Polskie Radio Dzieciom

Wcale nie trzeba być superbohaterem aby mieć supermoce

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 10:06
Popularność superbohaterów wynika m.in. z tego, że za pomocą swoich supermocy dokonują rzeczy, których zwykły człowiek nie byłby w stanie zrobić. Jak jednak można było usłyszeć w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem, każdy z nas może posiadać nadzwyczajne moce, nie będąc nawet tego świadomym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Yuganov Konstantin

Jedną z takich zdolności jest np. odporność na zimno, którą może pochwalić się Wim Hof, znany jako człowiek lodu. Swoją moc odkrył, gdy pewnego zimowego dnia postanowił zanurzyć się w jeziorze i odkrył, że niska temperatura mu nie przeszkadza. Od tamtego momentu swoją wytrzymałość na zimo zaczął ćwiczyć m.in. chodząc boso po śniegu. Do jego osiągnieć można zaliczyć pobicie rekordu Guinnessa w najdłuższej kąpieli w lodowatej wodzie oraz przepłynięcie pod lodem 57,5 metra. Inną supermoc posiadają mnisi Shaolin, którzy dzięki treningowi silnej woli potrafią np. wytrzymać kilka minut w trudnej pozycji. Jeden z nich, Shi Liliang był nawet w stanie przebiec po wodzie 125 metrów. 

Posłuchaj
59:41 2021_05_07 18_00_03_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Nie trzeba być superbohaterem aby mieć supermoce_Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 7 maja godz. 18:00

Supermocą Daniela Tammeta jest natomiast widzenie kolorów bądź kształtów, gdy spojrzy na daną liczbę. Tak więc cyfra "1" jest dla niego bardzo jasna, natomiast "9" ogromna. Co więcej, zapamiętał 22 514 cyfr z liczby pi, czyli liczby, która po przecinku ma nieskończenie wiele cyfr. Z kolei Stephen Wiltshire ma pamięć fotograficzną, co oznacza, że wystarczy mu raz spojrzeć na obraz czy widok, aby zapamiętać go ze wszystkimi szczegółami. Ostania osoba to Daniel Kish, zwany człowiekiem nietoperzem. Z racji tego, że jest niewidomy, nauczył się tworzyć dźwięki językiem, które pomagają mu określić odległości i wielkości przeszkód na jego drodze.

Supermocami może pochwalić się nawet Królik Filip Karocki, który ma doskonały słuch oraz szybko biega. Tak naprawdę do nadzwyczajnych sił można zaliczyć każdą umiejętność, jeśli tylko będzie się nad nią długo i systematycznie pracować. 

---> KLIKNIJ I SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Data emisji: 7.05.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

 

Zobacz także
Czytaj także

Jak rozpoznać rycerza? Historia i znaczenie herbu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 15:35
Każda epoka ma swoich bohaterów. W średniowieczu byli to m.in. rycerze, których wyróżniającym elementem były herby. Czym one są oraz jakie jest ich znaczenie? Odpowiedzi udzieli gość Podwieczorka, heraldyk Tadeusz Grajpel, który zawodowo bada początki i rozwój herbów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryzys klimatyczny. Jak dzieci mogą dbać o swoją planetę?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 16:07
Ludzie od dawna prowadzą działania, które szkodzą naszej planecie. Ingerujemy w naturalne środowisko, nie zwracając przy tym uwagi na szkodliwe skutki naszych poczynań, np. ocieplenie klimatu. Z racji tego, że jest to wynik długoletnich zaniedbań, niektórzy mogą nie poczuwać się do wzięcia odpowiedzialności za wynikające z nich konsekwencje. Jest to jednak niezwykle ważny temat, który w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem poruszył Boguś Janiszewski, autor książki o klimacie.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyrazy i przysłowia związane z wiosną

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 00:00
Język polski jest bogaty w wiele zwrotów i przysłów, które urozmaicają nasze wypowiedzi. Mogą się one odnosić do różnych sytuacji z życia, a także być wyrażone w formie nauki, rady lub ogólnej myśli. Czy wiemy jednak skąd pochodzą dane zwroty i czy używamy ich poprawnie? Gospodarze "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" postanowili przyjrzeć się bliżej wyrazom i przysłowiom związanym z tematyką wiosenną i opowiedzieć o nim słuchaczom.
rozwiń zwiń