Polskie Radio Dzieciom

W PRD o projekcie "Świteź" w formie gry karcianej

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 10:10
"Świteź" to gra karciana, która powstała z myślą o młodych ludziach, którzy na co dzień niechętnie sięgają po klasykę, a jednak nie stronią od literatury fantastycznej i gier. Celem przyświecającym twórcom projektu jest popularyzacja utworów Adama Mickiewicza i przedstawienia ich w sposób inny niż dotychczas. Koniec z nudnymi lekturami, przyszedł czas na "Ballady i Romanse".
Iwona Haberny - gość Kulturalnej strefy w PRD
Iwona Haberny - gość "Kulturalnej strefy w PRDFoto: PR

Karty dzielą się na ballady oraz motywy. Na karcie ballady widnieją motywy, z których ona się składa. "Gracz, grając kartami motywów musi spowodować, żeby na stole znalazły się te motywy, które on ma na swojej karcie" – tłumaczy Iwona Haberny. Aby tak się stało, gracze opowiadają własne historie, posługując się motywami zaczerpniętymi z twórczości Adama Mickiewicza. "To jest istotne, ponieważ uczymy młodych ludzi opowiadania" – dodaje gościni "Kulturalnej Strefy". Gra "Świteź" daje więc nie tylko możliwość obcowania z klasykami, ale też uczy przekazywania treści i pozwala puścić wodze fantazji. 

Posłuchaj
59:45 2022_09_04 21_00_04_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 4 września godz. 21:00

Choć egzemplarzy gry jest niewiele, bo zaledwie pięćset, w których posiadanie mogą wejść bibliotekarze oraz nauczyciele biorący udział w szkoleniach z wykorzystania kart w praktyce szkolnej, każdy może skorzystać z materiałów dostępnych w internecie. Gra edukacyjna "Świteź" została połączona z internetową platformą wiedzy o polskim wieszczu. Można tam znaleźć wiele materiałów przystępnych dla młodego odbiorcy, które zostały stworzone zgodnie z podstawą programową przy pomocy ekspertów z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.   

Audycja: Kulturalna Strefa
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Iwona Haberny – współtwórczyni gry karcianej "Świteź"
Data emisji: 04.09.2022

Godzina emisji: 21:00

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Co się kryje za nazwami miejscowości? 

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 11:55
Zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięły się nazwy poszczególnych miejscowości? Dlaczego niektóre z nich są krótkie i proste w wymowie, a inne to prawdziwe łamańce językowe? Dlaczego niektóre nas śmieszą, inne z czymś nam się kojarzą, a jeszcze inne wyglądają jak zlepek różnych słów? Michał Rusinek, autor książki
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pamiętniki Tatusia Muminka" już w kinach. "Kulturoteka" w Dolinie Muminków

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 14:45
W "Kulturotece" rozmawialiśmy o kinie dla dzieci. Nadarzyła się bowiem okazja, by wybrać się do sali kinowej i obejrzeć na dużym ekranie animację "Pamiętniki Tatusia Muminka", czyli nic innego, jak doskonale znany nam tytuł autorstwa fińskiej pisarki i ilustratorki Tove Jansson, niesamowitą opowieść, od której wszystko się zaczęło. O animacji mówił w "Kulturotece" Mateusz Możdżeń, szef dystrybucji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogłaszamy wyniki konkursu "Kolorowy piórnik"!

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 09:00
Jak wygląda szkoła lub przedszkole naszych słuchaczy? Czy sala lekcyjna czy też sala grupy przedszkolnej może mieć ciekawe zakamarki? Co uczeń porabia w szkole na zajęciach dodatkowych? Na te pytania odpowiedzi znają uczestnicy konkursu „Kolorowy piórnik” w PR Dzieciom. Gry i zabawy na terenie szkoły i przedszkola to codzienność naszych słuchaczy! Jak przedstawili ją w swoich pracach konkursowych? Które prace zostaną nagrodzone?
rozwiń zwiń