Nauka

Mobilizacja komórek krwi

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2010 09:15
Komórki macierzyste krwi mogą się szybciej namnażać. Co je aktywuje?

Komórki macierzyste krwi, tzw. komórki hematopoetyczne, mają niezwykłą zdolność przekształcania się w dowolną komórkę krwi – białą, czerwoną lub w płytkę krwi. Z komórek tych powstają podstawowe komórki układu krwionośnego jak i układu odpornościowego.

Pacjenci, którzy cierpią na poważne choroby krwi, w tym niektóre rodzaje raka często potrzebują przeszczepu komórek hematopoetycznych. Otrzymanie wystarczająco dużej liczby tych komórek do przeszczepu jest bardzo trudne, ponieważ w szpiku kostnym komórek hematopoetycznych jest niewiele. W celu zminimalizowania ryzyka dla dawcy zazwyczaj przeprowadza się procedurę, w wynikiu której następuje  przemieszczenie komórek hematopoetycznych ze szpiku do krwi obwodowej. Aby było to możliwe stosuje się białko o nazwie G-CSF. Niestety wyniki uzyskiwane przy wykorzystaniu tej metody nie są zadawalające.

Hartmut Geiger wraz z kolegami z Cincinnati Children's Hospital Medical Center odkrył, że w mobilizacji komórek hematopoetycznych za pośrednictwem G-CSF bierze udział receptor czynnika wzrostu naskórka (EGFR). W badaniach na myszach naukowcy wykazali, że zmniejszenie ekspresji EGFR w komórkach macierzystych krwi znacząco zwiększa aktywację tych komórek przez G-CSF i przechodzenie tych komórek do krwi obwodowej.

Co bardzo ważne, takie samo funkcje spełnia lek antynowotworowy erlotinib, który hamuje działanie EGFR.

(ki)

Czytaj także

Pomóż chorym dzieciom. Oddaj honorowo krew

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2010 08:49
Na parkingu przed siedzibą Polskiego Radia przy alei Niepodległości w Warszawie będzie można oddać krew. Od godziny 9.00 do 14.00 na osoby, które chcą zostać honorowymi dawcami, będzie czekał specjalny ambulans ze stanowiskami do pobierania krwi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grupa krwi wpływa na dietę

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 10:57
Grupa "0" - mięso w każdej ilości i postaci; grupa "A" - spontaniczny wegetarianizm. Posłuchaj!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Choroba królów. Szanse na wyleczenie hemofilii

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2010 22:05
W Polsce na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne choruje ponad 4 tys. osób. Czy jest szansa, by choroba ta stała się całkowicie wyleczalna?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pękające naczynka krwionośne

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2009 10:45
Pękające naczynka krwionośne
rozwiń zwiń
Czytaj także

Test krwi rozpozna Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2010 12:40
Dzięki prostej analizie krwi będzie można przewidzieć, czy u danego człowieka wystąpi choroba Alzheimera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaklinacz krwi - szczęśliwy lekarz

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2010 12:00
Religia zaczyna się od wiary, a nauka od zwątpienia - mówi profesor Wiesław Jędrzejczak, wybitny polski transplantolog w audycji "Spotkanie z mistrzem".
rozwiń zwiń