Polskie Radio Dzieciom

Magia starych Dobranocek w "Kulturotece"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 14:55
Gąska Balbinka, Miś Uszatek czy Koziołek Matołek to bohaterowie tych bajek, które przeszły już do historii. Bardzo szybko można jednak wrócić pamięcią do ich niesamowitych przygód - wybierając się do Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Po świecie bajek oprowadziła Martynę Chuderską i wszystkich Słuchaczy "Kulturoteki" pani Aleksandra Jabłkowska.
Kulturoteka w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
"Kulturoteka" w Muzeum Dobranocek w RzeszowieFoto: PR

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie to jedyna tego typu placówka w Polsce posiadająca unikatowe zbiory związane z historią polskich i zagranicznych filmów animowanych. Można znaleźć tu nie tylko bezcenne eksponaty z realizacji filmów animowanych, oryginalne lalki, projekty, scenariusze czy storyboardy, ale też mnóstwo przedmiotów, które doskonale pamiętają dorośli z czasów dzieciństwa.

Odwiedzającym Muzeum Dobranocek warto przypomnieć przedstawić postać Wojciecha Jamy, który jest kolekcjonerem lalek i przedmiotów codziennego użytku pokazywanych w bajkach telewizyjnych. – Nasze Muzeum posiada obecnie prawie 10 tys. zbiorów, a kolekcja wciąż się powiększa – podkreśliła Aleksandra Jabłkowska. Przewodniczka zachęciła też do przynoszenia do palcówki własnych zbirów wpisujących się w tematykę kolekcji. 


"Kulturoteka" w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie "Kulturoteka" w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

"Kulturoteka" w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie "Kulturoteka" w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Podróż po Muzeum wyznacza czas, w jakim tworzone były kolejne bajki. – Zaczynamy od lat 50-tych i 60-tych kiedy to narodził się fenomen dobranocki. Na początku były to krótkie filmy animowane, które puszczane były w Telewizji Polskiej codziennie, około godz. 19.00 – zaznaczyła przewodniczka i dodała, że wśród zwiedzających Muzeum bardzo dużą część stanowią osoby dorosłe, które z chęcią wracają w tym miejscu do lat swojego dzieciństwa i sami stanowią najlepszych przewodników dla swoich pociech.

Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu audycji.


Posłuchaj
59:08 2024_02_11 17_00_37_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Kulturoteka prosto z Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

 

Audycja: Kulturoteka
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 11.02.2023
Godzina emisji: 17:00.

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


 

Zobacz także
Czytaj także

"O kurza twarz". Książka Justyny Bednarek na poprawę humoru

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 09:00
Kurza seria to historie przesympatycznej rodziny Ogórków i czterech kur. W drugim tomie pod tytułem "O kurza twarz" możemy jeszcze lepiej poznać rodzinę Ogórków, dowiadując się chociażby, że tacie Ogórkowi humor poprawia cynamon. Autorka książki "O kurza twarz" zdradziła w "Kulturotece" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, co poprawia humor jej samej, a także powiedziała, bez czego nie rusza się w podróż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Suwalska: ta książka zmieniła moje patrzenie na świat. "Zwierzęta miast" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 17:56
W rytmie bicia serc Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy upłynęła niedzielna Kulturoteka w Polskim Radiu Dzieciom, w której oprócz charytatywnych wątków pojawiła się najnowsza książka Doroty Suwalskiej p.t.: "Zwierzęta miast, czyli 22 portrety naszych nieudomowionych sąsiadów". O tym jak wyglądała praca nad książką i jakie ciekawostki znajdą tam młodzi czytelnicy opowiedziała Martynie Chuderskiej sama autorka.
rozwiń zwiń