Polskie Radio Dzieciom

"Kulturoteka" prosto z Torunia na trasie "Lata z Radiem". Co warto zobaczyć w tym mieście?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2023 14:24
Zapraszamy na plenerową Kulturotekę prosto z Torunia, miasta, które bardziej kojarzy się z piernikiem, niż Kraków ze smokiem wawelskim. Może wydawać się więc zaskakujące, że przez długi czas w Toruniu nie było muzeum z piernikiem w roli głównej. Zmieniło się to za sprawą inicjatywy Elżbiety i Andrzeja Olszewskich, którzy w 2006 roku założyli Żywe Muzeum Piernika w Toruniu. 

W studiu plenerowym Polskiego Radia Dzieciom zagościła Elżbieta Olszewska, współzałożycielka Żywego Muzeum Piernika, mieszkanka Torunia, a także dyrektorka programowa Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom", której celem jest rozczytanie dorosłych i zachęcenie ich do bycia przewodnikami dzieci w świecie lektur. 

W Kulturotece Elżbieta Olszewska zwróciła uwagę na fakt, że niestety coraz mniej dorosłych czyta. - Badania Biblioteki Narodowej pokazują, że ponad sześćdziesiąt procent Polaków i Polek w roku poprzedzającym badania nie przeczytało ani jednej książki, wliczając w to książki kucharskie, więc z czytelnictwem jest bardzo źle - podsumowała. 

Posłuchaj
59:38 [DAB]Dzieciom (PCM) 25 czerwiec 2023 16_00_52.mp3 Kulturoteka w Polskim Radiu Dzieciom - audycja plenerowa z Torunia.

Czytanie rozwija jednak wiele umiejętności i może być świetnym sposobem na spędzenie czasu rodzic-dziecko. - Jest to lepsza z rozrywek, jaką wymyśliła sobie ludzkość, ale żeby wychować czytelnika, trzeba czytać dziecku od najmłodszych lat, proponujemy, żeby czytać od urodzenia - zachęciła dyrektorka programowa Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom". 

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu 

Żywe Muzeum Piernika jest wskazywane, nie tylko przez mieszkańców Torunia, ale także przez turystów jako jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić w tym mieście. - Toruń nie może istnieć bez pierników, więc skoro takiego muzeum nie było, to postanowiliśmy, że powinno powstać - tłumaczyła Elżbieta Olszewska - Ale nasze muzeum to nie jest muzeum artefaktowe, nasze muzeum jest muzeum narracyjnym i takim, w którym każdy może sobie zrobić swój własny piernik. Pod opieką Mistrza Piernikarskiego i Wiedźmy Korzennej wszyscy nasi goście stają się czeladnikami piernikarskimi. 

Goście muzeum sami przesiewają mąkę, w moździerzu ubijają przyprawy, uprzednio je poznając. O tym, skąd wzięły się przyprawy opowiada Wiedźma Korzenna. Odwiedzający dowiadują się, czym jest goździk, a czym pieprz - bo to on niego piernik wziął swą nazwę - oraz skąd się bierze cynamon. Niezbędnym składnikiem piernikowego ciasta jest gorący miód. Takie ciasto leżakuje w piwnicy przez dwanaście tygodni, a w staropolszczyźnie - dwanaście niedziel. 

Następnie goście będący czeladnikami odciskają ciasto w drewnianych formach, a kształtów form jest mnóstwo! Niektóre z form są zabytkowe i służą do dzisiaj. Po odciśnięciu piernika w formie, trzeba umieścić go na blasze, którą Mistrz Piernikarski włada później do pieca, a gotowe pierniki dzieci i dorośli zabierają ze sobą do domu na pamiątkę pobytu w muzeum. 

W średniowieczu pierniki traktowane były jako lekarstwa ze względu na lecznicze działanie zawartych w nich przypraw, a to tylko jezdna z wielu ciekawostek, których możecie posłuchać w Żywym Muzeum Piernika w Toruniu. Po więcej już teraz odsyłamy do załączonego zapisu audycji plenerowej prosto ze słonecznego Torunia. Zapraszamy! 

Audycja: Kulturoteka
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Elżbieta Olszewska - dyrektorka programowa Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom", wykładowczyni, autorka książek i publikacji 
Data emisji: 25.06.2023

Zobacz także
Czytaj także

9. Festiwal Literatury dla Dzieci - edycja Gdańsk. Rozmowa w "Kulturotece"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 11:30
Na językach! – to hasło przewodnie 9. Festiwal Literatury dla Dzieci. Na pierwszą odsłonę Festiwalu w Gdańsku, która staruje już w najbliższy wtorek, organizatorzy zaplanowali mnóstwo spotkań z pisarzami i ilustratorami. Wśród nich znalazł się gość Kulturoteki - Daniel de Latour. Tematem jego sobotniego spotkania z czytelnikami będzie "Wewnętrzne życie skarpetek". Daniel da Latour opowiedział w audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom między innymi o warsztacie ilustratora "od podszewki", a dyrektor Festiwalu, Łukasz Dębski przybliżył bogaty program i zaprosił na to wyjątkowe, literackie wydarzenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wścibscy" w Teatrze Groteska. Rozmowa z Dorotą Gellner

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 09:45
Poetka, prozaik, autorka ponad stu książek, słuchowisk, bajek muzycznych i sztuki dla Teatru Lalek Guliwer. Napisała prawie dwieście tekstów piosenek dla dzieci, wśród których są takie przeboje jak "Zuzia - lalka nieduża" czy "Ogórek wąsaty". Pani Dorota Gellner była gościnią "Kulturoteki" w PR Dzieciom na tydzień przed premierą "Wścibskich" na podstawie książki jej autorstwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twórczość Joanny Rusinek. Rozmowa z ilustratorką

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 23:29
W świątecznym wydaniu "Kulturoteki" na antenie Polskiego Radia Dzieciom zagościła Joanna Rusinek, graficzka i ilustratorka, która sama o sobie pisze, że "uczyła się na panią od angielskiego, panią od plastyki, aż wreszcie skończyła studia na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych". Obecnie projektuje okładki i ilustruje książki dla dzieci.  
rozwiń zwiń