Powieści na antenie

Requiem otchłani

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 13:40
Kolejny mroczny thriller autora bestsellerowej "Trylogii Zła"! "Requiem otchłani" to drugi po "Upiornym zegarze" tom przygód pisarza Guya de Timée.
Audio
Fragment okładki powieści Requiem otchłani
Fragment okładki powieści "Requiem otchłani"Foto: mat. promocyjne

Uciekając przed wspomnieniami o terroryzującym Paryż podczas Wystawy Światowej z 1900 roku przestępcy, pisarz Guy de Timée i Faustine, piękna kurtyzana, znajdują schronienie w zamku położonym w regionie Vexin. Tam jednak coś, czego nie sposób nazwać słowami, w bestialski sposób masakruje całe rodziny, a cień mrocznej kreatury snuje się po okolicznych polach.
Dręczony przez osobiste demony, zafascynowany Złem, Guy de Timée rusza tropem morderczej istoty, usiłując zgłębić najskrytsze zakamarki ludzkiej psychiki.
W tym samym czasie Paryż pada ofiarą tajemniczych zjawisk: z muzeów znikają mumie, w niewyjaśnionych okolicznościach giną spirytyści, a w kręgach okultystycznych aż wrze od najdziwniejszych plotek.

Krzysztof
Krzysztof Gosztyła

(mat. pras./asz)

Czytaj także

Nawet agenci Interpolu mogą mieć dość

09.07.2013 09:47
W "Lekturach przed północą" zapraszamy na debiutancką powieść Leonarda Rosena "Głosy chaosu". To trzymający w napięciu kryminał, którego głównym bohaterem jest inspektor Henri Poincaré. Czyta Adam Ferency.
Adam Ferency
Adam FerencyFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
03'50 "Głosy chaosu" - odcinek 1.
03'50 "Głosy chaosu" - odcinek 2.
03'09 "Głosy chaosu" - odcinek 3.
03'55 "Głosy chaosu" - odcinek 4.
02'59 "Głosy chaosu" - odcinek 5.
03'58 "Głosy chaosu" - odcinek 6.
03'43 "Głosy chaosu" - odcinek 7.
04'00 "Głosy chaosu" - odcinek 8.
03'42 "Głosy chaosu" - odcinek 9.
03'57 "Głosy chaosu" - odcinek 10.
więcej

Okładka
Okładka książka/Wyd. Amber

Henri Poincaré - as Interpolu, potomek słynnego XIX-wiecznego matematyka, intelektualista ściśle trzymający się litery prawa, a zarazem czuły mąż i ojciec. Pojmał zbrodniarza wojennego z czasów wojny w Serbii.

Banović zza krat poprzysięga zemstę, jednak umysł inspektora zajmuje już inne dochodzenie. W zamachu bombowym przeprowadzonym z chirurgiczną precyzją ginie w Amsterdamie młody genialny matematyk. Poszukiwał on uniwersalnej teorii naukowej wyjaśniającej wszystkie zjawiska zachodzące w przyrodzie, które mają być ze sobą powiązane i funkcjonować według jednego wzorca. Poincaré rozpoczyna pościg za mordercą - przez dwa kontynenty i o najwyższą stawkę, ale nienawiść Banovića go dosięga.

Tymczasem liczba podejrzanych rośnie. Światem wstrząsają kolejne zamachy. Poddany próbie jak biblijny Hiob, oszalały z rozpaczy, przygnieciony poczuciem winy,  Poincaré rezygnuje ze śledztwa. I odkrywa, że te dwie sprawy mogą się łączyć. Wspólnym ogniwem może być... on sam. Jak zakończy się ta historia?

Wybrane fragmenty powieści Leonarda Rosena "Głosy chaosu" przeczytał Adam Ferency.

pg

Zobacz więcej na temat: Adam Ferency lektury jedynki

Czytaj także

"Żywe trupy" - komiks opowiedziany dźwiękiem

22.07.2013 11:31
Bijący rekordy popularności na całym świecie komiks Roberta Kirkmana "Żywe trupy" doczekał się już książki i serialu. Teraz także - w formie słuchowiska - dostępny jest dla słuchaczy radiowej Jedynki!
Fragment ilustracji z komiksu Roberta Kirkmana Żywe trupy
Fragment ilustracji z komiksu Roberta Kirkmana "Żywe trupy"Foto: mat. prasowe
Posłuchaj
04'08 "Żywe trupy" - odcinek 1.
04'03 "Żywe trupy" - odcinek 2.
04'00 "Żywe trupy" - odcinek 3.
03'29 "Żywe trupy" - odcinek 4.
03'57 "Żywe trupy" - odcinek 5.
03'42 "Żywe trupy" - odcinek 6.
03'42 "Żywe trupy" - odcinek 7.
03'46 "Żywe trupy" - odcinek 8.
03'58 "Żywe trupy" - odcinek 9.
03'55 "Żywe trupy" - odcinek 10.
więcej

"Żywe trupy" to trzymająca w napięciu historia Ricka, wzorowego policjanta z małego miasteczka, który postrzelony podczas pościgu za zbiegami budzi się ze śpiączki w opustoszałym szpitalu. Staje przed niezwykle trudnym zadaniem - w świecie opanowanym przez krwiożercze zombie musi odnaleźć żonę i syna. Ale najpierw - musi przeżyć.

