Powieści na antenie

"Zapiski ze zwierzyńca"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 11:15
Nakładem Wydawnictwa Noir sur Blanc ukazała się książka "Zapiski ze zwierzyńca" Geralda Durrella, brytyjskiego pisarza, zoologa, propagatora wiedzy przyrodniczej, prezentera telewizyjnego, wreszcie założyciela ogrodu zoologicznego na wyspie Jersey. Książka ukazała się w przekładzie Małgorzaty Fabianowskiej, a na naszej antenie jej fragmenty czytał Wojciech Solarz.
Wojciech Solarz
Wojciech SolarzFoto: Wojciech Kusiński/PR

Pomysły do swoich książek Durrell czerpał z własnego życia, od wczesnego dzieciństwa interesował się florą i fauną oraz hodował i obserwował liczne gatunki zwierząt. Z wiekiem nie porzucił tej młodzieńczej fascynacji.

Ukończył studia zoologiczne i jako dwudziestodwulatek zorganizował, sfinansował i poprowadził ekspedycję do Kamerunu. Kolejne wyprawy zaprowadziły go do Gujany Brytyjskiej, Paragwaju i Argentyny. Za swoje osiągnięcia odznaczony został Orderem Imperium Brytyjskiego.

"Zapiski ze zwierzyńca", które prezentujemy w naszym cyklu, to pełna humoru opowieść o początkach pracy młodego Durrella w Whipsnade Zoo, gdzie wkrótce po zakończeniu drugiej wojny światowej znalazł posadę jako młodszy opiekun zwierząt, czym spełnił swoje młodzieńcze marzenia.

***

Gerald Durrell (1925-1995) pierwsze lata swego życia spędził w Indiach, potem przez jakiś czas wraz z rodziną mieszkał w Anglii, aby wreszcie na dłużej osiedlić się na greckiej wyspie Korfu. Podczas tego pobytu Gerald na własną rękę poznawał miejscową florę i faunę oraz hodował całkiem sporą gromadę różnych zwierząt. 

Jest uważany za jednego z najpopularniejszych brytyjskich pisarzy, był zoologiem, konserwatorem przyrody i propagatorem wiedzy przyrodniczej. Założył The Durrell Wildlife Conservation Trust oraz ogród zoologiczny na wyspie Jersey, obecnie przemianowany na Durrell Wildlife. To najmłodszy brat powieściopisarza Lawrence'a Durrella.

[nota biograficzna wydawcy]


Posłuchaj
08:54 Gerald Durrell "Zapiski ze zwierzyńca", czyta Wojciech Solarz - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka) Gerald Durrell "Zapiski ze zwierzyńca", czyta Wojciech Solarz - fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)

09:31 To się czyta Dwójka 25 październik 2022 11_02_02.mp3 fragm. 2. (To się czyta/Dwójka) Gerald Durrell "Zapiski ze zwierzyńca", czyta Wojciech Solarz - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)

10:28 Dwójka to się czyta 26.10.2022.mp3 Gerald Durrell "Zapiski ze zwierzyńca", czyta Wojciech Solarz - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)

09:50 To się czyta Dwójka 27 październik 2022 11_00_53.mp3 Gerald Durrell "Zapiski ze zwierzyńca", czyta Wojciech Solarz - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

09:50 To się czyta Dwójka 28 październik 2022 11_00_49.mp3 Gerald Durrell "Zapiski ze zwierzyńca", czyta Wojciech Solarz - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Daty emisji: 24-28.10.2022

Godzina emisji: 11.00


Zobacz więcej na temat: literatura zwierzęta rośliny

Czytaj także

Rośliny i zwierzęta sprowadzone do Polski

28.01.2019 21:33
Zagadki naszym słuchaczom zadawał dr Wojciech Solarz z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie.
Codzienne prognozy zagrożenia pożarowego w lasach opracowuje Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa
"Codzienne prognozy zagrożenia pożarowego w lasach opracowuje Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa"Foto: pixabay / picography
Posłuchaj
07'23 Rośliny i zwierzęta sprowadzone do Polski (Eureka extra / Jedynka)
więcej

Zagadka 1:

Drzewo pochodzi z Ameryki Północnej, w Polsce pojawiło się pod koniec XVIII wieku. Gatunek ten szybko rośnie, a także jest stosunkowo odporny na szkodniki, dlatego w pierwszej połowie XIX wieku zaczął być sadzony komercyjnie. Jego obecność powoduje, że zanikają rodzime gatunki, dlatego w 2003 roku zaprzestano sadzenia tego drzewa w lasach. Jego liście znalazły się na naszych monetach groszowych.

