Powieści na antenie

"Miejsce każdego z nas. Lato komisarza Ricciardiego"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 11:00
Od poniedziałku (19.07) w paśmie "To się czyta latem" prezentowaliśmy "Miejsce każdego z nas. Lato komisarza Ricciardiego". To kolejna część tetralogii włoskiego autora znakomitych kryminałów Maurizia de Giovanniego. Wybrane fragmenty czytał Szymon Kuśmider.
Szymon Kuśmider
Szymon KuśmiderFoto: Kusinski Wojciech/PR

Posłuchaj
09:47 Dwójka to się czyta latem 19.07.2021.mp3 Maurizio de Giovanni "Miejsce każdego z nas. Lato komisarza Ricciardiego", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)

09:52 To się czyta latem Dwójka 20 lipiec 2021 11_01_09.mp3 Maurizio de Giovanni "Miejsce każdego z nas. Lato komisarza Ricciardiego", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)

09:50 To się czyta latem Dwójka 21 lipiec 2021 11_01_54.mp3 Maurizio de Giovanni "Miejsce każdego z nas. Lato komisarza Ricciardiego", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)

12:00 2021_07_22 11_02_32_PR2_To_sie_czyta_latem.mp3 Maurizio de Giovanni "Miejsce każdego z nas. Lato komisarza Ricciardiego", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)

09:29 To się czyta latem 23.07.2021.mp3 Maurizio de Giovanni "Miejsce każdego z nas. Lato komisarza Ricciardiego", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)

Karierę pisarską de Giovanni rozpoczął w 2005 roku, biorąc udział w konkursie na najlepszy thriller literacki. Wówczas to narodziła się postać komisarza, rozwiązującego kryminalne zagadki Neapolu, w ponurych czasach dyktatury Mussoliniego.

Pierwsze opowiadania szybko przerodziły się w serię powieści i przyniosły autorowi rozgłos zarówno we Włoszech jak i poza granicami kraju.

"Miejsce każdego z nas" to kolejna część powieściowego cyklu, którego bohaterem jest właśnie komisarz Ricciardi. Tym razem rozwiązuje on wyjątkowo zagmatwaną zagadkę śmierci pewnej olśniewająco piękne księżnej, zamordowanej w pełnym tajemnic pałacu. Szyki miesza mu polityka, lokalne media, a także dwie kobiety, które wkraczają w jego życie osobiste...

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Noir Sur Blanc w przekładzie Macieja A. Brzozowskiego, a jej fragmenty na antenie radiowej Dwójki czytał Szymon Kuśmider.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Data emisji: 19-23.07.2021

Godzina emisji: 10.00

Zobacz więcej na temat: kryminał literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wizjer" Magdaleny Witkiewicz. "Ta książka różni się od innych moich dokonań"

17.06.2021 09:00
"Wizjer" to kryminał, w którym zasadniczą rolę odgrywa internet i gromadzone w nim dane. - We współczesnym świecie najbogatszy jest nie ten, kto ma góry złota, ale ten, kto ma informacje i kto potrafi je wykorzystać - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Magdalena Witkiewicz.
Wizjer Magdalena Witkiewicz
"Wizjer" Magdalena WitkiewiczFoto: mat. promocyjne
Posłuchaj
28'40 "Wizjer" Magdaleny Witkiewicz. "Ta książka rożni się od innych moich pozycji" (Moje książki/Jedynka)
więcej

Każdy z nas pewnie choć raz zastanawiał się, dlaczego pewne sprawy potoczyły się tak, a nie inaczej. A co, jeśli naszym życiem nie rządzi przypadek, ale można je zaplanować, kontrolować i przewidzieć? I jaką władzę może mieć nad tym jeden, z pozoru niewiele znaczący, człowiek?

książki_ok.jpg.jpg
"Moje książki" w Programie 1

W życiu Laury, młodej samotnej matki, zaczynają się dziać niewiarygodne rzeczy. Niektórzy znajomi znikają bezpowrotnie bez zapowiedzi, inni ulegają dziwacznym wypadkom bądź popełniają samobójstwa. Czy podejrzana seria wydarzeń w jej życiu ma jakiś związek z pracą, którą kobieta wykonuje, czyli projektowaniem i prognozowaniem zachowań oraz potrzeb konsumentów?

Czy istnieje "ktoś", kto nami steruje? Kto to jest? No i najważniejsze - po co to robi?

Ta książka różni się od innych moich pozycji

W audycji "Moje książki" Magdalena Witkiewicz przyznała, że ma na koncie już tyle pozycji, że nie mieszczą się one na jednej półce, ale "Wizjer" zdecydowanie się różni od jej poprzednich dokonań. - Tutaj miłość, owszem, jest, ale nie na pierwszym planie. Chodzi o nowoczesne technologie. O to, jak my funkcjonujemy w świecie teraźniejszym. O czym powinniśmy wiedzieć, żeby w nim funkcjonować w miarę bezpiecznie - wskazała.

