X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

RoboCup – roboty grające w piłkę

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2008 15:39
Pomysł robotów grających w piłkę nożną pojawił się w 1993 roku.
Audio

„RoboCup” to ciekawy międzynarodowy projekt badawczy, ale także inicjatywa edukacyjna. Jej celem jest rozwój sztucznej inteligencji i robotyki poprzez rozwiązywanie problemu, w którym zintegrowane i sprawdzane byłyby różne technologie.

Pomysł robotów grających w piłkę nożną pojawił się w 1993 roku. Rezultatem dwuletnich studiów i analiz, było uruchomienie projektu, którego wyniki prezentowanoby na corocznych, międzynarodowych konferencjach, połączonych ze sportowymi rozgrywkami robotów. Pierwsza taka oficjalna konferencja i zawody odbyły się w lipcu 1997 roku w Nagoja w Japonii. Obecnie w różnych projektach, takich jak rozgrywki międzynarodowe, konferencje, badania i programy edukacyjne bierze udział ponad 3000 pasjonatów z 40 krajów.

W tym roku oficjalne spotkanie zaplanowano w Suzhou, w Chinach, między 13-20 lipca. Turnieje sportowe odbywają się jednak częściej, a pośród nich największe znaczenie mają rozgrywki w Hanowerze – „RoboCup German Open”.

W Niemczech od 21 do 25 kwietnia zmierzy się ze sobą niemal 80 drużyn badaczy, studentów i naukowców z ponad 15 krajów. W meczach piłki nożnej pięciu lig – symulacja, małe roboty, średnie roboty, roboty czworonożne i humanoidy - będą oni w praktyce sprawdzali najnowsze technologie.

Dla maszyny zwykły mecz piłki nożnej jest stosunkowo złożonym wyzwaniem. Roboty muszą być w stanie rozpoznać piłkę, granice boiska oraz rozróżniać graczy własnej drużyny od przeciwników. By sprostać temu zadaniu wyposaża się je w cały arsenał nowoczesnych technologii. Kamery i różne czujniki skanują otoczenie robota, wbudowane procesory przetwarzają te dane by opracować odpowiednią taktykę gry i strategię obrony, a zaawansowane silniki zapewniają ruch zawodników po całym boisku.

Każda z lig ma także swoje własne wymagania techniczne. Na przykład w lidze robotów średnich, roboty poruszają się na kołach. W każdej z drużyn na boisku o wymiarach 20 x 14 metrów grają czterej zawodnicy plus bramkarz. Muszą oni funkcjonować całkowicie niezależnie i być wyposażeni w kamery, które umożliwiają analizę obrazu w czasie rzeczywistym. Co więcej, roboty mogą poruszać się z prędkością nie większą niż 2 m/s.

 

Inni mechaniczni zawodnicy, tak jak elektroniczny pies Aibo firmy Sony, poruszają się na czterech „łapach”. Od 2005 r. w zawodach RoboCup startują także roboty dwunożne. – To wśród nich, w ostatnich latach dokonał się największy postęp techniczny – mówi dr Ansgar Bredenfeld, odpowiedzialny za organizację zawodów. – Tak jak prawdziwi zawodnicy, roboty przewracają się i podnoszą, biegną za piłką i strzelają gole – dodaje.

Ale RoboCup to nie tylko turniej piłki nożnej. W 2006 roku powstała kategoria „RoboCup@Home” – zawody dla robotów pomagających w domach. W stworzonym do tego pokoju, roboty muszą obsługiwać lodówkę, sprzątać śmieci, a także rozpoznawać ludzi. W kategorii „RoboCup-Rescue” roboty ratownicze mają za zadanie ukończenie specjalnego toru przeszkód.

 

- „RoboCup” stymuluje rozwój technologiczny, w sposób jaki nie mógłby być inaczej możliwy. Wiele podzespołów pomyślanych dla robotów-piłkarzy znalazło nowe zastosowania – mówi profesor Stefan Wrobel, dyrektor wykonawczy Instytutu Analizy Inteligentnej i Systemów Informatycznych Towarzystwa Fraunhofera. Roboty koszące trawniki, czy zbierające różne próbki z trudno dostępnych miejsc to doskonałe przykłady maszyn wyposażonych w technologie opracowywane dla „RoboCup”.

Osobną kategorię w całym turnieju przeznaczono dla uczestników poniżej 20 roku życia. W tym samym czasie co rozgrywki „RoboCupSenior” trwa bowiem „RoboCupJunior”. Nowością jest „RoboDance” – nowe zawody dla robotów konkurujących w tańcu. To właśnie nimi szerzej zajmują się juniorzy „RoboCup German Open”.

Wszystkie wydarzenia i rozgrywki cieszą się wielką popularnością. We wszystkich kategoriach i zawodach zarejestrowano blisko 300 zespołów. Twórcy idei „RoboCup” są przekonani, że organizowane zawody pobudzają ludzką wyobraźnię i przyczynią się do większego zainteresowania młodych ludzi robotyką. Ostateczny cel jest bowiem niemały - do roku 2050 powstać ma drużyna w pełni autonomicznych robotów humanoidalnych, która będzie w stanie wygrać z mistrzami świata w piłkę nożną…

Przemysław Goławski

Zdjęcie: Fraunhofer IAIS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Roboty na straży polskich granic

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2008 06:38
TALOS - Cel: wzmocnienie bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Modelka - robot

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2009 11:58
Japoński instytut technologii zaawansowanych zbudował nowy typ robota.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emocje robotów

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2008 08:00
Roboty ze zdolnością empatii już niedługo mogą być elementem naszej rzeczywistości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inspekcyjny Robot Latający

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2009 21:00
Audycja Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń