X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Dlaczego Mars nazywany jest Czerwoną Planetą?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 13:00
Coraz częściej zastanawiamy się, czy człowiek mógłby żyć na Marsie. Próbując znaleźć odpowiedź na to pytanie, analizujemy zebrane przez będące tam łaziki informacje, które następnie przesyłane są do nas za pomocą systemu anten poruszających się po orbicie. Więcej na ten temat opowiedział gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem", Jan Amos Jelinek.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dotted Yeti

Rdzawy kolor planety jest wynikiem znacznej ilości tlenku żelaza, który jest zawarty w materiale powierzchniowym Marsa. Jak się okazuje, bardzo możliwe, że na planecie tej udało się odkryć grzyby. Co prawda założenia te są oparte na zdjęciach, lecz ponieważ zaobserwowane kuleczki przypominają swoją formą grzyby pewnego rodzaju oraz pojawiają się one równie szybko, jak znikają, można przypuszczać, że hipoteza ta jest trafna. 

Posłuchaj
59:10 2021_05_18 18_00_06_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Dlaczego Mars nazywany jest Czerwoną Planetą? (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)_18.05.2021.

W przeciwieństwie do Ziemi, rok na Marsie trwa 686 dni, z których 199 przypada na wiosnę, a 147 na jesień. Podczas gdy na naszej planecie zanotowana prędkość rekordowej burzy wiatrowej wynosi 400km/h, na Czerwonej Planecie zdarzają się takie, które dochodzą do 325km/h. Co więcej, tamtejsza temperatura może sięgać nawet do -130 stopni Celsjusza. Istotne jest także to, że dzięki specjalnym urządzeniom udało się wytworzyć na Marsie odrobinę tlenu.

Jednym z powodów dla których pragniemy dokładnie zbadać Czerwoną Planetę jest charakterystyczna dla człowieka ciekawość. Chcemy zobaczyć, czy bylibyśmy w stanie skolonizować inną planetę i na niej żyć. Jednakże uzyskanie satysfakcjonującej odpowiedzi może zająć trochę czasu. 

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Jan Amos Jelinek
Data emisji: 20.05.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Język niemiecki. Lekcja 28. Łazikiem po Marsie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 16:50
Żaden człowiek na Marsie jeszcze nie wylądował, ale to tylko kwestia czasu. Od kilka lat Ziemianie wysyłają natomiast łaziki na Czerwoną Planetę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jednorożce istnieją?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 23:00
Czasami pragniemy dodać życiu odrobinę magii, dlatego też lubimy słuchać lub oglądać historie z elementami fantastycznymi, jak np. jednorożce. Zwierzęta te słyną z tego, że swoim wyglądem przypominają konie, nierzadko z kolorową grzywą. Jednak elementem, który je wyróżnia jest niezwykle wartościowy róg, o którym mówi się, że ma magiczną moc. Czy naprawdę ma? O tym w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciało ludzkie. Czy wiesz, że …

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 16:51
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak niesamowite jest ludzkie ciało. Nie tylko pod względem jego funkcjonowania, ale też budowy. Dla przykładu, gdyby można było rozłożyć skórę, która jest największym ludzkim organem, zajęłaby ona 2 metry kwadratowe. Co więcej, ponieważ ma ona nas chronić przed urazami, jej grubość waha się między 1,5mm-5mm w zależności od części ciała. O innych ciekawostkach dotyczących ludzkiego ciała usłyszeć można w audycji Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń