Polskie Radio Dzieciom

"Kajaki są również dla tych, którzy nie potrafią pływać". Trzeba jednak wiedzieć jaką wybrać trasę

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 11:59
Kajakarstwo to świetna rozrywka dla całych rodzin w tym także dla tych, który nie potrafią pływać. Jak zaznaczył jednak Rafał Wyżgowski, organizator spływów, wszystko zależy od wybranej trasy, rzeki oraz informacji jakie uzyskamy od doświadczonych kajakarzy. A o tym jak przygotować się na wyprawę kajakiem, jaką trasę wybrać, jakie zwierzęta znajdziemy podczas spływu i co może nas  zaskoczyć - gość "Popołudnika" opowiedział Zbigniewowi Kozłowskiemu.
Kto może pływać w kajaku?
Kto może pływać w kajaku?Foto: shutterstock/kav38

W Polsce jest wiele miejsc, gdzie możemy wypożyczyć kajak i popłynąć z prądem. Gość "Popołudnika" Rafał Wyżgowski rozpoczął w tym roku sezon od rzeki Wieprz i dodał, że warto wybrać odpowiednią rzekę, po której chcemy pływać kajakiem. - Małe rzeki, mają zazwyczaj dużo zakrętów i są różnorodne. Zazwyczaj jest tam jakiś odcinek trzcin, są drzewa. Na przykład na wysokości Piaseczna mamy odcinki tak zwane zwałkowe, to jest coś dla amatorów, kajakarstwa sportowego, bo czasem trzeba ten kajak wziąć na plecy lub przerzucić je przez konar - powiedział ekspert.

Kajakarstwo to rozrywka dla każdego ponieważ nie musimy się z nikim ścigać. - Na każdej rzece znajdzie się też odcinek tak zwany familijny, czyli dla rodzin. Na Jeziorce na przykład mamy taką 10 kilometrową trasę między Piasecznem, a Konstancinem - powiedział Rafał Wyżgowski.

A to czym jest przeprawa, a co to jest zator, jakie są techniki pokonywania przeszkód i dostosowania tempa do długości trasy i kondycji kajakarzy, można posłuchać w zapisie rozmowy:


Posłuchaj
17:57 2024_05_22 15_00_14_RadioDzieciom_Popoludnik.mp3 Gościem "Popołudnika" był Rafał Wyżgowski, kajakarz, meteorolog, pilot, organizator spływów kajakowych

 


Audycja: Popołudnik
Prowadzi: Zbigniew Kozłowski
Gość: Rafał Wyżgowski, kajakarz, meteorolog, pilot, organizator spływów kajakowych
Data emisji: 22.05.2024
Godzina emisji: 15.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje premierowe audycje w tym m.in. edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Wakacje trwają. Poznajemy Stany Zjednoczone!

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 00:02
4 Lipca w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Dzień Niepodległości. Tego dnia w Popołudniku na antenie Polskiego Radia Dzieciom przyjrzymy się wszystkiemu, co związane z USA, zwiedzimy najciekawsze zakątki Stanów Zjednoczonych i sprawdzimy, z czym się kojarzą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tańczące drzewa" i "wgryzające się morze", czyli dzika wyprawa do Słowińskiego Parku Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 12:08
Na co warto zwrócić uwagę zanim wybierzemy się na ekspedycję do wybranego Parku Narodowego? Z pewnością na jego ofertę, taką jak: warsztaty terenowe, odkrywcze oraz muzea. A co warto ze sobą zabrać i jak przygotować się do takiej wyprawy opowiedzieli goście "Popołudnika": Krystian Tyrański odkrywca, podróżnik i twórca projektu "Dzika Odyseja" oraz jego młody pomocnik Franio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co wspólnego mają ze sobą: mewa srebrzysta bóbr, batalion drapieżny i bielik? Wiedzą to uczestnicy Dzikiej Odysei

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 12:45
Dzika Odyseja Ekspedycja Odkrywców 2024-2025 trwa, a tym razem jej uczestnicy wrócili z Wolina. W "Popołudniku" opowiedzieli zaś nie tylko o swoich wrażeniach, ale też o pewnym spostrzeżeniu. Każdy Park Narodowy ma swój symbol - skąd się on wziął i do czego nawiązuje? Wyjaśnili to w audycji Krystian Tyrański i Franek goście Jacka Zawady.
rozwiń zwiń