!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Ferdynand Wspaniały" w reżyserii Przemysława Wyszyńskiego na deskach Teatru Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 13:31
W 1963 roku Ludwik Jerzy Kern napisał książkę o Ferdynandzie Wspaniałym. Oprócz filmu animowanego, pozycja doczekała się wielu teatralnych adaptacji, a wśród nich jedna szczególna – grana w Teatrze Polskim od blisko czterech lat. Spektakl wyreżyserował Przemysław Wyszyński, gość audycji Kulturoteka w Polskim Radiu Dzieciom, który wcielił się również w postać głównego bohatera. 
W Polskim Radiu Dzieciom rozmowa o spektaklu Ferdynand Wspaniały. Premiera w Teatrze Polskim w Warszawie
W Polskim Radiu Dzieciom rozmowa o spektaklu "Ferdynand Wspaniały". Premiera w Teatrze Polskim w WarszawieFoto: Chubykin Arkady/Shutterstock

- Ferdynanda Wspaniałego poznałem jako dziecko, ponieważ była to książka, która była w naszej domowej bibliotece obecna zawsze i po raz pierwszy pokazała mi ją mama, która jest wielbicielką książek wszelkiego rodzaju – wspominał Przemysław Wyszyński. Jak mówi reżyser, to właśnie mama podrzucała małemu Przemkowi książki warte przeczytania. 

Posłuchaj
58:28 2022_05_01 17_00_32_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 W Polskim Radiu Dzieciom rozmowa o spektaklu "Ferdynand Wspaniały". Premiera w Teatrze Polskim w Warszawie

- Koncepcja psa, który na chwilę staje się człowiekiem i poznaje ten świat z perspektywy psa, tak jak to Ludwik Jerzy Kern opisuje, bardzo zresztą sprawnie, moim zdaniem, jest urocza, ponieważ dzięki temu możemy zobaczyć też nas z takiego obiektywnego punktu widzenia – tłumaczył gość Kulturoteki. Jak zauważa, dzieło to obnaża nieco ludzkie sposoby zachowań i schematy działania z perspektywy niewinnego zwierzaka. Nic więc dziwnego, że za książką tą przepadają nie tylko dzieci, ale także dorośli. Oczywiste staje się także to, dlaczego "Ferdynand Wspaniały" jest tak chętnie przenoszony na deski teatrów wszelakich.  

Przedstawienie w Teatrze Polskim jest dosyć krótkie, bo trwa godzinę, ale bardzo wiele się z nim dzieje, a na scenie następuje swoista wymiana energii. Poza tym, że spektakl to zabawa i rozrywka, daje on także możliwość przyjrzenia się światu z nieco innej odległości i daje przestrzeń do zastanowienia się nad tym, jakimi zasadami się rządzimy. To ma z kolei pozwolić na przeniesienie do naszego świata nieco więcej cierpliwości, dobra i uśmiechu.  

Audycja: Kulturoteka (kliknij aby poznać cykl audycji)
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Przemysław Wyszyński – reżyser i odtwórca głównej roli w spektaklu "Ferdynand Wspaniały"
Data emisji: 01.05.2022
Godzina emisji: 17:00

Czytaj dalej:
"Henio i Cztery Struny”. Rozmowa z autorką książki
Projekt "Ja Europejczyk" i książka "Ostatnie drzewo"

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

Kryminały z pazurem, czyli "Kocia Szajka"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 18:54
Morfeusz, bracia Piksele, Poziomka, Bronka, Lola, Komandos, a także Loretta i Ludwik Psota to członkowie cieszyńskiej Kociej Szajki. Seria kocich kryminałów autorstwa Agaty Romaniuk doczekała się czterech części: "Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi", "Kocia Szajka i ucho różowego jelenia",  "Kocia Szajka i napad na moście" oraz "Kocia Szajka i duchy w teatrze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

W "Kulturalnej strefie" w Polskim Radiu Dzieciom rozmowa o 10. edycji festiwalu "Kino w Trampkach"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 12:50
To już dziesiąta odsłona festiwalu filmowego dla dzieci i młodzieży Kino w Trampkach. Propozycje programowe obejmują "10 na 10", czyli dychę polskich produkcji filmowych dla dzieci i młodzieży na 10-lecie Kina w Trampkach, konkursy filmów dziecięcych czy konkursy filmów młodzieżowych. Będzie też „Naturalnie”, czyli cykl filmów związanych z naturą i jej tajemnicami czy prezentacja filmów stworzonych przez młodych widzów. Nie zabraknie także konkursu fotograficznego Niewidzialny Przyjaciel – Dzikie Zwierzęta Warszawy i konkursu na scenariusz filmowy Napisz Scenariusz i Zachwyć Młodego Widza. 
rozwiń zwiń