Kultura

Animuj Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2009 13:18
Powstał pierwszy film animowany o Warszawie. Ponad stu uczestników warsztatów zorganizowanych w Muzeum Powstania Warszawskiego przez rok pracowało pod okiem Tomasza Bagińskiego

Projekt pod hasłem "Warszawa wczoraj i dziś. Pokaż swój obraz miasta" miał zaprezentować młodym ludziom trudną sztukę animacji. Efektem warsztatów jest krótkometrażowy film animowany o współczesnej Warszawie, jaka jest i dokąd zmierza.
Dorota Niemczyk z Muzeum Powstania Warszawskiego zapewania, że obraz stolicy jest kolażem wielu myśli i obrazów miasta. Jej zdaniem, powstała mozaika animowana, która stanowi spójny obraz Warszawy.
Warsztaty pokazały, że doskonałe filmy animowane mogą tworzyć także amatorzy- podkreśla Jan Ołdakowski dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. W ocenie Ołdakowskiego, jest to próba opisania świata, przygotowanie "minidzieła" artystycznego przy pomocy komputera, wyobraźni i rysunku, wycinanki lub filmu.
Uczestnicy warsztatów tworząc własny film wykorzystywali rysunek, fotografię, wycinki gazet, plastelinę i piasek. Wszystko zostało opracowane za pomocą techniki komputerowej. Każdy z uczestników warsztatów tworzył własny element mozaiki nie znając całości.

Po raz pierwszy cały film animowany o Warszawie zostanie zaprezentowany dziś (28 kwietnia) w Muzeum Powstania Warszawskiego o 18.00.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Zmagania z animacją

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2009 16:39
Piotr Dumała w tym roku zaskoczył publiczność 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty. Do Wrocławia przywiózł swój pierwszy film aktorski „Las”. Dlaczego po 25 latach tworzenia animacji zdecydował się na taki krok? Reżyser wyjaśnił to w rozmowie z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwiazda Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2009 10:41
1200 postaci i elementów animowanych oraz 470 tys. rysunków musieli stworzyć bielscy rysownicy, by powstała pasjonująca animowana opowieść o człowieku, który dokonał jednego z największych odkryć w dziejach wszechświata– Mikołaju Koperniku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królik z plasteliny

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2009 13:12
Ponad 150 kilogramów plasteliny wykorzystała Izabela Plucińska, by stworzyć ósmą już plastelinową animację - „Esterhazy”. Praca nad filmem trwała ponad trzy lata, a efekty jako pierwsi w Polsce mogli poznać uczestnicy trwającego właśnie 25. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Na pokazie filmu, który otwierał festiwal, była obecna także reżyserka, która opowiedziała o wypracowanej przez siebie technice tworzenia filmów. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Animacja ma 117 lat

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2009 11:00
28 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Animacji. Święto to obchodzone jest również w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magiczna moc fortepianu

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2009 09:02
Spektaklularny, przełomowy, pierwszy w Polsce, największy w Europie- taki ma być "Projekt Chopin", najnowszy film ispirowany etiudami Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń