X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Wietnam i jego historia

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 22:22
Wietnam to państwo w Azji południowo-wschodniej, położone na Półwyspie Indochińskim. Graniczy z Chinami, Laosem i Kambodżą. Jego stolicą jest wielka metropolia – Hanoi. Roztrąbiona klaksonami tysięcy skuterów – ulubionego środka transportu hanojczyków. Od wschodu i od południa kraj oblewają wody morza południowochińskiego, zaś w północnej części wody zatoki tonkijskiej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Wietnam znajduje się w strefie klimatów gorących czyli zwrotnikowego i równikowego. Jest też nawiedzany przez obfite deszcze monsunowe, dlatego przyroda jest tu wyjątkowo bujna. Niestety w okresie letnio-jesiennym pojawiają się też niebezpieczne huragany zwane na Pacyfiku tajfunami. Lasy zachowały się w Wietnamie głównie w górach, czyli w głębi lądu.

Posłuchaj
52:26 15.08. Opowieści- Wietnam.mp3 Wietnam (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom)_ 15.08.2020.

 

W wietnamskiej dżungli rośnie wiele niezwykłych gatunków roślin, a wśród nich ważne miejsce zajmuje bambus. Szybko rośnie, jest giętki ale bardzo wytrzymały. Od tysiącleci cenny dla ludów zamieszkujących te ziemie budulec. Do dziś służy jako materiał na narzędzia i broń.

Wietnam to jeden z najbardziej różnorodnych krajów zarówno przyrodniczo jak i kulturowo. Niesamowite widoki przede wszystkim słynna Zatoka Ha Long ze swoimi skalnymi uśpionymi smokami, malownicze, piaszczyste plaże na południowym wybrzeżu, miasta pełne kontrastów i zapierająca dech w piersiach natura. To dziedzictwo Wietnamu.
Historycy określają powstanie pierwszego państwa wietnamskiego na pierwsze tysiąclecie przed naszą erą.

Wietnam to 5 tys. lat historii. Był wielokrotnie zależny od Chin, co wpłynęło znacznie na wietnamską kulturę. W XIX wieku stał się zależny od Francji, która wraz z Kambodżą i Laosem włączyła go do swoich Kolonii tworząc tak zwane Indochiny Francuskie. Wietnamczycy prowadzili długo walki o niezależność z francuzami, a potem ze Stanami Zjednoczonymi. Dopiero w połowie XX wieku stał się znowu niezależnym państwem. Dziś to kraj wielonarodowościowy w wyniku wielowiekowej migracji plemiennej w tym obszarze Azji. Zapraszamy Was do tropikalnego świata wietnamskich bajek.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 15.08.2018
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego, całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00.

Baśnie i legendy od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, zachowując w nich prastarą mądrość naszych przodków. Tak przetrwały do dziś, a my słuchając ich, możemy przenosić się wyobraźnią w najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki naszej pięknej planety Ziemi, poznając magiczne historie ich mieszkańców.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Zobacz więcej na temat: opowiadanie podróże
Zobacz także

Czytaj także

Wulkany Ziemi. Pradawne legendy andyjskich wulkanów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 10:00
W bajkowej i pełnej pradawnych legend wędrówce, podążamy szlakiem największych wulkanów na Ziemi. Ostatnio przemierzyliśmy najbardziej aktywnie sejsmicznie obszary naszej planety czyli Pacyficzny Pierścień Ognia. Ciągnie się on wzdłuż wszystkich kontynentów na Oceanie Spokojnym. To tam skupiona jest największa liczba wulkanów, a większość wysp ma pochodzenie wulkaniczne. Dzieje się tak ponieważ dno Pacyfiku leży na największej płycie tektonicznej Ziemi zwanej pacyficzną, która nieustannie porusza się i trze o inne otaczające ją płyty powierzchni kuli ziemskiej. Co powodują te ruchy? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największe i najszybsze zwierzęta świata

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 09:00
Kontynent afrykański może pochwalić się niezwykłym bogactwem zwierząt. Zamieszkują go  m. in. tak egzotyczne zwierzęta, jak lwy, słonie, nosorożce, gepardy, hieny i lamparty. Podczas swojej wyprawy Szymon Radzimierski miał okazję poznać wiele z nich. Które zwierzęta afrykańskie zrobiły na nim największe wrażenie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jamajka - wyspa drewna i wody

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 16:26
Jamajka, państwo ze stolicą w Kingston, to czarna karaibska wyspa, na której narodził się ruch rastafarian, w szczególny sposób związany z Etiopią. Główną inspiracją tego ruchu, była walka o równouprawnienie dla wszystkich ludzi, bez względu na kolor skóry. Podstawą zaś wiara, że cesarz Hajle Syllasje - słynny władca Etiopii, jest nowym biblijnym Mesjaszem który zjednoczy wszystkich ludzi związanych duchowo z Afryką. To właśnie Etiopia jest dla jamajskich rastafarian ziemią obiecaną i krainą przodków. Zapraszamy na wędrówkę śladem dawnych opowieści ludów Jamajki.  
rozwiń zwiń