Polskie Radio Dzieciom

Spotkanie klasyki ze współczesnością w Teatrze Lalka

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 20:11
Dzisiaj mieści się w samym sercu Warszawy, a dokładnie w Pałacu Kultury i Nauki, ale jakie były początki najstarszego teatru lalkowego w Polsce? W "Kulturalnej strefie" poznaliśmy nieco historii Teatr Lalka, ale też spojrzeliśmy w przyszłość. Jak zaprezentować klasyczne teksty by były zrozumiałe dla młodego, współczesnego odbiorcy? W audycji Polskiego Radia Dzieciom, w towarzystwie naszych gości: Anety Jucejko- Pałęckiej, Wojciecha Pałęckiego i dyrektora Teatru Lalka - Jarosława Kiliana, opowiedzieliśmy również o repertuarze, premierach i planach artystycznych.
Na zdjęciu: Jarosław Kilian  dyrektor Teatru Lalka, Aneta Jucejko-Pałęcka  aktorka, animatorka, Wojciech Pałęcki  aktor i Martyna Chuderska - dziennikarka PR Dzieciom
Na zdjęciu: Jarosław Kilian – dyrektor Teatru Lalka, Aneta Jucejko-Pałęcka – aktorka, animatorka, Wojciech Pałęcki – aktor i Martyna Chuderska - dziennikarka PR DzieciomFoto: PR

- Założyliśmy program, który ma dwa zasadnicze tematy – mówił Jarosław Kilian - pierwszym z nich jest powrót do baśni, ale takiej baśni, która jest – jak ktoś pięknie kiedyś powiedział, praojczyzną dziecka, w której jesteśmy zakorzenieni, która sięga mitycznych tematów, która jest baśnią nieprzefiltrowaną, niewypaczoną przez neointerpretacje. Ta baśń jest mądra, ona przygotowuje dziecko na całe piękno, ale też na grozę świata. W taką baśń wierzymy – podkreślił dyrektor Teatru Lalka.

– Drugi filar, na którym nam bardzo zależy i który nam się udaje realizować dzięki znakomitemu zespołowi aktorskiemu to jest powrót do lalek, do świata metafory. Występujący są więc nie tylko aktorami, ale też animatorami, czyli tymi, którzy użyczają lalkom animy, czyli duszy – dodał na antenie Polskiego Radia Dzieciom Jarosław Kilian z najstarszego teatru lalkowego w Polsce. 

Spektakle w Teatrze Lalka są nie tylko dla dzieci, ale też dla młodzieży i dorosłych. – Jest to też chwila na otworzenie tej wyobraźni, którą oni mają w sobie i później mogą dzielić się nią z dziećmi i razem tworzyć magiczny świat wyobraźni – zauważyła Aneta Jucejko-Pałęcka – Chcemy, żeby to wszystko było bardzo proste, żeby cała scenografia, to, czym będziemy operować, które było jak najprostsze, bo w tej prostocie jest pewna siła. Zależy nam na tym, żeby w tej prostocie było coś takiego, co można przenieść ze sobą do domu i to się udaje.  

Posłuchaj
59:36 2023_02_19 21_00_03_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 19 lutego godz. 21:00

Teatr Lalka jest dla każdego. – Robimy coś, co jest elitarne, ale nie dlatego że jest drogie, nie dlatego że jest dla wybrańców, tylko że opieramy się na literaturze wybitnych, staramy się to robić jak najdoskonalej, ale chcemy, żeby to było dostępne dla każdego i taki jest sens i rola tego teatru – mówił gość Kulturalnej Strefy. 

O historii teatru i doborze repertuarowym opowiedzieli w Kulturalnej Strefie dyrektor teatru Lalka Jarosław Kilian oraz aktorzy i animatorzy Aneta Jucejko-Pałęcka i Wojciech Pałęcki. 

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Jarosław Kilian – dyrektor Teatru Lalka, Aneta Jucejko-Pałęcka – aktorka, animatorka, Wojciech Pałęcki – aktor
Data emisji: 05.02.2023
Godzina emisji: 21:00

Czytaj dalej:

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Premiera spektaklu "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" w Teatrze Lalka w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 11:16
Przedstawienie "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" wg Lymana Franka Bauma w reżyserii Jarosława Kiliana to przepełniona goryczą opowieść o utopii i zarazem o rzeczywistości, jaka odsłania się za sprawą działań osieroconej Dorotki. Determinacja i odwaga głównej bohaterki, a przede wszystkim miłość być może natchną albo zmienią życie napotkanych na jej drodze istot, którym brakuje wiary i uczuć. Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym tej premiery!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cezary Harasimowicz i jego opowieść o wolności

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 10:00
Cezary Harasimowicz jest scenarzystą, aktorem, dramaturgiem i pisarzem. Jego poetycki język znamy nie od dziś. Napisana kilka lat temu "Mirabelka" ze zjawiskowymi ilustracjami Marty Kurczewskiej budzi zachwyt i porusza. Teraz autor powraca z historią, której inspiracją były prawdziwe wydarzenia. "Tygrys" to "opowieść, o dzikich zwierzętach, dobrych i złych ludziach oraz o tym, co najcenniejsze - wolności", bo "Każdy siedzi w jakiejś klatce i trzeba, żeby z tej klatki kiedyś uciekł".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Relacja z premiery spektaklu "Czarnoksiężnik z Krainy Oz"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 17:06
Gdzieś za kolorową tęczą mieści się magiczna kraina Oz. To tu Dorotka rozpoczyna swoją niezwykłą przygodę. Film Czarnoksiężnik z Oz swoją światową premierę miał w 1939 roku, a pierwsza część powieści dla dzieci autorstwa Lymana Franka Bauma o czarodziejskiej krainie Oz została wydana w roku 1900. Teraz Dorotka i jej Przyjaciele pojawili się w warszawskim tatrze Lalka adaptacji Jarosława Kiliana. Scenografię i lalki do spektaklu Czarnoksiężnik z krainy Oz przygotowała Julia Skrzynecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Weź planetę w swoje ręce. Spektakl "Wyspa Jadłonomia" 

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 10:10
"Wyspa Jadłonomia" to spektakl dla dzieci i młodzieży inspirowany cyklem popularnych książek kucharskich Marty Dymek "Jadłonomia" i dietą roślinną od kuchni. Spektakl ten jest nie tylko kulinarny, ale też podróżniczy, a nawet trochę kryminalny. Mówi o tym, że za zmianą myślenia powinna iść także zmiana działania i zachęca do refleksji na temat tego, co można zrobić, żeby żyć zdrowiej i odpowiedzialniej na co dzień, pozwala zastanowić się nad tym, jak dbać o lepszą przyszłość naszej planety i żyjących na niej istot. "Wyspa Jadłonomia" traktuje dzieci i młodzież poważnie, ale jest też dla dorosłych. Pokazuje, że aby zmienić świat, powinniśmy zacząć od siebie samych. Wtedy właśnie ma szansę zadziać się prawdziwa rewolucja.
rozwiń zwiń