Section08 - artykułowa

W Radiowym Centrum Nadawczym wszędzie gra Jedynka

Jedynka
Piotr Grabka 19.09.2014
Wyjazdowa audycja Lata z Radiem w Solcu Kujawskim. Po prawej dyrektor Radiowego Centrum Nadawczego Piotr Kożuchowski, druga z lewej burmistrz Teresa Substyk
Wyjazdowa audycja "Lata z Radiem" w Solcu Kujawskim. Po prawej dyrektor Radiowego Centrum Nadawczego Piotr Kożuchowski, druga z lewej burmistrz Teresa Substyk, foto: Redakcja Lata z Radiem

- Praktycznie w każdym pomieszczeniu mamy odbiorniki radiowe, w których ustawiona jest Jedynka. W ten sposób łatwiej jest nam kontrolować pracę nadajnika - mówił w "Lecie z Radiem" Piotr Kożuchowski, dyrektor Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim.

Sygnał radiowej Jedynki na falach długich popłynął w eter z Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim 15 lat temu. 4 września 1999 roku rozpoczęły pracę dwa maszty wybudowane w podsoleckich lasach. RCN musiało zmienić lokalizację po przewróceniu się masztu w Gąbinie i protestach miejscowych mieszkańców przeciwko jego odbudowie.

Budowę dwóch masztów, z których jeden ma 330 m, a drugi 289 m, wymusiły względy techniczne. - Nasze Centrum nie jest położone dokładnie w środku Polski. Z tego względu trzeba było skonstruować antenę o kierunkowej charakterystyce, żeby nawet te odleglejsze zakątki kraju były dobrze pokryte sygnałem - powiedział w "Lecie z Radiem" Piotr Kożuchowski.

Jak tłumaczył szef RCN, w porze dziennej stabilny odbiór sygnału występuje w odległości do 400 km, natomiast w nocy jest to nawet ponad tysiąc km.

/Solec Kujawski mija się jadąc drogą krajową nr 10. Kierowcy i pasażerowie, którzy będą wyglądać masztów Radiowego Centrum Nadawczego niestety, ale się rozczarują. - Patrząc z tej perspektywy drzewa i las są wyższe od masztów. Żeby je zobaczyć, trzeba wjechać około 3 km w głąb lasu. Można podjechać pod samo Centrum. Teren jest ogrodzony i jeśli tylko ktoś nie będzie próbował sforsować ogrodzenia, nic złego  z pewnością go nie spotka - podkreślał gość Jedynki.

Wyjątkowa okazja, by zajrzeć na teren RCN nadarzyła się w piątek 19 września. W godzinach 12.00-17.00 zorganizowano tam drzwi otwarte -  miejsca na co dzień niedostępne odkryły swoje tajemnice.

Jak Solec Kujawski zmienił się przez ostatnich 15 lat, co czeka na gości Jura Parku, jakie wydarzenia kulturalne są organizowane w mieście i jak radzi sobie miejscowy biznes - dowiesz się z kolejnych nagrań audycji.

Rozmawiali Karolina Rożej i Roman Czejarek.

pg,tj,ag