Nauka

Życie na Europie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2007 14:11
NASA nie przestaje poszukiwać życia na ciałach niebieskich, jakie krążą w naszym Układzie Słonecznym. Tym razem za cel Agencja wzięła jeden z najbardziej znanych księżyców Jowisza o swojsko brzmiącej nazwie Europa.

Chociaż satelita największej planety naszego Układu znajduje się pięciokrotnie dalej od Słońca niż Ziemia, według naukowców mogło rozwinąć się na nim życie.

Profesor Ronald Greeley ze State University of Arizona 18 lutego, podczas dorocznego spotkania Amerykańskiego Stowarzyszenia Rozwoju Nauki (the American Association for the Advancement of Science) w San Francisco, zaprezentował plan badań na tym księżycu. „Europa jest wyjątkowa  w naszym Układzie Słonecznym – mówi. – To skalisty obiekt, niewiele mniejszy od naszego Księżyca, a pokrywa go głęboka na 160 km warstwa zamarzniętej wody”. Czyli znajduje się na nim więcej wody niż we wszystkich oceanach Ziemi razem wziętych! Na Europie są również związki organiczne (odkryte przez sondę Galileo) i źródło energii, a zatem zamarznięta Europa, obok Marsa i dwóch satelitów Saturna -Tytana i Enceladusa, jest typowana jako potencjalne miejsce, w którym mogło się zrodzić się życie. Misji, badających Marsa, jest już sporo; także dużo odleglejsze niż Europa Tytan i Enceladus doczekały się już własnej, zgłębiającej ich tajniki sondy Cassini.

Badania wykonane przez Cassini przekonują nas, że na Tytanie i Enceladusie woda w stanie płynnym nie występuje. Nie wiadomo, czy na Europie jest podobnie - czy jest zamarznięta aż po sam dół, czy tez może występuje tam w stanie ciekłym. Wyniki badań przeprowadzonych przez sondę Galileo zostawiły więcej tajemnic niż odpowiedzi. Zdjęcia wykonane w trakcie misji sugerują jednak, że pod lodem może kryć się ciekły ocean. Gdyby lodowa warstwa była na tyle cienka, że umożliwiałaby przebicie się przez nią dostępnymi nam środkami, być może moglibyśmy odnaleźć ślady życia – podkreśla Greeley.

Paleobiolog Jere H. Lipps z Uniwersytetu Kalifornijskiego, bazując na swoich doświadczeniach w badaniach nad organizmami zamieszkującymi rejon Antarktyki, podkreśla, ze w takich „mroźnych” warunkach może przetrwać wiele organizmów – przede wszystkim bakterii, ale i ślimaków czy gąbek. „Europa powinna stać się głównym miejscem, gdzie poszukujemy życia” – twierdzi. – „Wielu naukowców twierdzi, że tamtejsze środowisko może sprzyjać istnieniu życia i że moglibyśmy znaleźć dowody na jego istnienie”.

Eugeniusz Wiśniewski

Źródło: EurekAlert, Arizona State University News

 

Czytaj także

Hubble fotografuje “bliznę”

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2009 13:55
Kosmiczny Teleskop Hubble’a wykonał zdjęcia nowego zaburzenia w atmosferze Jowisza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczne wędrówki człowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 12:40
Jak przebiega podbój kosmosu, i czy Polacy odnajdą w nim swoje miejsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Endeavour zawiezie astronautom kopułę widokową

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2010 09:33
Misja Endeavour potrwa 13 dni. Prom dostarczy nowe pomieszczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orbitalny spacer

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2010 16:15
Pierwszy spacer astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zakończył się sukcesem.
rozwiń zwiń