Polskie Radio Dzieciom

O zabawkach z całego świata w "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 09:00
W Krynicy-Zdroju czeka ponad 3500 wyjątkowych eksponatów, dawnych zabawek i przedmiotów związanych z dzieciństwem, które zostały zebrane z całego świata od XIX w aż po lata 90. XX w. To ekspozycja, która zajmuje ponad 250 m2. Warto ją nie tylko zobaczyć, ale również posłuchać w "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom.
Kulturoteka z wizytą w Muzeum Zabawek w Krynicy Zdroju
"Kulturoteka" z wizytą w Muzeum Zabawek w Krynicy Zdroju Foto: PR

Zabawki, które mają 30, 50, 100, 200 i więcej lat, takie jak: klocki, lalki wraz z akcesoriami, pojazdy, figurki zwierząt, zabawki optyczne, szopki bożonarodzeniowe, zabawki sakralne, pociągi, zabawki pochodzące z filmów, militaria chłopięce, zabawki ludowe, misie, konie na biegunach, zabawki na parę, konsole do gier wideo, teatrzyki domowe, zabawki z wykopalisk archeologicznych, samograje, resoraki, gry towarzyskie...

A wśród nich misie-zgubisie, misie-królisie i wiele innych zabawek, które były dla ich właścicieli niezwykle cenne. I choć dziś ich już nie potrzebują, to te przedmioty opowiadają o dawnych czasach. Jak się bawiono i co stanowiło prawdziwą wartość? Po muzeum oprowadziły dwie kustoszki mała i duża: Anna i Julia Ozierańska.

Jak podkreśliła Anna Ozierańska, wiele z tych eksponatów udało się uratować przypadkiem. Inne trafiły tu w wyniku różnych zbiórek, ale każdy z nich jest skarbnicą historii. - Do niektórych sama mam emocjonalny stosunek bo np. te ławki przyjechały do nas z Dolnego Śląska. Pochodzą one ze szkoły, w której pracowała jako nauczycielka moja mama, a zostały odkupione od tamtejszego księdza proboszcza, które uratował je przed zniszczeniem i przez wiele lat przetrzymywał w stodole, przy plebanii - powiedziała kustosz Muzeum Zabawek.


"Kulturoteka" z wizytą w Muzeum Zabawek w Krynicy Zdroju "Kulturoteka" z wizytą w Muzeum Zabawek w Krynicy Zdroju

"Kulturoteka" z wizytą w Muzeum Zabawek w Krynicy Zdroju "Kulturoteka" z wizytą w Muzeum Zabawek w Krynicy Zdroju
Posłuchaj
59:50 2024_03_17 17_00_57_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 "Kulturoteka" z wizytą w Muzeum Zabawek w Krynicy Zdroju

 

Audycja: Kulturoteka
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 17.03.2023
Godzina emisji: 17:00.
Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Podsumowanie wydarzeń kulturalnych dla dzieci. Zaprasza Martyna Chuderska

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 17:56
Ostatnia w 2023 roku "Kulturoteka" wypełniona była wspomnieniami, piękną muzyka i dźwiękami dzięki którym przenieśliśmy się w czasie do różnych wydarzeń, w których Polskie Radio Dzieciom w roku 2023 uczestniczyło. O swoich zachwytach z mijającego roku opowiedziała autorka audycji Martyna Chuderska. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Suwalska: ta książka zmieniła moje patrzenie na świat. "Zwierzęta miast" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 17:56
W rytmie bicia serc Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy upłynęła niedzielna Kulturoteka w Polskim Radiu Dzieciom, w której oprócz charytatywnych wątków pojawiła się najnowsza książka Doroty Suwalskiej p.t.: "Zwierzęta miast, czyli 22 portrety naszych nieudomowionych sąsiadów". O tym jak wyglądała praca nad książką i jakie ciekawostki znajdą tam młodzi czytelnicy opowiedziała Martynie Chuderskiej sama autorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magia starych Dobranocek w "Kulturotece"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 14:55
Gąska Balbinka, Miś Uszatek czy Koziołek Matołek to bohaterowie tych bajek, które przeszły już do historii. Bardzo szybko można jednak wrócić pamięcią do ich niesamowitych przygód - wybierając się do Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Po świecie bajek oprowadziła Martynę Chuderską i wszystkich Słuchaczy "Kulturoteki" pani Aleksandra Jabłkowska.
rozwiń zwiń