Polskie Radio Dzieciom

"Z krainy złotych pól" - bajki opowiedziane przez bajarzy i opracowane przez pisarzy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 15:56
W ramach serii wydawniczej "Z krainy złotych pól" ukazują się i będą się ukazywać kolejne bajki dla dzieci. Cykl obejmuje wiele tematów. - Każdy tom poświęcony będzie innemu województwu, stąd też tomów będzie szesnaście. Na razie mamy dwa, pracujemy nad trzecim - zdradził gość Kulturalnej Strefy - Stwierdziliśmy, że ciekawym rozwiązaniem jest angażowanie autorów opracowań literackich oraz ilustratorów związanych z danym regionem. 
Na zdjęciu Martyna Chuderska - dziennikarka PRD i Sylwia Nehring - Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Na zdjęciu Martyna Chuderska - dziennikarka PRD i Sylwia Nehring - Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa WsiFoto: PR

W audycji Kulturalna Strefa na antenie Polskiego Radia Dzieciom przybliżyliśmy działalność Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa wsi, przyglądając się przede wszystkim działaniom wydawniczym, ponieważ jednym z kluczowych działań tej instytucji jest m.in. opracowywanie wartościowych materiałów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Są to materiały przybliżające piękno polskiej kultury ludowej. W tym celu instytut podjął się przygotowania serii wydawniczej "Z krainy złotych pól". 

Posłuchaj
59:55 2023_07_30 21_00_03_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 30 lipca godz. 21:00

Pierwszy tom cyklu nosi tytuł "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe: Podkarpacie". Literacko opracowała go profesor Joanna Papuzińska, a zilustrowała Jola Richter Magnuszewska. Ten pierwszy tom to opowieści regionu położonego między szczytami Karpat a rzekami Wisłą i Sanem. Książka otrzymała nagrodę główną w konkursie Świat Przyjazny Dziecku w kategorii Książki dla Dzieci w wieku od 8 do 17 roku życia. 

Instytut na tym tomie nie poprzestał, bo od kilku tygodni możemy cieszyć oko "Cudami nad Rozpudą" dotyczącymi Suwalszczyzny i Podlasia, które tym razem literacko opracowała Justyna Bednarek, a ilustracje stworzył Maciej Szymanowicz. Zanim jednak historie trafiły do autorki i ilustratora, Sylwia Nehring wysłuchała opowieści bajarzy pochodzących z terenów Podlasia i Suwalszczyzny. Zbiór, który udało się pozyskać jest niezwykle bogaty i dotyczy nie tylko bajkowych postaci, ale też przekazów ludowych, przesądów oraz opisów tego, jak żyło się na tych terenach dziesiątki lat temu.

- Pomysł na przygotowanie takiej serii wydawniczej pojawił się na jesieni 2021 roku - mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Sylwia Nehring - Okazało się, że jest mnóstwo przepięknych, ciekawych wydawnictw znanych głównie na poziomie regionalnym, brak ogólnokrajowego wydawnictwa, które zachęci do dalszego zgłębiania, poszukiwania. Seria "Z krainy złotych pól" wypełnia tę lukę prezentując piękne i wyjątkowe bajki, które świetnie oddają historie regionów, z których pochodzą. Więcej o tym w audycji Kulturalna Strefa na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania! 

Audycja: Kulturalna Strefa
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Sylwia Nehring - Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Data emisji: 30.07.2023
Godzina emisji: 21:00

KLIKNIJ I SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców.

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

"Kulturalna strefa" w PR Dzieciom. Rozmowa o książce "Tkaczka chmur"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 11:00
W życiu dzieci wiele jest  niezrozumiałych wydarzeń. Większość z nich wyjaśnią im dorośli. Ale co wtedy, kiedy to dorośli stają w obliczu tego, co niepojęte?Jak wytłumaczyć i przeżyć z dziećmi żałobę po kimś, kogo zabrakło? I jak, podobnie jak bohater "Tkaczki Chmur" ominąć Rzekę Smutku, Wściekły Las i Otchłań Rozpaczy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Kasdepke gościem Martyny Chuderskiej w "Kulturotece" w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2023 20:10
W studiu Polskiego Radia Dzieciom, w świątecznym nastroju pojawił się niezwykły gość. Jest jednym z najbardziej znanych pisarzy. Większość z jego tytułów zyskało status bestsellera, a Fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" uznała "Detektywa Pozytywkę" za najlepszą książkę dla dzieci  pierwszej dekady XXI wieku. Choć twierdzi, że jego bohaterowie wiodą zdecydowanie ciekawsze życie niż on sam, to właśnie na spotkania z Nim jego czytelnicy czekają najbardziej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co się dzieje w naszym organizmie? O książce "Kurzol. Gdzie się podział sen"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 10:50
"Kurzol. Gdzie się podział sen?" to pierwszy tom nowej serii książek w nurcie SELF-REG, których celem jest pomaganie w rozpoznawaniu emocji i rozumieniu ich mechanizmów. Dzięki tej świadomości łatwiej jest podejmować decyzje, a to z kolei przekłada się na samopoczucie oraz to, w jaki sposób dzieci się zachowuję.  
rozwiń zwiń