Polskie Radio Dzieciom

Skąd wzięły się psy?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 11:53
Popularne twierdzenie głosi, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Na temat jego pochodzenia istnieje wiele baśni i mitów, które zostały opowiedziane w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem". Jeden z nich mówi, że gdy świat otrząsnął się po ogromnej powodzi, ludzie zauważyli mnóstwo ryb, które postanowili upiec na ogniu i zjeść. W skutek tego powstał nieprawdopodobny dym, który dotarł aż do azteckich bogów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Jaromir Chalabala

Zdenerwowany takimi poczynaniami, jeden z nich postanowił zejść na ziemię i jako karę kazał ludziom paść na kolana i chodzić na czworaka, co doprowadziło do ich przeistoczenia się w psy. Z kolei inna legenda tłumaczy dlaczego psy nie mówią. Według niej zwierzę to zezłościło się na ludzi pewnej wioski, ponieważ znając jego szybkość i umiejętność porozumiewania się, chcieli oni aby został ich posłańcem. Pies zatem pomyślał, że jeśli przestanie się odzywać, nie będzie musiał wykonywać ich zadań, tak więc zamilkł na zawsze. Więcej w załączonej audycji. 

Posłuchaj
59:37 2021_05_26 18_00_10_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Skąd wzięły się psy? Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 26 maja godz. 18:00

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Data emisji: 26.05.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Czy jednorożce istnieją?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 09:53
Czasami pragniemy dodać życiu odrobinę magii, dlatego też lubimy słuchać lub oglądać historie z elementami fantastycznymi, jak np. jednorożce. Zwierzęta te słyną z tego, że swoim wyglądem przypominają konie, nierzadko z kolorową grzywą. Jednak elementem, który je wyróżnia jest niezwykle wartościowy róg, o którym mówi się, że ma magiczną moc. Czy naprawdę ma? O tym w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Mars nazywany jest Czerwoną Planetą?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 13:00
Coraz częściej zastanawiamy się, czy człowiek mógłby żyć na Marsie. Próbując znaleźć odpowiedź na to pytanie, analizujemy zebrane przez będące tam łaziki informacje, które następnie przesyłane są do nas za pomocą systemu anten poruszających się po orbicie. Więcej na ten temat opowiedział gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem", Jan Amos Jelinek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trwa konkurs "O czym one mówią"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 09:58
Polskie Radio Dzieciom ogłasiło kolejną, cotygodniową zagadkę "O czym one mówią?" Zadaniem uczestników jest posłuchać zagadki, narysować odpowiedź i wysłać ją do redakcji. Do wygrania są radioodbiorniki DAB+! Na prace konkursowe czekamy do piątku! 
rozwiń zwiń