- We współczesnym świecie najbogatszy jest nie ten, kto ma góry złota, ale ten, kto ma informacje i kto potrafi te informacje wykorzystać. Ja w tym świecie danych pracowałam, zajmowałam się - jak bohaterka "Wizjera", Laura - prognozowaniem zachowań klientów. (...) Zaczęłam się zastanawiać, co by było, gdyby olbrzymia ilość danych trafiła do osoby, która niekoniecznie jest uczciwa, niekoniecznie chce grać fair, która ma rachunki do wyrównania, ma żądzę władzy nad światem, wizję - powiedziała.

Witkiewicz zwróciła uwagę, że z tego wziął się tytuł książki - "Wizjer". - Nie dość, że podglądamy wszystkich, zbieramy dane, ale też jest ktoś, kto ma pewną wizję władzy nad światem czy wizję swojego życia - wyjaśniła.

"Wizjer" to kryminał. Jest zbrodnia, ale nie ma typowego dochodzenia do tego, kto zabił. - Tu nie chodzi o jedną osobę, która zmarła, tylko o cały system działania pewnych osób. Tak naprawdę rozwiązaniem zagadki jest postawienie sobie pytania: dlaczego tak się dzieje, kto to zrobił i po co? - wytłumaczyła Witkiewicz. 

Posłuchaj
28:40 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_06_16 PR1_23_10_17_Moje_książki.mp3 "Wizjer" Magdaleny Witkiewicz. "Ta książka różni się od innych moich pozycji" (Moje książki/Jedynka)

 


Czytaj także:


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której można posłuchać także rekomendacji literackich Tadeusza Lewandowskiego.


***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Magdalena Witkiewicz

Data emisji: 16.06.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Maciej Klimarczyk: żeby wejść w klimat kryminału, słuchałem Pucciniego

05.07.2021 17:00
- Kiedy zasiadałem do pisania tej książki, chciałem opisać pewne procesy psychiczne, mroczne strony naszej osobowości i ludzkiej duszy - mówił w Dwójce psychiatra i autor powieści kryminalnej "Śpiewaczka" Maciej Klimarczyk.
Okładka książki Śpiewaczka
Okładka książki "Śpiewaczka"Foto: Mat. prasowe
Posłuchaj
09'05 Maciej Klimarczyk o książce "Śpiewaczka" (Wybieram Dwójkę)
więcej

Katarzyna Puzyńska 1200 PAP.jpg
Katarzyna Puzyńska: z problemami możemy się mierzyć na kartach książki

Posłuchaj
09:05 Wybieram Dwójkę 5.07.2021.mp3 Maciej Klimarczyk o książce "Śpiewaczka" (Wybieram Dwójkę)

Eliza Kantecka to utalentowana i piękna śpiewaczka, gwiazda Opery Nova w Bydgoszczy. Właśnie przygotowuje się do głównej roli w "Tosce" Pucciniego, kiedy postanawia z zimną krwią popełnić zbrodnię. - Już w pierwszym zdaniu książki czytamy, że zabija z zimną krwią starego antykwariusza - uchyla rąbka tajemnicy Maciej Klimarczyk, autor powieści "Śpiewaczka" i wielki miłośnik opery.

Dlaczego już w pierwszych akapitach dowiadujemy się, kto popełnił zbrodnię? Jak wyjaśnił gość audycji, siłą nośną powieści nie jest bowiem tajemnicza intryga, lecz psychologia postaci i jej wewnętrzne zmagania. - Najważniejsze pytanie brzmi zawsze: dlaczego? Chciałem wejść w umysł i jak psychiatra rozebrać go na czynniki pierwsze. Dowiedzieć się, co musi się stać z umysłem człowieka, żeby dokonał zbrodni. I o tym jest moja powieść.

Czytaj też:


Paweł Dunin-Wąsowicz PAP 1200.jpg
Paweł Dunin-Wąsowicz: jestem nieufny wobec kryminałów retro

Ważnym elementem kryminału Macieja Klimarczyka jest również "Tosca" Pucciniego, która stanowi tło wydarzeń. - Ta opera ma ogromne znaczenie. Jest piękna, emocjonalna, ale co dla mnie najważniejsze, pada tam trup. Nasza śpiewaczka przygotowuje się do roli Toski, a więc to połączenie jej zadania i życia. To ważny element powieści. Żeby wejść w odpowiedni klimat, słuchałem Pucciniego. Nawet oglądałem występy Marii Callas, która doskonale odegrała scenę zabójstwa. To mnie inspirowało - wyznał autor.

- Artystka, czyli osoba wrażliwa, to materiał na ciekawą bohaterkę literacką. I dlatego ten zawód wybrałem dla mojej bohaterki. Chciałem ją uczynić intrygującą i nietuzinkową: połączyć piękno delikatności z morderczym instynktem - dodał.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadziła: Jakub Kukla

Gość: Maciej Klimarczyk (psychiatra, biegły sądowy, autor książki "Śpiewaczka")

Data emisji: 5.07.2021

Godzina emisji: 16.30

am