Powieści na antenie

"A potem już tylko mgła"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 11:15
Nakładem Wydawnictwa LIRA ukazała się nowa powieść historyczna Wacława Holewińskiego zatytułowana "A potem już tylko mgła". Fragmenty książki na antenie Dwójki przeczytał Przemysław Stippa. Zapraszamy do wysłuchania.
Przemysław Stippa prezentuje okładkę książki Wacława Holewińskiego pt. A potem już tylko mgła
Przemysław Stippa prezentuje okładkę książki Wacława Holewińskiego pt. "A potem już tylko mgła"Foto: Krzysztof Świeżak/PR

Powieść "A potem już tylko mgła" poświęcona jest sytuacji politycznej w latach poprzedzających powstanie styczniowe i po nim, aż do roku 1877. Jej głównym bohaterem, a właściwie antybohaterem, jest potomek rodziny szlacheckiej z Wileńszczyzny - Julian Aleksander Bałaszewicz, który wykorzystując biografię tragicznie zmarłego podczas epidemii cholery hrabiego Alberta Potockiego, podszywa się pod niego, co otwiera mu drzwi do wielu środowisk polskiej emigracji w Paryżu i Londynie. Nie ulega wątpliwości, że jest szpiegiem i informatorem carskiej policji, ale dzięki niezwykłym umiejętnościom i urokowi osobistemu, pozyskuje sprzymierzeńców dla swoich niecnych prowokacji i podejrzanych interesów. Bo naiwność Polaków jest ogromna.

Sprawny prowokator, niczym demiurg - pisze Holewiński - kreuje wydarzenia i sytuacje, nie ponosząc żadnych konsekwencji. Aż do momentu gdy sam zostanie zdradzony…

Na antenie radiowej Dwójki fragmenty tej trzymającej w napięciu historii czytał Przemysław Stippa.


Posłuchaj
09:26 Dwojka_To_sie_czyta_2024_04_22-11-02-03.mp3 Wacław Holewiński "A potem już tylko mgła", czyta Przemysław Stippa - fragment 1 (To się czyta/Dwójka)

09:25 Dwojka_To_sie_czyta_2024_04_23-11-00-56.mp3 Wacław Holewiński "A potem już tylko mgła", czyta Przemysław Stippa - fragment 2 (To się czyta/Dwójka)

09:34 Dwojka_To_sie_czyta_2024_04_24-11-01-09.mp3 Wacław Holewiński "A potem już tylko mgła", czyta Przemysław Stippa - fragment 3 (To się czyta/Dwójka)

09:48 Dwojka_To_sie_czyta_2024_04_25-11-01-13.mp3 Wacław Holewiński "A potem już tylko mgła", czyta Przemysław Stippa - fragment 4 (To się czyta/Dwójka)

09:44 Dwojka_To_sie_czyta_2024_04_26-11-01-52.mp3 Wacław Holewiński "A potem już tylko mgła", czyta Przemysław Stippa - fragment 5 (To się czyta/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 22-26.04.2024

Godz. emisji: 11.00

pg/wmkor

Czytaj także

Wacław Holewiński: Karol Jaroszyński był najbogatszym Polakiem w dziejach

15.03.2023 18:00
- Zrobiono takie przeliczenia w stosunku do najbogatszego Polaka dzisiaj. Ma on raptem 20 procent tego, co miał Karol Jaroszyński. To był człowiek z absolutnej elity finansowej nie tylko ówczesnej Europy, ale i całego świata. Ludzi o podobnej skali bogactwa było prawdopodobnie kilkunastu w całym świecie - mówił Wacław Holewiński o bohaterze swojej najnowszej książki pt. "Cieniem będąc, cieniem zostałem".
Wacław Holewiński
Wacław HolewińskiFoto: Andrzej Rybczyński/PAP
Posłuchaj
29'03 Wacław Holewiński o swojej najnowszej powieści "Cieniem będąc, cieniem zostałem" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej

Radiowiec i pisarz

Od poniedziałku (13.03) na antenie Dwójki w paśmie "To się czyta" prezentujemy fragmenty najnowszej powieści naszego redakcyjnego kolegi - Wacława Holewińskiego - w interpretacji Jarosława Gajewskiego.

