X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

"Profesor Weigl i karmiciele wszy"

02.11.2018 12:00
W cyklu "To się czyta" prezentowaliśmy fragmenty książki Mariusza Urbanka pt. "Profesor Weigl i karmiciele wszy". Czyta Andrzej Mastalerz.
Andrzej Mastalerz
Andrzej MastalerzFoto: Piotr Piorun/PR
Posłuchaj
14'32 Mariusz Urbanek "Profesor Weigl i karmiciele wszy", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
14'35 Mariusz Urbanek "Profesor Weigl i karmiciele wszy", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
14'37 Mariusz Urbanek "Profesor Weigl i karmiciele wszy", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
14'57 Mariusz Urbanek "Profesor Weigl i karmiciele wszy", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
14'54 Mariusz Urbanek "Profesor Weigl i karmiciele wszy", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej
Audio

W czasie pierwszej wojny światowej epidemie tyfusu pochłonęły kilka milionów ludzkich istnień. Szczepionka opracowana przez Weigla uratowała od śmierci kolejne miliony w Chinach, Afryce i Europie. W czasie drugiej wojny światowej we Lwowie dał polisę na życie paru tysiącom ludzi. Poeta Zbigniew Herbert, matematyk Stefan Banach, filozof Mieczysław Kreutz, pisarz Mirosław Żuławski, geograf Eugeniusz Romer, historyk literatury Stefania Skwarczyńska, kompozytor Stanisław Skrowaczewski, aktor Andrzej Szczepkowski karmili własną krwią wszy konieczne do produkcji leku.

Ausweis Instytutu Antytyfusowego Rudolfa Weigla był w czasie okupacji gwarancją bezpieczeństwa. Pozwalał uniknąć wywiezienia na roboty przymusowe i bezpiecznie wyjść z każdej łapanki. Niemcy potrzebowali szczepionki. Chcieli, żeby Weigl podpisał reichslistę. Odmówił. Czuł się Polakiem, choć w jego żyłach nie było polskiej krwi. Kusili go poparciem w Komitecie Noblowskim dla nagrody, do której był wielokrotnie nominowany przed wojną. Nie uległ.

Po wojnie wrócił temat Nobla dla Weigla. Wtedy kilku zazdrosnych kolegów oskarżyło go o kolaborację, bo szczepionkę, którą produkował, wykorzystywał Wehrmacht. Historia zadrwiła z Rudolfa Weigla okrutnie. Pierwszy raz stracił szansę na Nobla, bo chciał być Polakiem a nie Niemcem, drugi, bo znaleźli się Polacy, którzy uznali, że był złym Polakiem.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 29.10-2.11.2018

Godzina emisji: 10.45

materiały prasowe Wydawnictwa Iskry/mko

Zobacz więcej na temat: medycyna książki literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bunt? Eksperyment? Zmiana świata? Paradoksy awangardy

09.02.2018 16:00
- Chyba chętniej mówimy o awangardach niż o jednej awangardzie - przypominał dr Jakub Kornhauser w audycji poświęconej trudnemu, jak się okazuje, do jednoznacznego zdefiniowania zjawisku awangardy.
Wystawa Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie
Wystawa "Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie"Foto: Tomasz Gzell/PAP
Posłuchaj
31'16 Bunt? Eksperyment? Zmiana świata? Paradoksy awangardy (Spotkania po zmroku/Dwójka)
więcej

karuzela.jpg
Trzech fenomenalnych anarchistów

Rok 2017 był obchodzony m.in. pod hasłem stulecia awangardy w Polsce. W Dwójce zastanawialiśmy się, czy współcześnie samo pojęcie awangardy potrafimy zrozumieć, co z niej pozostało żywe przez te minione sto lat aż do dziś.

- To jest termin, która ma co najmniej dwie różne definicje - mówił prof. Włodzimierz Bolecki, przywołując zarówno znaczenie szersze ("ogół wszystkich kierunków artystycznych, które określały się lub były określane jako nowa sztuka"), jak i węższe, odnoszące się do zjawisk z 1. poł. XX w.

Prof. Wojciech Kudyba przypominał z kolei, że awangarda to również i teoria sztuki, i zbiór pewnych konwencji. Zaś dr Jakub Kornhauser zaznaczał, że awangarda może też oznaczać po prostu działalność eksperymentalną, antysystemową.

Co łączyło wszystkie nurty awangardowe 1. poł. XX w.? W jakim sensie awangarda stała się już tradycją? Czy każda sztuka, która podejmuje działanie eksperymentalne i ma w sobie element buntu, jest już awangardowa? A może jest tak, że sztuka w samej swojej istocie jest eksperymentem?

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Włodzimierz Bolecki, prof. Wojciech Kudyba i dr Jakub Kornhauser (literaturoznawcy)

Data emisji: 8.02.2018

Godzina emisji: 21.30

jp/mz

Czytaj także

Wacław Berent. Zapomniany diagnosta polskiej kultury

08.10.2018 11:45
- On był jednym z najtrudniejszych polskich pisarzy. Ceniący go Miłosz o powieści "Ozimina" powiedział, że powinna być przetłumaczona na język polski - mówił w dyskusji o genialnym przedwojennym pisarzu prof. Włodzimierz Bolecki.
Wacław Berent
Wacław BerentFoto: NAC
Posłuchaj
58'34 Wacław Berent. Zapomniany diagnosta polskiej kultury (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

Gość audycji "Wybierał Dwójkę" podkreślił, że Berent pokazywał polską kulturę w stanie zapaści. - W "Fachowcu" opowiadał o auto zniszczeniu dokonanym przez jednostkę wskutek nie rozpoznania własnej drogi życiowej. Z kolei powieść "Próchno" jest przykładem ogromnego spustoszenia kulturowego, środowiskowego i personalnego w środowisku artystycznym.

Znawczyni twórczości Berenta dr Iwona Rusek zwracała uwagę na przesłanie jego wczesnej powieści "Fachowiec". - On uważał, że najważniejsza praca jaka stoi przed każdym człowiekiem to rozpoznanie tego, kim się jest, jakie się ma naturalne skłonności. Jeśli się ją dobrze wykona, to taka osoba będzie się w życiu spełniać i rozwijać.

W audycji dyskutowaliśmy, dlaczego Wacław Berent, cieszący się popularnością przed wojną, zniknął z czytelniczych radarów po roku 1944. Goście programu mówili, na czym polega wielkość, ale i trudność jego tekstów. Zastanawiali się też, na ile twórczość Berenta pozostaje aktualna, dla współczesnego czytelnika.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadziła: Anna Lisiecka

Goście: profesor Włodzimierz Bolecki, profesor Dorota Kielak i dr Iwona Rusek

Data emisji: 30.09.2018

Godzina emisji: 18.00

bch/mko