Polskie Radio Dzieciom

Źródełko na Boże Narodzenie!

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 11:30
„Źródełko” wypadło dokładnie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia! Rozmawialiśmy więc przede wszystkim o Świętach! Odkryliśmy jak obchodzono Święta na dawnej wsi i przedstawiliśmy ciekawe, a często zupełnie już nieznane wiejskie zwyczaje związane z tym wyjątkowym czasem! Wiemy już także czy do kolędowych melodii da się zatańczyć oberka oraz co mały pajączek ma wspólnego ze Świętą Rodziną. Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi – zapraszamy do czytania i słuchania!
Audio
  • Źródełko na Boże Narodzenie (Polskie radio dzieciom/Źródełko)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Bożonarodzeniowy odcinek „Źródełka” prowadzili oboje dotychczasowi gospodarze – Hanna Szczęśniak i Piotr Dorosz. W końcu kiedy, jak nie w tak pięknym czasie mogą spotkać się wszyscy znajomi i bliscy! O czym rozmawiali? Oczywiście, o Bożym Narodzeniu! Dzięki naszym prowadzącym wiemy już na przykład, że kolędy da się nie tylko śpiewać. Można je również… tańczyć! Jak to możliwe? To proste! Wiele kolęd powstało na melodie tradycyjnych tańców. Można w nich usłyszeć typowy dla takiego tańca rytm. Na przykład oberka: raz-dwa-trzy, raz-dwa-trzy… jak choćby „Z narodzenia Pana”. Albo polki: raz-dwa, raz-dwa… jak skoczne „Przybieżeli do Betlejem pasterze”! Spróbujcie zaśpiewać i zatańczyć do jakiejś kolędy. Albo wyklaskać jej rytm!

W naszym świątecznym „Źródełku” nie zabrakło oczywiście stałych punktów „źródełkowego” programu, a więc ciekawych opowieści Karoliny Ociepki i Witolda Vargasa! Karolina Ociepka zaśpiewała z nami radosną kolędę pod tytułem „Gore gwiazda Jezusowi”. Cóż to był za aranż! Mogliśmy usłyszeć różne ludowe instrumenty. Posłuchajcie koniecznie i spróbujcie zgadnąć jakie!  Podpowiemy, że to dość typowy skład kapeli. Pani Karolina opowiedziała nam też jedną z niezwykłych historii świętej rodziny. W tej równie ważnym bohaterem był… niepozorny pajączek! Co pajączek ma wspólnego z Maryją, Józefem i Jezuskiem? Posłuchajcie koniecznie! Dowiecie się dzięki temu, że pająków nie trzeba się bać (no, może poza tymi jadowitymi, ale spokojnie, one nie mieszkają w Polsce!) oraz dlaczego nie powinno się zabijać pająka.

Nasz wspaniały opowiadacz Witold Vargas przygotował dla Was specjalną, bożonarodzeniową opowieść. To historia o pewnym bogatym człowieku, właścicielu wielu pięknych zwierząt, z którymi dzielił się opłatkiem co roku w dzień św. Szczepana czyli właśnie 26 grudnia! Właściciel z całą rodziną odwiedzali stajnie i obory i kładki każdemu zwierzątku kolorowy opłatek, wypieczony specjalnie na tę okazję. Wierzono, że po zjedzeniu takiego opłatka zwierzęta powiedzą coś ludzkim głosem…

- Wyjdźmy Zwierząt nie wolno podsłuchiwać! – zarządził jednak bogaty gospodarz. Cała rodzina karnie wyszła z obory. No, prawie cała, synek gospodarza schował się w stogu siana i zaczął uważnie nasłuchiwać, co też zwierzęta mają do powiedzenia. To, co usłyszał, zjeżyło mu włos na głowie! A co usłyszał? Przekonajcie się sami

Zajęliśmy się także przysłowiami. Jak zwykle zagadkowe ludowe powiedzenie pomogły nam rozwikłać przedszkolaki z House of Montessori. Wy też możecie zastanowić się co ono oznacza! Uwaga, przysłowie na Boże Narodzenie 2021 brzmi… „Gdy choinka tonie w wodzie, jajo toczy się po lodzie"! Cóż to może oznaczać… Nasi mali pomocnicy z przedszkola powiedzieli tak:

- To znaczy, że choinka jest ciężka a jajo jest lekkie – mówił Ksawery. Niewątpliwie miał rację! Ale! To powiedzenie skrywa za sobą znacznie większą tajemnicę! Tak naprawdę jest to wróżba na przyszłość! A konkretnie – na przyszłość pogody! Zastanówmy się… z czym kojarzy nam się choinka… z borem, z zimą… z Bożym Narodzeniem! A jajo? Jajo może kojarzyć się z ptakami, ale – idąc tropem świąt – także z Wielkanocą! Dobrze, wiemy już co symbolizują choinka i jajo – to Boże Narodzenie i Wielkanoc. A co z tą wodą? Co z lodem? Domyślacie się już? Przysłowie można by przetłumaczyć tak: Jeśli w Boże Narodzenie pada deszcz (woda), na Wielkanoc będzie mróz (lód)! Dawniej, na wsiach nie było telewizji, ani radia, nie słuchano więc prognozy pogody. Wiedza na temat aury przekazywana była z pokolenia na pokolenie, a wynikała z bardzo uważnej obserwacji natury!

 

***

Tytuł audycji: Źródełko

Prowadzili: Hanna Szczęśniak i Piotr Dorosz

Data emisji: 26.12.2021

Godzina emisji: 11.00


 

Zobacz także