Powieści na antenie

Białe trufle

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 10:15
"Białe trufle" N. M. Kelby to zmysłowa opowieść o najznakomitszym kucharzu Francji. Mistrz smaku gotował dla Ritza i w londyńskim Savoyu a także przyjmował na swych kolacjach koronowane głowy i całą artystyczną śmietankę Paryża.
Audio
Beata Tyszkiewicz
Beata TyszkiewiczFoto: Andrzej Szozda/PR

To historia wielkich miłości i namiętności skąpanych w smakach i zapachach, której lekturę można porównać do delektowania się wykwintnym jedzeniem.

Okładka
Okładka książki "Białe trufle"

"Kiedy Delphine pierwszy raz odwiedziła Escoffiera w jego kuchni, zrozumiała, co mają na myśli ludzie, którzy mówią, że jest prawdziwym artystą. Specjalnie dla niej oprószył jajka posiekanym masłem, dodał śmietanę, umieścił krem w kieszonkach z brioszek i położył je na porcelanowych talerzach. Jeden kęs. Jeden pocałunek. Przepadła. Tak jak zresztą i inne kobiety, które Escoffier uwodził jedzeniem."

Zapraszamy do wysłuchania wybranych fragmentów książki.

Czytaj także

Jakub Wędrowycz truje w Jedynce

26.11.2012 07:55
W radiowej Jedynce wysłuchać można było wybranych fragmentów dwóch opowiadań Andrzeja Pilipiuka: "Czortek" i "Duch" z tomu "Trucizna".
Sławomir Orzechowski czyta Lektury Jedynki
Sławomir Orzechowski czyta "Lektury Jedynki"Foto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
03'29 "Trucizna" - odcinek 1.
03'14 "Trucizna" - odcinek 2.
03'09 "Trucizna" - odcinek 3.
03'23 "Trucizna" - odcinek 4.
04'16 "Trucizna" - odcinek 5.
03'26 "Trucizna" - odcinek 6.
02'59 "Trucizna" - odcinek 7.
03'49 "Trucizna" - odcinek 8.
03'40 "Trucizna" - odcinek 9.
03'52 "Trucizna" - odcinek 10.
więcej

"Trucizna", czyli efekt precyzyjnego połączenia 14 składników zwartych i dynamicznych oraz jednego o rozszerzonych gabarytach i wysokiej liczbie atomowej. Roztwór mocno nasycony likworem wędrowyczowskim. Dymi, syczy, parska i klnie... Wchodzi w reakcję z alkoholem, barwi papierek lakmusowy na kolor gumofilcowy. Nie posiada atestu PZH. Masowa produkcja rusza w listopadzie.
Tak czytamy na oficjalnej stronie autora. W tym tomie śledzimy przygody legendarnego Jakuba Wędrowycza, który znowu zatruje czytelników swoim porażającym dowcipem, śmiechem i czarami oraz, o czym wiedzą wielbiciele dziadygi, specyficznym zapachem...
Wędrowycz powraca dzięki żonie autora, która tak długo wierciła mu dziurę w brzuchu , aż uległ - ku uciesze licznej rzeszy fanów.
Zapraszamy do wysłuchania wybranych fragmentów dwóch opowiadań Andrzeja Pilipiuka: "Czortek" i "Duch" z tomu "Trucizna". Czyta Sławomir Orzechowski.

Zobacz więcej na temat: zatrucie

Czytaj także

Polscy agenci na tropie Al-Kaidy

11.12.2012 08:31
Od 11 grudnia w Radiowej Jedynce nowa powieść Vincenta V. Severskiego. "Niewierni" to wielowątkowy thriller. Poznaj kulisy działania służb wywiadowczych.
Kadr z filmu Operacja Samum
Kadr z filmu "Operacja Samum"Foto: materiały promocyjne
Posłuchaj
02'43 "Niewierni" - odcinek 1.
03'13 "Niewierni" - odcinek 2.
03'28 "Niewierni" - odcinek 3.
03'14 "Niewierni" - odcinek 4.
02'54 "Niewierni" - odcinek 5.
03'30 "Niewierni" - odcinek 6.
03'08 "Niewierni" - odcinek 7.
03'29 "Niewierni" - odcinek 8.
03'04 "Niewierni" - odcinek 9.
więcej

fot.
fot. materiały promocyjne

Autor, były oficer wywiadu, stworzył pasjonującą opowieść inspirowaną autentycznymi wydarzeniami. W książce powracają bohaterowie znani z jego wcześniejszej powieści - "Nielegalni".

Posłuchaj rozmowy z autorem >>>
A oto, co znajdziemy w "Niewiernych":
Agenci polskiego wywiadu z zespołu Konrada Wolskiego wpadają na trop tajemniczego spotkania w hotelu Marriott. Nie podejrzewają, że wydarzenie to postawi na nogi służby wywiadowcze kilku mocarstw. Nowe zagrożenie terrorystyczne uruchamia lawinę wydarzeń, od Jemenu po Irlandię.
Nieuchwytny Safir as-Salam, polski terrorysta w szeregach Al-Kaidy, jest gotowy do decydującego starcia. Wszystkie tropy prowadzą do Szwecji, gdzie uwagę służb zaprząta genialny haker antyglobalista...

Patronem książki jest Pierwszy Program Polskiego Radia.

Wybrane fragmenty powieści Vincenta V. Severskiego czyta Krzysztof Gosztyła.

Czytaj także

Jacek Kleyff o sobie samym

27.12.2012 20:28
W "Lekturach Jedynki" wybrane fragmenty książki "Rozmowa" Jacka Kleyffa. Czytają Jacek Kleyff i Zbigniew Krajewski, który wcielił się w rolę Kazimierza Malinowskiego, przeprowadzającego tytułową rozmowę z poetą i kompozytorem.
Fragment okładki książki Rozmowa
Fragment okładki książki "Rozmowa" Foto: Wydawnictwo Czarne/ mat. prom.
Posłuchaj
03'23 "Rozmowa" - odcinek 1.
03'28 "Rozmowa" - odcinek 2.
04'40 "Rozmowa" - odcinek 3.
03'04 "Rozmowa" - odcinek 4.
03'04 "Rozmowa" - odcinek 5.
03'07 "Rozmowa" - odcinek 6.
02'54 "Rozmowa" - odcinek 7.
04'17 "Rozmowa" - odcinek 8.
02'54 "Rozmowa" - odcinek 9.
02'18 "Rozmowa" - odcinek 10.
więcej

Książka o słynnym bardzie i poecie, współtwórcy Salonu Niezależnych, ma formę wywiadu-rzeki. Wyłania się z niej biografia legendarnego artysty, a przede wszystkim wyjątkowego człowieka. 

>>Posłuchaj piosenek najważniejszych bardów czasów PRL-u na kanale "Piosenki Niezależnych"<<

Jacek Kleyff ucieka wprawdzie przed odpowiedzią na pytanie "jak w sobie poetę odkrył", mówi za to o muzyce, historii, polityce, religii, filozofii, dobrych i złych milicjantach, przeżyciu pokoleniowym, głębokiej ekologii, wegetarianizmie, polskich jabłkach, bananach z importu, lęku wysokości, szyszkach i zdobywaniu szczytów, a nawet o bębenku z koziej skóry...

Patronem "Rozmowy" jest radiowa Jedynka.