Polskie Radio Dzieciom

Wszystko o reportażu. Wskazówki nie tylko dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 15:38
Każde warunki są dobre na reportaż, a dźwięki otoczenia nadają materiałowi autentyczności. To bardzo ważne słowa, które wypowiedział Ernest Zozuń, jeden z najlepszych reporterów, który przez wiele lat pracował w Polskim Radiu. W audycji Jak zostać reporterem wyjaśnił także, dlaczego reportaż jest najpiękniejszą rzeczą, którą można robić w radiu, czemu warto nagrywać dźwięki w czasie wakacji oraz - w jakich sytuacjach na nagraniu potrzebny jest wiatr i w jaki sposób go nagrywać.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/PrinceOfLove

Posłuchaj
06:25 2022_06_21 15_30_04_RadioDzieciom_Jak_zostac_reporterem.mp3 Wszystko o reportażu

Dźwięki otoczenia pozwalają słuchaczami zobaczyć dźwięki za pomocą wyobraźni. Szczególnie w lecie jest wiele okazji, żeby nagrać reportaż wraz z przestrzenią. Jeśli jesteście ciekawi, co jeszcze mówił na ten temat specjalista od reportażu, koniecznie wysłuchajcie załączonej audycji.

Audycja: Jak zostać reporterem
Prowadzi: Julia Rozbiecka
Gość: Ernest Zozuń
Data emisji: 21.06.2022
Godzina emisji: 15:30

Audycja Jak zostać reporterem w Polskim Radiu Dzieciom w każdy wtorek od 15.30 - 15.35.

"Jak zostać reporterem" to cykl krótkich instruktaży o zawodzie i pracy reportera radiowego. W audycji mówimy o tym jak nagrywać i montować własne wywiady i reportaże. 

Czytaj dalej:
"Jak zostać reporterem". Nagrywamy słuchowisko
Jak wprowadzić słuchaczy w temat dźwięku?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak być reporterem w wietrzny dzień?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 10:54
Wiatr może być bardzo istotnym elementem materiału reporterskiego, ale w niektórych sytuacjach jest reporterowi zupełnie niepotrzebny. Jeśli nie chcemy, żeby wiatr wiał nam w mikrofon uniemożliwiając przy tym nagranie emisyjnego dźwięku, odwróćmy się wraz z urządzeniem od wiatru. Jeszcze lepszym sposobem na nagrywanie dźwięku w trudnych, wietrznych warunkach jest schowanie mikrofonu głęboko pod kurtką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jak zostać reporterem". Czy można zobaczyć dźwięk?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 09:00
Jak opowiedzieć coś po reportersku w taki sposób, żeby słuchacz mógł zobaczyć to, o czym mówimy? W odpowiedzi na to pytanie pomogło nam przygotowane przez Hanię nagranie, w którym opowiada o swoich zabawkach. Warto zapamiętać, że jeśli odwracamy głowę, to przesuwamy też mikrofon, do którego mówimy, żeby zawsze było nas dobrze słychać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jak zostać reporterem". Nagrywamy słuchowisko

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 14:52
W kolejnym odcinku "Jak zostać reporterem” relacja z Zamościa, gdzie odbywał się ostatnio festiwal radiowy Dwa Teatry, a Polskie Radio Dzieciom wybrało się tam, by nagrywać z dziećmi słuchowisko. Dzieci zebrane w miejskim ratuszu mogły wraz z dziennikarzami Polskiego Radia Dzieciom odkrywać tajemnice i radość wspólnego nagrywania.
rozwiń zwiń