Książka "Cieniem będąc, cieniem zostałem" to opowieść o postaci historycznej - Karolu Jaroszyńskim, który w pewnym momencie swojego życia doszedł do olbrzymiej fortuny. W 1909 roku ten syn byłego powstańca styczniowego, utracjusz z bogatej rodziny, wielbiący matkę, ale też uwielbiający hazard, wygrywa w Monte Carlo równowartość 774 kilogramów złota. Odtąd wykupuje akcje kolejnych banków, inwestuje w kopalnie, cukrownie, transport i fabryki…

Biografia jednostki i opis epoki

Staje się też ważną postacią na dworze cara Mikołaja II, zwłaszcza po wybuchu I wojny światowej. Później służy Polsce, w tych miejscach, gdzie się znajduje i gdzie może działać.

O drodze do tej nietuzinkowej, a mało znanej postaci, połączeniu patriotyzmu z koniunkturalizmem i szerokim pejzażu społeczeństwa na przełomie XIX i XX wieku rozmawialiśmy w audycji z Wacławem Holewińskim, autorem powieści "Cieniem będąc, cieniem zostałem".

Posłuchaj
29:03 2023_03_15 17_30_07_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Wacław Holewiński o swojej najnowszej powieści "Cieniem będąc, cieniem zostałem" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 15.03.2023

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

"Polowanie na ćmy" - od książki do serialu

22.03.2023 18:00
O przekładaniu powieści na język filmu w środowej audycji "O wszystkim z kulturą" opowiedziały scenarzystki serialu "Polowanie na ćmy" Anna Gabryś i Katarzyna Tybinka, aktor Przemysław Stippa oraz dziennikarz i autor książki "Pogrom 1905" Wacław Holewiński. 
Kadr z serialu Polowanie na ćmy na podstawie książki Pogrom 1905 Wacława Holewińskiego
Kadr z serialu "Polowanie na ćmy" na podstawie książki "Pogrom 1905" Wacława HolewińskiegoFoto: materiały prom./TVP
Posłuchaj
28'51 "Polowanie na ćmy" - od książki do serialu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej

W maju 1905 roku dochodzi w Warszawie do zadziwiających wydarzeń. Najpierw Żydzi, a później Polacy zaczynają palić swoje domy publiczne, zabijać sutenerów i prostytutki. Czy była to działalność ochrany, która chciała odwrócić uwagę od fermentu rewolucyjnego, czy była to po prostu krwawa rozgrywka gangów warszawskiego półświatka?

Do dziś nie wiemy, jaka była przyczyna tych zajść. Ich przebieg opisał w powieści "Pogrom 1905" Wacław Holewiński. Na podstawie jego książki nakręcono świetnie przyjęty serial "Polowanie na ćmy".

O przekładaniu powieści na język filmu w audycji opowiedziały scenarzystki: Anna Gabryś i Katarzyna Tybinka, aktor Przemysław Stippa oraz pisarz, dziennikarz Wacław Holewiński.

***

Maj 1905 roku. Rewolucyjna Warszawa staje się miejscem makabrycznych wydarzeń: mieszkańcy miasta dokonują brutalnego samosądu na sutenerach i prostytutkach. Ich ofiarą pada również najbardziej ekskluzywny "przybytek rozkoszy" madame Szlimakowskiej – miejsce załatwiania ważnych spraw przez oficjeli, którego luksusowe wnętrza budziły zazdrość niejednej z arystokratek.

W tym samym czasie generał-gubernator warszawski Konstantin Maksymowicz po nieudanym zamachu na swoje życie ukrywa się w zegrzyńskiej twierdzy, z niepokojem śledząc zamieszki w podległym mu mieście.

Czy był to spontaniczny zryw społeczny, mający przywrócić ład moralny w stolicy Kraju Nadwiślańskiego, czy przeciwnie – wyrachowana gra polityczna, odwracająca uwagę Polaków od radykalnych posunięć władz rosyjskich?

[opis wydawcy książki "Pogrom 1905"]


Posłuchaj
28:51 2023_03_22 17_30_24_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 "Polowanie na ćmy" - od książki do serialu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Anna Gabryś i Katarzyna Tybinka (scenarzystki), Przemysław Stippa (aktor), Wacław Holewiński (pisarz, dziennikarz)

Data emisji: 22.03.2023

Godzina emisji: 17.30

pg/mo