Powieści na antenie

Budowniczy ruin

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 12:00
Fragmenty książki austriackiego pisarza, kompozytora i prawnika Herberta Rosendorfera - w przekładzie Edwina Herberta -czytał w Dwójce Marcin Przybylski.
Audio
  • Herbert Rosendorfer "Budowniczy ruin", czyta Marcin Przybylski - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Herbert Rosendorfer "Budowniczy ruin", czyta Marcin Przybylski - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Herbert Rosendorfer "Budowniczy ruin", czyta Marcin Przybylski - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Herbert Rosendorfer "Budowniczy ruin", czyta Marcin Przybylski - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Herbert Rosendorfer "Budowniczy ruin", czyta Marcin Przybylski - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Marcin Przybylski
Marcin Przybylski Foto: Igor Miszczuk/Dwójka

Autor posłowia, wybitny polski tłumacz, tak o niej napisał: "Ta niebywała książka napisana pod urokiem »Rękopisu znalezionego w Saragossie« wskrzesza formę romansu szkatułkowego. Autor po mistrzowsku zespala ironię i grozę, humor i refleksję, romantyczną balladowość i makabrę, motywy apokalipsy i arlekinady, żart i najbardziej poważne serio. Mamy tu urocze historyjki miłosne, pełne wdzięku i znakomicie napisane, których akcja rozgrywa się w Wenecji w epoce Don Juana i Fausta, opisy morskich bitew, a nawet mrożącą krew w żyłach wyprawę do smoczej jamy. W centrum zaś historia człowieka, który buduje schron w kształcie cygara, by 3 miliony ludzi znalazły ratunek przed światową katastrofą".

Książka ukazała się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.


Czytaj także

"Poliglotyczni kochankowie". Miłość vs. postmodernizm

14.11.2017 15:20
- Problemem tej książki jest to, że obiecuje ona więcej, niż daje w zamian. Im głębiej wchodzi się w ten tekst, tym bardziej człowiek zaczyna się zastanawiać, o co właściwie w nim chodzi. – podkreślił Piotr Kofta, opowiadając o książce szwedzkiej pisarki Liny Wolff.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: nito/Shutterstock.com
Posłuchaj
28'41 Recenzje książek "Zapach kobiety" Agnety Pleijel oraz "Poliglotyczni kochankowie" Liny Wolff (Czytelnia/Dwójka)
więcej

Jak podkreślił krytyk, z początku zainteresowała go pierwsza nowela przedstawiająca kobietę, która po serii niepowodzeń miłosnych postanawia poznać mężczyznę przez internet. Niestety historia ta zamiast się rozwinąć, po 60 stronach nagle się urywa.

- Zamiast kontynuacji stykamy się w książce z wszelkimi kalkami postmodernizmu z lat 80 i 90. Wszystko jest zbudowane wokół tekstu, który tłumaczy inny tekst. Do tego jeszcze trzeba dodać tytuł powieści, który nie wiadomo do czego tak naprawdę nawiązuje – dodał Piotr Kofta.

W nagraniu audycji posłuchamy również recenzji książki innej szwedzkiej pisarki - "Zapach kobiety" Agnety Pleijel.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta (krytycy literaccy) 

Data emisji: 11.11.2017

Godzina emisji: 12.30

mz/bch

Czytaj także

Manipulacje biografią Żeromskiego. "Sam pisarz w tym uczestniczył"

15.11.2017 17:06
- Żeromski pozwolił, żeby w jego życiu wytworzyła się pewna niezwykle skomplikowana i dramatyczna sytuacja - mówił prof. Zdzisław Adamczyk, autor książki "Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego".
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Bartek Zyczynski
Posłuchaj
29'53 Rozmowa z prof. Zdzisławem Adamczykiem, autorem książki "Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej

Istotnym punktem wyjścia do nowego odczytania biografii Stefana Żeromskiego jest, co podkreślał gość Dwójki, krytyczne podejście do dotychczasowych źródeł wiedzy o życiu autora "Popiołów". Dlaczego jednak książki (bo o nich mowa) Hanny Mortkowicz-Olczakowej, Aliny Kowalczykowej oraz wspomnienia Moniki Żeromskiej mijają się z prawdą? - By zrozumieć przyczyny tych konfabulacji, a nawet kłamstw, trzeba powiedzieć o sprawie, o której może nie wszystkim wiadomo - rozpoczął swoje wyjaśnienia prof. Adamczyk, przywołując meandry prywatnego życia wielkiego polskiego pisarza.

Jaka to sprawa i dlaczego sam Żeromski przyczyniał się do konfabulowania na temat swojej biografii? Między innymi o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Gość: prof. Zdzisław Adamczyk (autor książki "Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego")

Data emisji: 15.11.2017

Godzina emisji: 18.00

jp/mg