Polskie Radio Dzieciom

Domowe eksperymenty dla każdego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 23:56
Nauka naprawdę może być fascynująca, zwłaszcza kiedy odbywa się poprzez zabawę. Dowodem na to są eksperymenty przeprowadzone w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem". Do ich wykonania wystarczą rzeczy dostępne w domu – jajka, papier, cukier w kostkach, barwniki spożywcze i cytryna.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EvgeniiAnd/shutterstock.com

Do pierwszego eksperymentu potrzebne jest 6 jajek ułożonych w pudełeczku, z którego odcinamy przykrywkę w taki sposób, żeby wystawały. Następnie układamy na nich płasko książki, jedna na drugiej. Jajowaty kształt sprawi, że siła nacisku będzie rozkładana na całą skorupkę, dzięki czemu jajka nie pękną.

Kiedy weźmiemy 4 kartki papieru i zwiniemy je w rulon, postawimy jak kolumny i położymy na nich książki, konstrukcja się nie zniszczy. To dlatego, ponieważ mimo że kartki są cienkie, ich wytrzymałość wzrasta poprzez zwinięcie. Jeśli natomiast odetniemy pasek od kolorowej gazety i mocno naciągniemy, będziemy mogli przeciąć nim banana.

Inny eksperyment wymaga ręcznika papierowego, 3 szklanek, wody i barwnika spożywczego w kolorze żółtym i niebieskim. Najpierw ustawiamy 3 szklanki obok siebie, do naczynia po prawej i lewej stronie nalewamy wodę, a środkowe zostaje puste. Do pełnych szklanek dodajemy barwniki, po jednym kolorze do jednej. Odrywamy kawałek ręcznika papierowego, zawijamy i kładziemy tak, by łączył szklankę z niebieską wodą z pustym naczyniem. To samo powtarzamy w drugim przypadku. Po kilkunastu minutach w środkowej szklance pojawi się woda koloru zielonego, po połączeniu barwnika żółtego i niebieskiego. 

Posłuchaj
59:27 2021_08_25 18_00_01_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 25 sierpnia godz. 18:00

Zjawisko kapilarności dowodzi także eksperyment z talerzykiem, kostkami cukru i barwnikiem spożywczym. Na naczyniu ustawiamy budowlę z cukru i na talerzyk nalewamy drobinę wody zabarwionej barwnikiem spożywczym. Z czasem kostki cukru zaczną się zabarwiać, a potem pod wpływem wody się roztopią.

Ostatni eksperyment pokazuje, jak za pomocą cytryny napisać ukrytą wiadomość. Aby to zrobić, wyciskamy z niej sok, moczymy w nim pędzelek, a następnie malujemy na kartce papieru obrazek lub napis. Jeśli chcemy odczytać wiadomość, wystarczy wyprasować kartkę, ponieważ pod wpływem ciepła cukier staje się brązowy i widoczny.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Data emisji: 30.05.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jakie były początki muzyki filmowej?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 12:18
Historia kina rozpoczęła się pod koniec XIX wieku. Nie było wtedy jeszcze specjalnych sal kinowych, ani filmów animowanych. Królowały natomiast produkcje nieme, gdzie muzyka była podkładana na żywo przez tapera, który spoglądając na sceny odpowiednio dostosowywał melodię grając na fortepianie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacyjna gimnastyka języka

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 16:55
Poprawna dykcja i wymowa ułatwiają komunikację i zmniejszają ryzyko braku porozumienia między rozmówcami. W wyraźnym artykułowaniu słów i głosek pomaga gimnastyka języka oraz ćwiczenia poprawiające oddech, które w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" opisała Alicja Sitek - dyplomowany logopeda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co wydobywa się w kamieniołomach?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 21:22
Po obejrzeniu filmu o jaskiniowcach, Smok Adaś postanowił dowiedzieć się na więcej na temat pracy w kamieniołomach oraz minerałach, które można tam znaleźć. W zdobywaniu nowej wiedzy towarzyszy mu jego towarzysz i przewodnik w poznawaniu świata, Wojtek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak spędzić ostatnie dni wakacji?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 23:50
Gospodarze "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" spotkali się tydzień przed rozpoczęciem szkoły, by zastanowić się, jak możemy miło spędzić ostatnie dni wakacji bez wyjeżdżania daleko. Przygotujcie długopis i kartkę, a następnie posłuchajcie na jakie pomysły wpadły radiowe zwierzaki.
rozwiń zwiń