Polskie Radio Dzieciom

W "Kulturotece" rozmowa z reżyserem "Przygód Koziołka Matołka"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 22:19
W ostatnią sobotę w Teatrze Polskim w Warszawie, miała miejsce premiera "Przygód Koziołka Matołka" Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza w reżyserii Maksymiliana Rogackiego, gościa Polskiego Radia Dzieciom. 
Zdjęcie z premiery spektaklu Przygody Koziołka Matołka w Teatrze Polskim w Warszawie.
Zdjęcie z premiery spektaklu "Przygody Koziołka Matołka" w Teatrze Polskim w Warszawie.Foto: Karolina Jóźwiak

W "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom zajrzeliśmy do Teatru Polskiego, by towarzyszyć nie tylko niestrudzonemu i upartemu bohaterowi spektaklu, ale również zapomnianym, wędrownym kuglarzom, którzy zabiorą nas na wyprawę przez wszystkie kontynenty.  

Spektakl "Przygody Koziołka Matołka niesie za sobą ważne przesłanie, że nie cel jest najważniejszy, tylko droga, którą przechodzimy. Droga, którą Koziołek Matołek przeszedł, była długa, a przygód po drodze miał mnóstwo. Nie sposób zmieścić wszystkie przygody w spektaklu trwającym zaledwie godzinę. - Korzystaliśmy z przygód z pierwszych trzech części Koziołka Matołka, czwarta część czeka na "Przygody Koziołka Matołka II" w Teatrze Polskim. 

Posłuchaj
59:51 05.03. Kulturoteka.mp3 Premiera spektaklu "Przygody Koziołka Matołka" w Teatrze Polskim_Kulturoteka w PRD_5.03.2023

 

Maksymilian Rogacki nie tylko wyreżyserował "Przygody Koziołka Matołka", ale też zagrał w spektaklu – Miałem tę wielką przyjemność zmierzyć się z komiksem w teatrze – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom.

O spektaklu aktor i reżyser mówił tak: – To nie jest Koziołek Matołek, jakiego wszyscy znamy czy jakiego sobie wyobrażamy. To nie jest Koziołek Matołek, jaki zakorzenił się w naszych umysłach, to jest zupełnie inna, nowa propozycja, ale bardzo związana z tym, co jest w książce napisane, z tą historią i z samym Koziołkiem Matołkiem.

Jak przyznał świeżo po premierze spektaklu Marcin Rogacki, nigdy nie czuł się szczęśliwszy. – To był czas, którego długo nie zapomnę, chciałbym rzec "chwilo trwaj" – podsumował. 

Więcej o spektaklu "Przygody Koziołka Matołka", który można oglądać od 3.03 w Teatrze Polskim dowiecie się słuchając Kulturoteki w Polskim Radiu Dzieciom.
Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Kulturoteka

Prowadzi: Martyna Chuderska

Gość: Maksymilian Rogacki – reżyser, aktor

Data emisji: 05.03.2023

Godzina emisji: 17:00

Czytaj dalej:

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

Wrażenia po spektaklu "Kulka" we wrocławskim Teatrze Lalek

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 14:28
Spektakl "KULKA" za pomocą muzyki, form plastycznych i ruchu opisuje historię pewnej przyjaźni. Czym tak naprawdę jest przyjaźń? Jak poznać, że się z kimś przyjaźnimy i w jaki sposób pielęgnować tę relację? Odpowiedzi na te pytania zna gość audycji "Kulturalna Strefa", autor spektaklu "KULKA" który niedawno miał swoją premierę we Wrocławskim Teatrze Lalek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kulturoteka". Niezwykła "Bajka o siwobrodym krasnalu"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 08:15
- Któregoś dnia, kiedy mój syn był jeszcze mały i mieszkaliśmy w niedużym mieszkaniu, żona piekła ciasto. Pamiętam, że to był strudel. Była świetna atmosfera i chciałem syna dodatkowo rozbawić. Zacząłem opowiadać krótkie rymowane historyjki - tak o powstaniu "Bajki o siwobrodym krasnalu" opowiada jej autor Michał Błeszyński, który wraz z Marią Holką był gościem "Kulturoteki". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie klasyki ze współczesnością w Teatrze Lalka

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 20:11
Dzisiaj mieści się w samym sercu Warszawy, a dokładnie w Pałacu Kultury i Nauki, ale jakie były początki najstarszego teatru lalkowego w Polsce? W "Kulturalnej strefie" poznaliśmy nieco historii Teatr Lalka, ale też spojrzeliśmy w przyszłość. Jak zaprezentować klasyczne teksty by były zrozumiałe dla młodego, współczesnego odbiorcy? W audycji Polskiego Radia Dzieciom, w towarzystwie naszych gości: Anety Jucejko- Pałęckiej, Wojciecha Pałęckiego i dyrektora Teatru Lalka - Jarosława Kiliana, opowiedzieliśmy również o repertuarze, premierach i planach artystycznych.
rozwiń zwiń