Powieści na antenie

Zapach miasta po burzy

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 11:36
To porywająca historia miłości z upadającym imperium w tle. Dobro i zło w potyczce na zatracenie. Wielka historia rodem z Tołstoja i ciemna strona rosyjskiej natury jak u Dostojewskiego. Pełna pasji i szaleństwa powieść, jakiej dawno nie było.
Audio
Fragment okładki książki Olgierda Świerzewskiego Zapach miasta po burzy
Fragment okładki książki Olgierda Świerzewskiego "Zapach miasta po burzy "Foto: mat. promocyjne

Trzeba nie lada bezczelności, żeby bez najmniejszego skrępowania, jak robi to Olgierd Świerzewski, sięgać pełnymi garściami z żywiołu romansu i mieszać go ze skrajnymi emocjami wyrachowanych szachów. I co najdziwniejsze ulegamy całkowicie tej bezczelności, od pierwszego do ostatniego zdania. Od pierwszego ruchu pionkiem po śmierć lub miłosne spełnienie. Ta książka udowadnia, że między szczytem a otchłanią biegnie jedynie cienka linia.

Dwóch rywalizujących sportowców i fascynująca kobieta, ich losy wpisane w czas dziejowych przemian, w polityczne rozgrywki i świat wielkiej polityki. Nie ma prostych schematów ani bohaterów wyłącznie dobrych lub złych. Ich dojrzewanie, wybory i dylematy napiętnowane są przez dramatyczne wydarzenia w chylącym się ku upadkowi Związku Radzieckim i szukającej swojej nowej tożsamości Rosji. Bohaterom nie udaje się uciec od polityki, która wpływa na ich los. Kogo doprowadzi do upadku, komu pozwoli się wybić? Jaki wpływ na życie każdego z nich będzie miała dziewczynka z niewielkiego miasta nad Wołgą?

"Kocham zapach miasta po burzy" - mówi jedna z bohaterek Katia Sawiczewa. "Wszystko jest wówczas takie świeże, oczyszczone, obmyte z grzechu. To daje nadzieję... Wciągam ten zapach i chcę zaczynać wszystko od nowa. Wierzę wówczas, że dostaję nową szansę."

Tę książkę wypełniają emocje, które na długo pozostają w pamięci czytelnika.

Czytaj także

Romans, o którym mówiła cała Europa

31.03.2014 07:54
"Zabić arcyksięcia" to historia tragicznie zakończonego romansu i brutalnego zabójstwa, które przesądziło o rozpoczęciu jednego z największych konfliktów zbrojnych w dziejach świata.
Zofia von Hohenberg i jej mąż arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg
Zofia von Hohenberg i jej mąż arcyksiążę Franciszek Ferdynand HabsburgFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

W setną rocznicę wybuchu I wojny światowej Greg King i Sue Woolmans odkrywają nowe fakty związane z Franciszkiem Ferdynandem Habsburgiem i Zofią Chotek. Pisząc książkę "Zabić arcyksięcia" korzystali z niepublikowanych dotąd listów i trudno dostępnych materiałów historycznych.

/

Zakochali się w sobie na wystawnym balu maskowym, który odbył się w wiedeńskim pałacu w 1894 roku. Arcyksiążę, bratanek panującego cesarza Austrii i piękna dziewczyna ze zubożałej czeskiej rodziny arystokratycznej. Ich miłość nie mogła zyskać akceptacji cesarskiego dworu, ale para odważnie zdecydowała się walczyć z konwenansami.

Lektury Jedynki - tu usłyszysz więcej >>>

Książka "Zabić arcyksięcia" odsłania kulisy jednego z najgłośniejszych romansów Europy przełomu wieków. Fascynująca opowieść o zakazanej miłości zmienia się z czasem w trzymający w napięciu thriller... Atmosfera w Europie zaczyna gęstnieć, ma miejsce seria politycznych zamachów, a groźba wojny staje się coraz bardziej realna. Zakochani nie przypuszczają, jakie niebezpieczeństwo im grozi, gdy latem 1914 roku wybierają się w podróż do Sarajewa...

(asz)

Czytaj także

Książka Jana Karskiego na antenie radiowej Jedynki

14.04.2014 07:58
"Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" autorstwa Jana Karskiego - wybitnego Polaka, dyplomaty, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, człowieka, dzięki któremu świat dowiedział się o Holokauście - czytał Andrzej Ferenc.
Fragment okładki Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty
Fragment okładki "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty"Foto: materiały promocyjne/Wydawnictwo Poznańskie
Posłuchaj
03'24 "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" - fragment 1.
03'07 "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" - fragment 2.
03'12 "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" - fragment 3.
03'51 "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" - fragment 4.
03'53 "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" - fragment 5.
04'00 "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" - fragment 6.
03'12 "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" - fragment 7.
03'57 "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" - fragment 8.
03'26 "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" - fragment 9.
04'16 "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" - fragment 10.
więcej

Dlaczego wielkie mocarstwa torpedowały starania Polaków do stworzenia koalicji państw Europy Środkowej i Wschodniej? Dlaczego ponieśliśmy klęskę, będąc w zwycięskim obozie koalicji antyhitlerowskiej? Co wpłynęło na ukształtowanie powojennej Polski?

/

Jan Karski (wł. Jan Kozielewski) opracował dzieje polityki wielkich mocarstw wobec Polski w okresie od I wojny światowej do układu jałtańskiego. Spoglądał na ich działania przez pryzmat strategicznych interesów i skutków, jakie miały dla naszego kraju. Burzył obecny w wielu umysłach "romantyczny" mit o doniosłości znaczenia Polski w Europie, ujawniając wiele nieznanych faktów politycznych z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. W swojej książce szukał odpowiedzi na pytania, które dręczą Polaków do dzisiaj.

"To, że wojna rozpoczęła się od niemiecko-sowieckiego paktu przeciwko Polsce, a nie od niemiecko-polskiego paktu przeciwko Związkowi Sowieckiemu, było kwestią wyboru Polski. Do wojny doszłoby tak czy inaczej, ale byłaby to inna wojna. W tym sensie Polska wpłynęła na bieg dziejów świata." ( ze wstępu Timothy’ego Snydera )

Fragmenty pracy Jana Karskiego, która ukazała się pod patronatem radiowej Jedynki, prezentowaliśmy na naszej antenie w "Lekturach Jedynki" . Zapraszamy do słuchania.

 

Zgodnie z uchwałą sejmową rok 2014 obchodzony jest w Polsce jako Rok Jana Karskiego . Jan Karski był człowiekiem ofiarnym, odważnym i prawdomównym. Jego książka "Wielkie mocarstwa wobec Polski. Od Wersalu do Jałty" jest czymś więcej niż monografią naukową. Stanowi wzór intelektualnej uczciwości w badaniach historycznych. Jest jedną z najważniejszych pozycji odnoszących się do rozstrzygnięć dwóch wojen światowych, tak ważnych dla bytu naszego kraju – a będącą już klasyką gatunku.

Historyk: książka Jana Karskiego to gotowy scenariusz na film >>>

Jan Karski to nie tylko bohater, dzięki któremu Zachód poznał prawdę o Holokauście. To także wybitny historyk, czego książka "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945" jest najlepszym dowodem. Oparta na znakomitych źródłach i wzbogacona kompetentnym komentarzem pokazuje geopolityczne uwikłanie Polski w ubiegłym wieku. Cieszę się, że w Roku Jana Karskiego pozycja ta ponownie ukazuje się w Polsce. Cieszę się także, że po wejściu do NATO i Unii Europejskiej geopolityka nie jest już polskim przekleństwem, ale szansą. ( Radosław Sikorski Minister Spraw Zagranicznych RP )

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl >>>

Jan Karski był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, który przekazał aliantom i osobiście prezydentowi Rooseveltowi pierwsze naoczne świadectwo o zagładzie Żydów na okupowanych ziemiach polskich. Jako profesor Szkoły Służby Zagranicznej Uniwersytetu Georgetown przez wiele lat badał archiwa, które stały się podstawą tej prawdziwie niezwykłej książki. Daje ona nie tylko wgląd w kulisy polskiej dyplomacji i historię stosunków Polski i wielkich mocarstw, ale jest również znakomicie napisana, wzbogacona pouczającymi anegdotami i nowymi materiałami z wcześniej niedostępnych archiwów. (Prof. Zbigniew Brzeziński)

Zobacz serwis specjalny II wojna światowa >>>

(mat. prasowe/asz)

Czytaj także

Marcin Hycnar w wyprawie na koniec świata

28.04.2014 14:00
W "Czterech porach roku" Marcin Hycnar czytał fragmenty książki Tomasza Michniewicza, dziennikarza-podróżnika, znanego m. in. z audycji radiowej Jedynki pt. "Reszta świata". Książka nosi tytuł "Swoją drogą".
Marcin Hycnar
Marcin HycnarFoto: Grzegorz Śledź/PR
Posłuchaj
03'35 Tomasz Michniewicz "Swoją drogą" - odcinek 1.
04'38 Tomasz Michniewicz "Swoją drogą" - odcinek 2.
03'56 Tomasz Michniewicz "Swoją drogą" - odcinek 3.
03'55 Tomasz Michniewicz "Swoją drogą" - odcinek 4.
03'20 Tomasz Michniewicz "Swoją drogą" - odcinek 5.
05'13 Tomasz Michniewicz "Swoją drogą" - odcinek 6.
05'26 Tomasz Michniewicz "Swoją drogą" - odcinek 7.
03'35 Tomasz Michniewicz "Swoją drogą" - odcinek 8.
04'11 Tomasz Michniewicz "Swoją drogą" - odcinek 9.
03'37 Tomasz Michniewicz "Swoją drogą" - odcinek 10.
więcej

Audycja Tomasza Michniewicza "Reszta świata" na antenie Jedynki w każdy piątek o godz. 9.10.

"Zabiorę cię w dowolne miejsce na świecie. Pod jednym warunkiem - decyzję, dokąd chcesz lecieć i po co, musisz podjąć już, w tej chwili". Ta propozycja dała początek trzem niezwykłym podróżom.

/

Trzydziestolatek z korporacji uciekający od codziennej rutyny do afrykańskiej dżungli. Młoda kobieta mierząca się ze swoimi największymi obawami w świecie ortodoksyjnego islamu. Dojrzały mężczyzna, który postanawia wreszcie odwiedzić miejsca, o jakich marzył przez czterdzieści lat.
Wyprawy na drugi koniec świata zmuszą całą trójkę do konfrontacji z własnymi lękami, złudzeniami i szansami, które zmarnowali. Kim będą po zakończeniu podróży? Wrócą do starego życia czy pójdą inną drogą?

W "Lekturach radiowej Jedynki" zapraszamy do wysłuchania wszystkich fragmentów książki Tomasza Michniewicza. "Swoją drogą" czyta Marcin Hycnar.

(ag/tj)