Polskie Radio Dzieciom

"Opowieści ludów świata". Północna Afryka

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 15:36
W "Opowieściach ludów świata" opuszczamy brzegi Europy i płyniemy przez Morze Śródziemne na południe, prosto do Afryki. Ta część kontynentu od wielu wieków zamieszkiwana jest przez plemiona arabskie wyznające islam. Nazywana jest Maghrebem, co w języku arabskim oznacza miejsce zachodu słońca, ale mimo ekspansji muzułmanów, ziemie te wciąż zamieszkują starodawne ludy Berberów, wędrownych Tuaregów i Beduinów, jeźdźców największej pustyni świata, Sahary. W naszych czasach swoje granice mają tu przede wszystkim: na zachodzie Maroko, pośrodku Algieria, Tunezja i Libia oraz Egipt na wschodzie. 
Tunezja. Ruiny term Antonina Piusa w Kartaginie. Wikimedia Commonsdp
Tunezja. Ruiny term Antonina Piusa w Kartaginie. Wikimedia Commons/dp Foto: BishkekRocks

Historia tego rejonu sięga tysięcy lat wstecz. Najstarszą i największą powstałą tu cywilizacją było oczywiście mocarstwo egipskich faraonów. Podobnie ważne miejsce to założona przez starożytny lud Fenicjan Kartagina – państwo-miasto, które w 3 w. p.n.e. było najpotężniejszym portem na Morzu Śródziemnym i długo toczyło zażarte wojny z rosnącym w siłę Imperium Rzymskim, aż w końcu zostało przez Rzymian zrównane z ziemią. Jego ruiny współcześni archeologowie odnaleźli niedaleko Tunisu, stolicy Tunezji, od której rozpoczynamy naszą wędrówkę. 

Posłuchaj
59:20 2023_01_07 09_00_28_RadioDzieciom_Opowiesci_ludow_swiata.mp3 Opowieści ludów świata 7 stycznia godz. 09:00

Tunezja to najmniejszy kraj współczesnego Maghrebu, a równocześnie jedno z najstarszych państw świata. Większość obszaru kraju jest nizinna. Na wschodzie występują równiny przybrzeżne, sięgające Morza Śródziemnego. Jego północne wybrzeże jest skaliste, wschodnie zaś piaszczyste - to obszar

Sahelu, stepów przechodzących stopniowo w Saharę. Na północy ciągną się wschodnie pasma gór Atlasu, zwane Atlasem Tellskim i Wysokim, rozdzielone doliną rzeki Wadi Madżardy.  Jest to jedna z niewielu stałych rzek Tunezji, większość rzek bowiem znika niemal zupełnie w okresie suszy. 

W kulturze tego kraju zarówno muzyce, jak i obyczajach dyktowanych przez religię islamu widać przede wszystkim wpływy arabskie. Baśnie i legendy opowiadane zarówno na dworach wielkich kalifów, jak i w małych społecznościach wiosek są jedną z najważniejszych tradycji ludów z tych ziem, dlatego postać bajarza przez wieki była bardzo szanowana Zapraszamy na opowieści z północy Afryki, które znajdziecie w załączonej audycji.  

Audycja: Opowieści ludów świata

Prowadzi: Anna Wójcikiewicz 

Data emisji: 07.01.2023

Godzina emisji: 09:00

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadzi: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 24.12.2022
Godzina emisji: 09:00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Poznajemy Argentynę - audycja dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 12:44
W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom zabraliśmy słuchaczy w daleką podróż do Argentyny, która jest drugim co do wielkości państwem Ameryki Południowej, a swą nazwę podobno wzięła od srebra. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prastare drzewa i ich rola w życiu człowieka. "Opowieści ludów świata"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 10:31
10 października, przypada w Polsce Dzień Drzewa. To wyjątkowe święto obchodzone jest u nas od prawie 20 lat, a jego głównym elementem są akcje sadzenia drzew w całym kraju. Jednak początki święta sięgają prawie 150 lat wstecz kiedy to zwyczaj zasadzania młodych drzewek w wybranym dniu roku zainicjowano w Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarsze miasta świata – Jerycho w Palestynie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 12:57
Czy wiecie, że homo sapiens, czyli człowiek rozumny, nasz pra-przodek pojawił się na Ziemi około 300 tysięcy lat temu? Jego najstarsze ślady znaleziono między innymi w południowej Afryce. Naukowcy zbadali, że początkowo prowadził koczowniczy tryb życia, to znaczy wędrował, szukając pożywienia i wody. W ten sposób posuwał się powoli na północ z czasem zdobywając umiejętności, które zdecydowały o jego przyszłym życiu.
rozwiń zwiń