdzoną do mostu zieloną rybę z koroną. Mówi się, że jest to władca mazurskich jezior złapany przez rybaków, którzy chcieli go pilnować, aby nie przeszkadzał im w łowach. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Anna Pięcińska
Data emisji: 16.09.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Domowe eksperymenty dla każdego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 23:56
Nauka naprawdę może być fascynująca, zwłaszcza kiedy odbywa się poprzez zabawę. Dowodem na to są eksperymenty przeprowadzone w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem". Do ich wykonania wystarczą rzeczy dostępne w domu – jajka, papier, cukier w kostkach, barwniki spożywcze i cytryna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie pływa najwięcej rekinów?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 12:03
Rekiny to jedne z najniebezpieczniejszych i największych ryb na świecie. Potrafią pływać nawet kilkadziesiąt km/h oraz wyczuć krew z bardzo dużej odległości. Co ciekawe, istnieje gatunek rekina, który żywi się planktonem. Jak się nazywa? Odpowiedź można było usłyszeć w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, którego gościem był Konrad Tomaniak z wrocławskiego zoo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Latarnie morskie dawniej i teraz

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 21:21
Nieodłącznym elementem krajobrazu z nad morza są latarnie morskie. W Polsce jest ich aż 15, z czego 13 można zwiedzać. Co więcej, każda z nich ma swój charakterystyczny sposób pokazywania drogi marynarzom. W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" o historii i znaczeniu latarń morskich opowiedział Ziemowit Sokołowski, były marynarz, latarnik i wice prezes Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich.
rozwiń zwiń