Polskie Radio Dzieciom

Zdrowe przedszkolaki

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 08:00
Dzieci w przedszkolach jedzą różnie - niekoniecznie zdrowo. Co i jak zrobić, aby maluchy dostały zdrowe i wartościowe jedzenie podpowiada Emilia Lorenc, dietetyk, pomysłodawczyni akcji Zdrowy Przedszkolak.

Emilia Lorenc wraz z mężem rozkręca akcję Zdrowy Przedszkolak. Organizują warsztaty, służą radą, zdradzają pomysły na przedszkolne smakołyki - pomaga im w tym grono koordynatorów w różnych miastach.

Z mamą, dietetykiem, diagnostą laboratoryjnym, biologiem molekularny, pomysłodawczynią i organizatorką Zdrowego Przedszkolaka - Emilią Lorenc rozmawiała Paulina Jakubowska.

 

Paulina Jakubowska: Skąd pomysł na Akcję Zdrowy przedszkolak?

Emilia Lorenc: Od 7 lat w praktyce, wraz z mężem lekarzem, staram się pomagać pacjentom pielęgnować i utrzymać zdrowie łącząc starożytną mądrość medycyny naturalnej i nowoczesne odkrycia medycyny akademickiej. Rozmawiając z pacjentami zwracamy szczególną uwagę na odpowiednie odżywianie, które jest podstawą zachowania zdrowia. I tu często spotykamy się z zakłopotaniem z strony rodziców. Dbają o zdrowe żywienie w domu, ale dziecko uczęszcza do przedszkola i niestety nie mają wpływu na żywienie w przedszkolu, które często odbiega o dobrej jakości i zasad zdrowego żywienia.

Z drugiej strony organizujemy i prowadzimy spotkania z myślą o dzieciach, młodzieży, rodzicach, upowszechniając zdrowie oraz życie w zgodzie z przyrodą. Spotkania prowadziłam m.in. dla rodziców w palcówkach przedszkolnych. I tu często sama dyrekcja przedszkola wychodziła z zapytaniem: jak możliwa jest poprawa jakości żywienia przedszkolnego bez większych konsekwencji ekonomicznych.

A przede wszystkim jestem mamą trójki dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym.

PJ: Co jest celem akcji i jakie efekty może przynieść wprowadzenie diety wspieranej przez Akcję Zdrowy Przedszkolak?

EL: Celem Zdrowego Przedszkolaka czyli kampanii na rzecz naturalnej diety, jest poprawa jakości odżywiania dzieci w przedszkolach. Nie wystarczy tylko zapewnić odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczy... ale duże znaczenie ma jakość produktów i  to w jakim stopniu są przetworzone.

Żywność naturalna, czyli jak najmniej przetworzona, bez substancji dodatkowych jest najbardziej bogata w substancje odżywcze, a do tego jest najlepiej przyswajalna przez nasz organizm.

Poprzez nasz projekt staramy się poszerzać świadomość rodziców, osób odpowiedzialnych za żywienie, jak żywić dzieci, by mogły w pełni przyswajać wiedzę, rozwijać się, miały wzmocnioną odporność, a w przyszłości zachowały zdrowie.

PJ: Czy dziś dzieci-przedszkolaki jedzą źle?

EL: Jadłospisy przedszkolaków układane są w większości zgodnie z normami żywienia, piramidą żywienia. Jednak często pomijana jest jakość podawanych produktów. W jadłospisach nie rzadko zdarzają się parówki, słodkie wafelki, które nie są najzdrowszymi produktami. Są to produkty wysokoprzetworzone, mają niską wartość odżywczą, a ich skład jest bogaty w listę substancji dodatkowych, które nie są obojętne dla zdrowia dziecka.

PJ: Czego brakuje w przedszkolnej diecie, czego jest za dużo?

EL: Dietę przedszkolną należy urozmaicić o produkty zbożowe, ale z pełnego ziarna. Kasze, które zawierają bogactwo substancji mineralnych, witamin, nasiona strączkowe z dużą zawartością białka łatwoprzyswajalnego przez nasz organizm, ryby i ziarna nasion (słonecznik, sezam, orzechy, migały…), które mają dużą zawartość kwasów tłuszczowych omega 3, tak ważnych m.in. do rozwoju i pracy układu nerwowego.

W jadłospisach przedszkolnych ograniczyła bym produkty słodkie ( kremy czekoladowe, wafelki, kupne drożdżówki, dżemy) jeśli są one podawane na deser łatwo je zamienić na owoce. 

Za dużo jest również produktów mącznych z białej mąki, wiadomo że dzieci takie potrawy lubią, ale tradycyjne pierogi można przygotować z mąki z pełnego ziarna z nadzieniem z kaszy gryczanej i sera białego lub z soczewicy.

PJ: Czy zdrowe żywienie nie podniesie ceny posiłków dla przedszkolaków?

EL: Z produktów naturalnych można przygotować proste i tanie potrawy. Na warsztatach przedstawiamy przykłady dań z uwzględnieniem kalkulacji cenowych. Zupa za złotówkę, to chyba nie jest drogo? :)

PJ: Czy dzieci chętnie jedzą jedzenie proponowane przez Akcję?

EL: Zmiany wprowadzamy stopniowo, dając możliwość dzieciom do powolnego odkrywania nowych smaków.  Jeśli dzieci nie jadły wcześniej kaszy jaglanej to dobrze na początek podać ją jako dodatek do zupy lub w postaci na słodko z musem owocowym czy zrobionym owocowym jogurtem.

/

PJ: Jak rodzice przedszkolaków (i nie tylko) mogą się włączyć w Akcję Zdrowy przedszkolak?

EL: Rodziców zapraszamy do regularnego zapoznawania się z naszymi publikacjami, udziału w warsztatach by mogli żywienie naturalne wprowadzać w życie codzienne w swoich domach.

Mogą również zachęcić swoje przedszkole, poprzez rozmowę z dyrekcją, do udziału w warsztatach i udziału w projekcie.

PJ: Jeśli prowadzę przedszkole, to gdzie mogę szukać pomocy układając jadłospis dla podopiecznych? Jak skorzystać z warsztatów?

EL: Przedszkole może zgłosić swoje uczestnictwo poprzez formularz zgłoszeniowy zawarty na stronie projektu www.zdrowyprzedszkolak.org. Pomagamy, poprzez weryfikację jadłospisów, stopniowo wprowadzać zmiany żywieniowe oraz opracowywanie przepisów lubianych przez dzieci. Na terenie Polski ( Łódź, Wrocław, Poznań, Białystok) na dziś bardzo aktywnie działają moderatorzy, którzy są specjalistami z zakresu żywienia. Prowadzą warsztaty dla przedszkoli, rodziców.

Obecnie zapraszamy na  Konferencję do Poznania. Odbędzie się 4 lutego 2012 roku w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa , przy ul. gen T. Kutrzeby 10. Szczegóły na stronie www.zdrowyprzedszkolak.org

Zobacz także
Czytaj także

Śniadanie to podstawa!

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2010 13:05
Wszyscy znamy tę zasadę. Nie wszyscy jednak znamy jej medyczne uzasadnienie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci leczy się za darmo

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 13:12
- Dzieci mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej - przypomina lekarzom i innym pracownikom ochrony zdrowia rzecznik praw dziecka Marek Michalak.
rozwiń zwiń