X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Wiosenne święta w tradycjach świata!

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2022 11:30
Kwiecień to w tym roku miesiąc wielkiej radości, bo właśnie w kwietniu ludzie z wielu kultur obchodzą swoje tradycyjne święta! A wszystkie te święta związane są z wiosną i odradzającym się życiem! Żydzi świętują Pesach – Święto Wolności, chrześcijanie – Wielkanoc, muzułmanie – ramadan, a Persowie… Nowy Rok!
Audio
Wiosna to czas zabaw w kwiatach
Wiosna to czas zabaw w kwiatach!Foto: Shutterstock

W „Źródełku” sprawdziliśmy więc co można zjeść podczas żydowskiego święta Pesach i jak należy zachowywać się podczas ramadanu. Pesach to żydowskie święto, które upamiętnia czasy uwolnienia się Żydów spod egipskiego jarzma – Egipcjanie trzymali Żydów w niewoli przez wiele lat. Na cześć ucieczki z Egiptu, Żydzi świętują Pesach – Święto Wolności, zwane także… Świętem Mac! Czym jest maca? To specjalne pieczywo obrzędowe. Jest płaskie i chrupkie. Podczas Pesach można zjeść także inne łakocie: słodkie paluszki, naleśniki z serem albo cymes – słodziutki deser z suszonych owoców.

Święto Peasch zwane jest także Świętem Mac Święto Peasch zwane jest także Świętem Mac

Podobnie, jak chrześcijanie w Wielki Post czy Adwent, muzułmanie obchodzą miesiąc postu. Ten miesięczny post to właśnie ramadan. Nie jest łatwo pościć w ramadanie. Wyobraźcie sobie, że w tym ważnym dla wiernych okresie, muzułmanie mogą jeść tylko przed wschodem słońca i po zmroku! Cały dzień bez jedzenia! I, co może gorsze, bez picia, bo w ciągu dnia w ramadanie, muzułmanin nie może wziąć nawet łyka wody! Na szczęście, z postu zwolnione są dzieci, kobiety w ciąży czy chorzy. Ale pozostali przestrzegają nakazów ramadanu bardzo sumiennie. Ramadan upamiętnia wielkie wydarzenie, kiedy to archanioł Gabriel (zwany po arabsku Dżibril) przekazał prorokowi Mahometowi kilka wersetow Koranu – świętej księgi muzułmanów.

Karolina Ociepka opowiedziała nam o wiosennym kolędowaniu. Choć słowo kolęda kojarzy nam się najczęściej z Bożym Narodzeniem, to kolędować można nie tylko zimą! Kolęda to „dar” a kolędowanie to wymiana darów. Kto z kim wymienia te dary? Zacznijmy od początku! W Polsce, od Bożego Narodzenia, poprzez Nowy Rok, karnawał i w końcu – Wielkanoc – spotkać można kolędników. Czyli ludzi śpiewających pieśni życzące. Czym są pieśni życzące? To właśnie dary, które kolędnicy dają gospodarzom! A ci, w podzięce za dobre życzenia, dają kolędnikom łakocie albo pieniądze. I tak, od dawien dawna, trwa a wymiana darów, trwa kolędowanie!

Pani Karolina opowiedziała nam także, o tym jak w poszczególnych regionach kolędowano na Wielkanoc. Chodzono na przykład z kogutem, zwanym „kokotem” lub „kurem”. Jeśli chcecie wiedzieć, jak mogło wyglądać takie kolędowanie z kogutem, koniecznie obejrzyjcie nagrane z koncertu „Myśmy przyszli po dyngusie”!

YouTube, RCKL

A propos koguta… i to nie zwykłego koguta, ale kłobuka! Witold Vargas opowiedział nam o kolejnych niezwykłych przygodach z kłobukiem Pietuchem. Biedny Pietuch musiał uciekać przez żarłocznym demonem, nadal tez nie odzyskał swego pana Macieja ani przyjaciółki Marynki. Posłuchajcie opowieści o kłobuku i zanurzcie się w świat magicznych, wesołych przygód!

Kaja, Joni, Maks, Nel, Nina i Zofia z warszawskiego przedszkola Montessori wytłumaczyli, dlaczego pies nie lubi jeść much. Co może oznaczać przysłowie „Dobra psu i mucha, kiedy sama wleci do brzucha”. Co lubią jeść pieski? Na pewno nie muchy! Pieski wolą kości albo psią karmę, ale zdarza im się muchy łapać, a pewnie nie obrażą się, kiedy mucha sama da się połknąć. Taka mała przekąska, za którą nie trzeba było się nabiegać jest miła. Dlatego powiedzenie „Dobra psu i mucha, kiedy sama wleci do brzucha” oznacza, że powinniśmy cieszyć się z rzeczy, którą otrzymaliśmy bez żadnego wysiłku. Podobne znaczenia mają przysłowia: „Lepszy rydz, niż nic” albo „Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby”.

Wraz z zespołem Czereśnie tańczyliśmy tak, żeby nie obudzić śpiącego dinozaura, poznaliśmy też kenijską kołysankę i kilka słów w języku afrykańskiego ludu Kisa (właśnie z Kenii!). Tej kenijskiej piosence towarzyszy taniec w kole – wszyscy stają blisko siebie i, dotykając się dłońmi, bujają się to w prawo, to w lewo. W języku afrykańskiego ludu Kisa jest wiele trudnych słów, ale kilka z nich na pewno zrozumieliście, słuchając piosenki: „papa” i „mama” to „tata” i „mama”. Zgadniecie jak mówi się na dziadków? Dziadek to „kuka”, babcia – „kuku”!

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 24.04.2022

Godzina emisji: 11.00

Zobacz także