Jak nazywa się to drzewo?

Zagadka 2:

Gatunek tego zwierzęcia pochodzi ze Wschodu, pod koniec XIX wieku został sprowadzony do Polski, gdzie wzbudził zainteresowanie myśliwych. Hodowano go w dwóch miejscach, w których występuje do dziś. Może być nosicielem groźnego pasożyta. Gatunek tego zwierzęcia bywa agresywny i może negatywnie oddziaływać na spokrewnione z nim gatunki rodzime. W czasie okresu rozrodu nie ryczy, a gwiżdże.

Jak nazywa się to zwierzę?

Odpowiedzi w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka extra

Prowadzący: Dorota Truszczak

Pytania zadaje: dr Wojciech Solarz (Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie)

Data emisji: 29.01.2019

Godzina emisji: 21.33

kwh

 

 

Czytaj także

Ulrich Hub: pisanie dla dzieci daje wolność

03.07.2022 10:02
– Pisanie dla dzieci daje wolność. Dzieci są odbiorcami bardzo wymagającymi i czerpią z książek dużo więcej, niż ja potrafię w nich zawrzeć – powiedział w "Zagadkowej niedzieli" Ulrich Hub, pochodzący z Berlina autor książek dla najmłodszych, którego ostatnim dziełem jest "Kulawa kaczka i ślepa kura".
Spektakl na podstawie książki Ulricha Huba O ósmej na arce
Spektakl na podstawie książki Ulricha Huba "O ósmej na arce"Foto: shutterstock/Igor Bulgarin

Trafiła się ślepej kurze… kaczka. Ulrich Hub z nową książką

Ulrich Hub, mistrz zabawnych i mądrych zwierzęcych historii, powrócił z przewrotną opowieścią o podążaniu za marzeniami. Jak przystało na książkę tego berlińskiego twórcy literatury dziecięcej, "Ślepa kura i kulawa kaczka" to nie tylko zabawni zwierzęcy bohaterowie, błyskotliwe dialogi i zaskakujące zwroty akcji. To także opowieść o samotności, o sile wyobraźni i o niezwykłej przyjaźni, która dodaje skrzydeł i otwiera oczy. A dzięki pełnym wyrazu rysunkom Jörga Mühlego przygody dwóch pierzastych bohaterek bawią i poruszają jeszcze bardziej!Niedawno Ulrich Hub gościł na Big Book Festival w Warszawie, a chwilę potem pojawił się w Zagadkowym Studiu, gdzie odpowiedział m.in. na pytanie o to, co jest w życiu najważniejsze. – Przyjaźń, samodzielne myślenie i to, żeby nie zawsze słuchać autorytetów. Nawet jeżeli ktoś bardzo ważny mówi ci, żebyś zostawił swojego przyjaciela, nie można tego robić. Trzeba myśleć sercem i rozumem.


Czytaj także:

Dzieci wiedzą lepiej

Ulrich Hub, zanim napisał takie książki dla dzieci jak "Ślepa kura i kulawa kaczka", "Na Arce" o ósmej, "Ostatnia owca", i "Lisy nie kłamią", był autorem sztuk teatralnych. Co sprawiło, że zaczął pisać dla najmłodszych? – Gdy przeszedłem do pisania prozy, doszedłem do wniosku, że pisanie dla dzieci daje wolność. Dzieci są odbiorcami bardzo wymagającymi i czerpią z książek dużo więcej, niż ja potrafię w nich zawrzeć. Niby nie ma odpowiedzi na wszystkie pytania, ale dzieci je mają – powiedział w rozmowie z Katarzyną Stoparczyk.

Gościem pierwszego lipcowego wydania audycji "Zagadkowa niedziela" był także Marcin Kozioł, autor książki "Psyjaciele" – historii psów i ich wybitnych opiekunów.


Posłuchaj
49:54 2022_07_03 09_07_53_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Pisarz, który dodaje dzieciom skrzydeł! Ulrich Hub z książką "Kulawa kaczka i ślepa kura" gościem Zagadkowego Studia (Zagadkowa niedziela)


"Dreszcze" - piosenka ze spektaklu "Na Arce o ósmej"/Baj Pomorski

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Ulrich Hub (autor książek dla dzieci), Marcin Kozioł (autor książki "Psyjaciele")
Data emisji: 03.06.2022
Godzina emisji: 9.07

mat. promocyjne/kr