Polskie Radio Dzieciom

"Teraz tu jest nasz dom". Obywatele Ukrainy wyrwani z korzeniami

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 19:19
Ludzie uciekający przed wojną są zmuszeni do wyrwania swoich korzeni. W dużej mierze zależy teraz od nas, w jaki sposób zapuszczą je na nowo. Sytuacja, która ma miejsce na Ukrainie zaskoczyła wszystkich, a tym samym zmieniła dotychczasową rzeczywistość i jednocześnie zmobilizowała do pomocy. Przy otwarciu się na trudne tematy pomocna może okazać się literatura. Książką bezpośrednio poruszającą kwestię wojny jest "Teraz tu jest nasz dom" autorstwa Barbary Gawryluk, traktująca właśnie o ucieczce z kraju pogrążonego wojną do sąsiedniego państwa.
Teraz tu jest nasz dom Aut. Beata Gawryluk
"Teraz tu jest nasz dom" Aut. Beata GawrylukFoto: mat. prom.

Książka "Teraz tu jest nasz dom" została napisana w odpowiedzi na to, co działo się w Ukrainie i w Polsce w latach 2014-2016. Miały wówczas miejsce działania wojenne, które okazały się jedynie preludium do tego, co widzimy teraz. Pozycja ta powstała na podstawie historii jednej z rodzin mieszkających w Doniecku złożonej z taty polskiego pochodzenia, mamy - Ukrainki pochodzącej z ukraińsko-rosyjskiej rodziny i trójki dzieci. 

Posłuchaj
59:39 2022_03_13 20_59_59_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 "Teraz tu jest nasz dom". Obywatele Ukrainy wyrwani z korzeniami

 

Wiodącym celem książki było pokazanie polskim dzieciom, przez co musieli przejść ich nowi koledzy i koleżanki z Ukrainy, którzy zaczęli pojawiać się w szkołach i przedszkolach w naszym kraju. Treść ta jest nie tylko wciąż adekwatna, a wręcz jeszcze potrzebniejsza w obecnej sytuacji, kiedy mamy do czynienia z napływem uchodźców na znacznie większą skalę. Więcej na temat sytuacji mieszkańców Ukrainy poza granicami ojczyzny, szczególnie tych najmłodszych, w audycji Kulturalna Strefa na antenie Polskiego Radia Dzieciom.

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Data emisji: 13.03.2022.
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Barbara Gawryluk – pisarka, dziennikarka
Godzina emisji: 21:00
Audycja w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

Czytaj więcej:

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

"Migane Wiersze". Nauczmy się świata ciszy - rozmowa z Olgą Bończyk

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 13:51
Czy poezję dla dzieci można atrakcyjnie przedstawić używając gestów i mimiki, systemem znaków umownych, tak,  żeby poznały je osoby głuche? Tego zadania po raz kolejny podjęli się twórcy projektu "Migane wiersze", który w tym roku ma swoją drugą odsłonę. Wybitni aktorzy między innymi Piotr Fronczewski, Krzysztof Tyniec, Anna Dymna, Jarosław Boberek użyczyli swoich głosów czytając poezję na głos, a wiersze na język migowy tłumaczyła Marta Abramczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Literatury dla Dzieci. Rozmowa z Łukaszem Dębskim

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 12:15
"Palce lizać" to hasło tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci. Ósma odsłona wydarzenia odbędzie się w Krakowie i rozpocznie się już w najbliższą środę. Przez pięć festiwalowych dni "będziemy się spotykać, przyglądać najciekawszym tytułom i rozmawiać o czytaniu - wszak lektura wyostrza apetyt na rzeczywistość, tą bliższą i tą daleką". O tym, co będzie się działo podczas festiwalu opowiedział gość  "Kulturalnej Strefy" Łukasz Dębski, członek rady programowej i współtwórca festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryminały z pazurem, czyli "Kocia Szajka"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 18:54
Morfeusz, bracia Piksele, Poziomka, Bronka, Lola, Komandos, a także Loretta i Ludwik Psota to członkowie cieszyńskiej Kociej Szajki. Seria kocich kryminałów autorstwa Agaty Romaniuk doczekała się czterech części: "Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi", "Kocia Szajka i ucho różowego jelenia",  "Kocia Szajka i napad na moście" oraz "Kocia Szajka i duchy w teatrze".
rozwiń zwiń