Powieści na antenie

"Pod prąd"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 11:10
W cyklu "To się czyta" zaprezentowaliśmy książkę mołdawskiego autora Olega Serebriana pt. "Pod prąd" w tłumaczeniu Radosławy Janowskiej-Lascar. Fragmenty powieści przeczytał Marcin Przybylski.
Marcin Przybylski prezentuje okładkę książki Pod prąd
Marcin Przybylski prezentuje okładkę książki "Pod prąd"Foto: Krzysztof Świeżak/PR

"Pod prąd" mołdawskiego pisarza Olega Serebriana to epicka opowieść o samotności, zakazanym uczuciu i pragnieniu bliskości. Łączy w sobie cechy powieści historycznej, społecznej i psychologicznej.

Niemcy w latach 40.

Lata 40. XX wieku. Pochodzący z Bukowiny baron Aleks von Randa to utalentowany matematyk i poliglota z zamożnej rodziny. Pomimo upływu lat żyje bolesnym wspomnieniem młodzieńczej miłości, tocząc ze sobą i ze światem walkę o zachowanie tych uczuć w tajemnicy. Nie pomaga mu w tym duszna atmosfera nazistowskich Niemiec.

Tajny projekt na wyspie Uznam

Zaangażowany w ściśle tajny projekt wojskowy na wyspie Uznam i uwikłany w walkę wywiadów, przeczuwając nadchodzący koniec, spisuje swoje barwne losy. Czytelnik towarzyszy mu w tej podróży, odwiedzając i sielską Odessę sprzed 1914 roku, i obóz koncentracyjny w Sachsenhausen. W tle przedstawiona jest panorama Europy Środkowej w burzliwych pierwszych dekadach XX wieku, ze wszystkimi jej blaskami i cieniami – wybitnymi intelektualistami, przemianami społecznymi i kulturowymi, okrucieństwami pierwszej i drugiej wojny światowej.

Czas rozczarowań

Baron von Randa stopniowo odsłania swoje tajemnice, a wraz z nimi wielką wrażliwość, tłumione emocje i rozczarowania. Początkowo pełen wielkich marzeń i nadziei, stopniowo pogrąża się w głębokiej depresji, a wszystkie jego wybory zdają się prowadzić do tragicznego końca.

Po latach na wyspę Uznam przybywa jego krewny, Woldemar Skawronsky. Kto i dlaczego od półwiecza opiekuje się grobem barona?

[opis pochodzi od wydawcy, śródtytuły - od redakcji]


Posłuchaj
10:14 Dwójka to się czyta 12.02.2024.mp3 Oleg Serebrian "Pod prąd", czyta Marcin Przybylski - fragment 1 (To się czyta/Dwójka)

10:20 2024_02_13 11_00_09_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Oleg Serebrian "Pod prąd", czyta Marcin Przybylski - fragment 2 (To się czyta/Dwójka)

10:12 Dwójka to się czyta 14.02.2024.mp3 Oleg Serebrian "Pod prąd", czyta Marcin Przybylski - fragment 3 (To się czyta/Dwójka)

10:27 Dwójka to się czyta 15.02.2024.mp3 Oleg Serebrian "Pod prąd", czyta Marcin Przybylski - fragment 4 (To się czyta/Dwójka)

09:49 Dwojka_To_sie_czyta_2024_02_16-11-01-40.mp3 Oleg Serebrian "Pod prąd", czyta Marcin Przybylski - fragment 5 (To się czyta/Dwójka)

     

Fragmenty powieści na antenie Dwójki czytał Marcin Przybylski.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 12-16.02.2024

Godzina emisji: 11.00

mo/gs/mgc

Czytaj także

Wojciech Chmielewski i jego najlepsze opowiadania w tomie "Obcy diabeł" [POSŁUCHAJ]

24.11.2023 11:30
Tym razem w cyklu "To się czyta" prezentowaliśmy zbiór tekstów Wojciecha Chmielewskiego pt. "Obcy diabeł. 31 opowiadań". Fragmenty lektury przeczytał Waldemar Barwiński.
Waldemar Barwiński w studiu radiowej Dwójki
Waldemar Barwiński w studiu radiowej DwójkiFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Kim jest Wojciech Chmielewski? Pisarzem z Warszawy, który debiutował w 2003 roku na łamach "Nowej Okolicy Poetów", autorem kilku zbiorów opowiadań, laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego (2017) oraz Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida (2018), ale przede wszystkim – jak zauważa Jakub Beczek w swoim posłowiu – "Jest Wojciech Chmielewski uważnym obserwatorem realności. Odkrywa ją, rejestruje i utrwala. Potrafi też przywołać i zatrzymać to, co minione – przeżyć przeszłe zdarzenie na nowo i w ten sposób je urealnić".

"Obcy diabeł" zaś to pierwszy wybór jego najlepszych opowiadań, to trzydzieści jeden tekstów prezentujących pisarza, który z właściwą sobie wrażliwością "gromadzi realność".

[opis wydawcy]


Posłuchaj
10:29 2023_11_20 11_01_14_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Wojciech Chmielewski "Obcy diabeł. 31 opowiadań", czyta Waldemar Barwiński - fragment 1 (To się czyta/Dwójka)

 

08:29 Dwojka_To_sie_czyta_2023_11_21-11-01-52.mp3 Wojciech Chmielewski "Obcy diabeł. 31 opowiadań", czyta Waldemar Barwiński - fragment 2 (To się czyta/Dwójka)

10:15 Dwójka to się czyta 22.11.2023.mp3 Wojciech Chmielewski "Obcy diabeł. 31 opowiadań", czyta Waldemar Barwiński - fragment 3 (To się czyta/Dwójka)

09:52 Dwójka To się czyta 23.11.2023.mp3 Wojciech Chmielewski "Obcy diabeł. 31 opowiadań", czyta Waldemar Barwiński - fragment 4 (To się czyta/Dwójka)

10:01 Dwójka to się czyta 24.11.2023.mp3 Wojciech Chmielewski "Obcy diabeł. 31 opowiadań", czyta Waldemar Barwiński - fragment 5 (To się czyta/Dwójka)    

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 20-24.11.2023

Godz. emisji: 11.00

mgc/pg

Czytaj także

Jacek Świdziński o powieści graficznej "Festiwal": mój komiks jest bliski poezji

06.02.2024 17:00
- Lata 50. to jeden z najważniejszych momentów w historii XX wieku. Jestem zafascynowany literaturą tamtego okresu, naturalne było to, że prędzej czy później stworzę o tym komiks. Na wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej zobaczyłem dekorację z festiwalu, która, jak się okazało, była błędnie opisana. Zacząłem czytać wszystko o festiwalowych dekoracjach, były one wówczas bardzo awangardowe. Już wiedziałem, że nadszedł moment, aby opowiedzieć o tym miejscu, czasie i tych ludziach - mówił w Dwójce Jacek Świdziński, rysownik i twórca komiksów.
Jacek Świdziński to laureat Paszportu Polityki 2023 w kategorii Książka za powieść graficzną pt. Festiwal
Jacek Świdziński to laureat Paszportu Polityki 2023 w kategorii Książka za powieść graficzną pt. "Festiwal"Foto: PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
15'13 Jacek Świdziński o powieści graficznej "Festiwal": mój komiks jest bliski poezji (Wybieram Dwójkę)
więcej
  • Naszym gościem był Jacek Świdziński - kulturoznawca, rysownik, scenarzysta, twórca komiksów, członek niezależnej grupy komiksowej Maszin.
  • Jego "Zdarzenie. 1908" otrzymało nagrodę im. Henryka Sienkiewicza dla najlepszej popowej powieści.
  • Niedawno został laureatem Paszportu Polityki 2023 w kategorii "Literatura" za powieść graficzną pt. "Festiwal" odnoszącą się do słynnego Festiwalu Młodzieży, który odbył się w 1955 roku w Warszawie.