Pierwszą na świecie próbę produkcji słuchowiska na jego podstawie podjęli polscy twórcy ze studia Sound Tropez. Próbę - podkreślmy - udaną na tyle, że w produkcji jest już jego francuska wersja.

"Żywe trupy" - rozmowa z twórcami słuchowiska >>>>

W bohaterów komiksu wcielili się m.in. Anna Dereszowska, Maria Seweryn, Kari Amirian, Jacek Rozenek i Szymon Bobrowski , a spektakularne efekty dźwiękowe doskonale wprowadzają w niezwykły klimat grozy.

Zapraszamy do wysłuchania wybranych fragmentów słuchowiska "Żywe trupy. Tom I i II", które prezentowane były w "Lekturach przed północą".

 

Zobacz więcej na temat: komiks słuchowisko

Czytaj także

Początek czarnej legendy rodu Borgiów

31.07.2013 15:32
Rodrigo Borgia oraz dwójka z jego licznych dzieci – Cezar i Lukrecja, legendarna trucicielka byli celebrytami swej epoki. Krążą o nich najróżniejsze legendy mniej lub bardziej prawdziwe.
Cezar Borgia
Cezar BorgiaFoto: wikipedia
Posłuchaj
13'55 Początek czarnej legendy rodu Borgiów (Kultura w radiowej Jedynce)
więcej

Borgiowie byli bohaterami książek, oper, wierszy w XVII oraz co ciekawe XIX wieku. Cezar Borgia, syn Rodrigo Borgii - późniejszego papieża Aleksandra VI, książę Valence i kondotier - jest bohaterem książki Araela Zurli "Szatan z papieskiego rodu. Prawdziwe życie Cezara Borgii". Książka jednak daleko odbiega od historii i rozwija wątki fabularne dość dowolnie, wręcz sensacyjnie.

Historyk sztuki i znawczyni kultury włoskiej Justyna Guze opowiada w radiowej Jedynce prawdziwą historię Borgiów i przedstawia stosunki, jakie wówczas panowały.
Rozmawiał Michał Montowski.
(ag)

Czytaj także

Klub Hybrydy przyciągał wybitne osobowości i kreował wielkie wydarzenia

01.08.2013 13:21
- Kluby studenckie dawały alternatywę w kulturze. To nie była kultura popowa, tylko kontestująca i przede wszystkim poszukująca. Bez tych elementów, ważnych w życiu studenta, nie byłoby klubów studenckich - mówił w Jedynce Sławomir Rogowski, autor książki "Hybrydy – 55 lat. Zawsze piękni, zawsze dwudziestoletni".
Klub Hybrydy, 1971 r.
Klub Hybrydy, 1971 r.Foto: PAP/CAF/Ireneusz Radkiewicz
Posłuchaj
18'34 Sławomir Rogowski i Jerzy Fedkak o klubie Hybrydy (Moje książki/Jedynka)
więcej

Otwarty w lutym 1957 roku klub Hybrydy świętował w ubiegłym roku 55-lecie istnienia. Na legendę tego miejsca składają się wybitne osobowiści polskiej kultury, które właśnie w Hybrydach zaczynały swą artystycznę drogę, jak Wojciech Młynarski, Jonasz Kofta czy Jan Pietrzak.

- 55 lat Hybryd to 55 lat kultury studenckiej w Polsce. Miała ona różne mody i różne koleje. Na początku był jazz, później kabaret, piosenka poetycka, wreszcie znakomite teatry. Był ruch plastyczny. Nie mielibyśmy tak doniosłej fotografii i tego wszystkiego co dzisiaj nazywamy sztuką mediów, gdyby nie kluby studenckie. Pierwsze video-arty, performance'y fotograficzne gdzieś na styku z teatrem - tam się to wszystko rodziło - podkreślał Sławomir Rogowski, kierownik programowy Hybryd w latach 1981-82 i kierownik klubu w latach 1982-88.

Gość Jedynkowej audycji "Moje książki" przypomniał również, że Hybrydy były instytucjonalną opoką dla wielu imprez studenckich. - To tutaj narodziło się Jazz Jamboree, Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej czy Warszawski Festiwal Filmowy, który niebawem odbędzie się już po raz 30. Z Hybryd wyszli organizatorzy i pomysłodawcy wielu festiwali, jak Roman Gutek. Ja sam byłem pomysłodawcą festiwalu filmowego Lato Filmów w Kazimierzu Dolnym.

Rozmawiał Michał Motowski.

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00

pg