Dwa dni po przyznaniu Paszportu Polityki skończył się nakład powieści

Jacek Świdziński powiedział, że dwa dni po przyznaniu mu Paszportu Polityki skończył się nakład powieści. - Wiem, że przewidziany jest dodruk. To świadczy o tym, że książka dotarła do osób spoza stałego grona czytelników komiksu. Mamy trzech autorów komiksów dla dzieci i młodzieży, których sława jest ugruntowana: Janusz Christa od Kajka i Kokosza, Papcio Chmiel od Tytusa i Tadeusz Baranowski od różnych wydawnictw. Trzeba tworzyć komiksy, na których ktoś się wychował, i po jakimś czasie to się staje klasyką i kanonem - mówił pół żartem.

Polski komiks czasami znika w gąszczu publikacji z całego świata

- Pod tym względem w PRL-u było łatwiej wychować sobie odbiorców, nie było tak wielu komiksów zachodnich. Teraz polski komiks czasami znika w gąszczu publikacji z całego świata - podkreślił.

Powieść graficzna to określenie wytrych

Według autora "Festiwal" to powieść graficzna, bądź jak kto woli komiks, określenie nie ma wielkiego znaczenia. - To takie określenie wytrych, komiksiarze trochę go nie lubią. Traktuję powieść graficzną jako rodzaj gatunku komiksowego, pod pewnymi względami przypomina to powieść. Jest większy, ma bardziej pogłębione postaci, dość istotna jest psychologia - stwierdził rozmówca Jakuba Kukli.

Czytaj też:

Scenariusze przypominają coś w rodzaju wierszy

- Tworząc "Festiwal", rysowałem komiks, choć tworzenie go to dla mnie pisanie. Moje scenariusze przypominają coś w rodzaju wierszy, myślę, że mój komiks jest bliski poezji. Zastanawiam się nad rytmem przestrzeni, a to wydaje mi się ważne w utworze poetyckim - zaznaczył Jacek Świdziński.

Lata 50. to jeden z najważniejszych momentów w historii XX wieku

Dodał, że lata 50. to jeden z najważniejszych momentów w historii XX wieku. - Jestem zafascynowany literaturą tamtego okresu, naturalne było to, że prędzej czy później stworzę o tym komiks. "Festiwal" przyszedł do mnie przez przypadek. Na wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej zobaczyłem dekorację z festiwalu, która, jak się okazało, była błędnie opisana. Zacząłem czytać wszystko o festiwalowych dekoracjach, były one wówczas bardzo awangardowe. Już wiedziałem, że nadszedł moment, aby opowiedzieć o tym miejscu, czasie i tych ludziach - opisywał twórca. 


Kadr z komiksu "Festiwal", za który Jacek Świdziński otrzymał Paszport Polityki 2023 Kadr z komiksu "Festiwal", za który Jacek Świdziński otrzymał Paszport Polityki 2023, foto: Jacek Świdziński, źr. materiały wydawnictwa Kultura Gniewu

Komiks o odczuwaniu świata na moment przed eksplozją

Jak możemy przeczytać, stworzył w niej wyjątkowy, pełen ruchu i rytmu pejzaż lata 1955 roku. Wypełnia go marszowy krok, gwar baru czy gonitwa między starymi kamienicami. Świst pocisku, trzask migawki, szelest gazety i skrzek mikrofonu - wszystko to zostało podkreślone formami i kolorami nadającymi narracji szczególną muzyczność. Niezwykła forma "Festiwalu" pozwala poczuć rozdźwięk między tym, co widoczne, a co może zostać zobaczone i tym, co słyszalne, a co może zostać usłyszane. To komiks o odczuwaniu świata na moment przed eksplozją, nawet jeśli nikt z początku nie zauważy, że do niej doszło.

Posłuchaj
15:13 2024_02_06 16_30_04_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 Jacek Świdziński o powieści graficznej "Festiwal": mój komiks jest bliski poezji (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Jacek Świdziński (kulturoznawca, rysownik, scenarzysta, twórca komiksów)

Data emisji: 6.02.2024

Godzina emisji: 16.30

mgc/mo/wmkor